• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojas pataloganatomas iš Vienos Christianas Reiteris nustatė nesąmonigą Liudviko van Bethoveno žudiką. Tai buvo kompozitoriaus gydytojas Andreas Wawruchas, švinu gydęs pilvo skausmus, kurie kamavo Bethoveną gyvenimo pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA

Wawruchas nežinojo, kad Bethovenas turėjo kepenų cirozę, o vaistai su švinu jas galutinai įveikė. Gydytojas Reiteris savo tyrimų rezultatus publikuoja amerikiečių žurnale „Beethoven Journal“.

REKLAMA

Reiteris pabrėžia, kad Wawrucho negalima laikyti sąmoningu žudiku: jis nežinojo ir negalėjo žinoti, kad Bethovenas turėjo nesveikas kepenis. Be to, XIX a. pradžioje nuodingos švino savybės dar nebuvo gerai ištirtos. Gydytojas Wawruchas, siekdamas palengvinti kompozitoriaus kančias, pradurdavo jam pilvą, o žaizdą uždengdavo kompresu su švino turinčiu tepalu.

REKLAMA
REKLAMA

Reiteriui pavyko parodyti, kad švino koncentracija kompozitoriaus audiniuose buvo labai didelė, kai jis jam skyrė savo gydymą. Nuo 1826 m. gruodžio 5 iki 1927 m. vasario 27 d. gydytojas taikė savo metodą keturis kartus. Apie švino koncentraciją Reiteris sprendė pagal Bethoveno plaukų sudėtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Billas Walshas, Argono nacionalinės laboratorijos (Ilinojus, JAV) mokslininkas, 2000-2005 m. tyrinėjęs Bethoveno palaikus ir pirmas nustatęs, kad švino plaukuose anomaliai daug, nelinkęs sutikti su visomis Reiterio išvadomis. Wolsho manymu, plaukai, skirtingai nuo kaulų – nepatikimas organizmo būklės rodiklis.

REKLAMA

Pagal amerikiečių mokslininko versiją, švinas Bethoveno audiniuose kaupėsi metais, o ne paskutiniais jo gyvenimo metais, kaip teigia Reiteris.

Tačiau abiejų mokslininkų išvados rodo, kad didysis kompozitorius paskutiniais gyvenimo metais labai sirgo, o švinas yra svarbi jo mirties, būnant 56-erių, priežastis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų