• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rinkdamiesi kur studijuoti, abiturientai atsižvelgia ir į savo pomėgius, gebėjimus, ir į profesijos paklausą rinkoje bei atlyginimą, kurio potencialiai gali tikėtis. Deja, bendros duomenų bazės, kurioje atsispindėtų visų Lietuvos aukštųjų mokyklų absolventų atlyginimų duomenys, Lietuvoje šiai dienai dar nėra. Tačiau, tokios informacijos surinkimu vis labiau suinteresuotos pačios aukštosios mokyklos.

REKLAMA
REKLAMA

„Bendraudami su savo absolventais Alumnų klubo susitikimuose pastebėjome, kad dauguma jų užima aukštas pozicijas darbo rinkoje. Pasidarė įdomu, kokio gi dydžio atlyginimus jie gauna, kiek tai gali būti susiję su studijų metu įgytomis žiniomis, jų pritaikymu darbe. Be to, apie tai, kiek gali tikėtis gauti pinigų pasiteirauja ir abiturientai, užklausų apie absolventų atlyginimus sulaukiame ir iš žiniasklaidos. Kaip verslo studijų programas vykdantis universitetas privalome galėti pasakyti šiek tiek daugiau, nei „manome, kad mūsų absolventai uždirba nemažai“,- sako neseniai absolventų atlyginimų tyrimą atlikusios Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokyklos (VU TVM) Karjeros centro vadovė Danutė Butkienė.

REKLAMA

Jos teigimu, VU TVM artimiausiu metu numatoma plėsti alumnų duomenų bazę. „Siekiame sukurti galimybę absolventams tarpusavyje keistis informacija, kontaktais, surasti verslo partnerius ir bendradarbiauti. Taip pat žinome, kad ne vienam yra aktualu turėti galimybę palyginti savo atlygį su VU TVM absolventų vidurkiu ar su kituose šaltiniuose, pvz. žurnale „Veidas“ ar Statistikos departamento duomenų bazėje, skelbiama informacija. Duomenys naudingi ir norint pasitikrinti, ar gaunamas atlyginimas yra konkurencingas, ar pakankamai mokama savo darbuotojams, taip pat – norint nustatyti tinkamą atlygio dydį atskiroms pareigybėms“, - aiškina D.Butkienė .

REKLAMA
REKLAMA

 

Tyrimas atskleidė teigiamus atlyginimų rodiklius

Šiemet pirmą kartą atliktas „VU TVM absolventų įgytų kompetencijų darbo rinkoje panaudojimo tyrimas“. Jo metu apklausti 1990-2013 m. universitete studijas baigę respondentai, kurių amžius svyravo nuo 22 iki daugiau kaip 46 metų. Bendri apklausos rezultatai atskleidė teigiamą absolventų atlyginimų statistiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bendras visų VU TVM absolventų atlyginimo vidurkis atskaičius mokesčius yra 4.580,2 Lt“, - sako Karjeros centro vadovė. – Tyrimo duomenimis, atlygio dydis nebūtinai priklauso nuo amžiaus, o pagal lytį duomenys faktiškai identiški“.

Seniau dirbančio alga – nebūtinai viršija naujoko uždarbį

Kitų – išorės – apklausų duomenimis, paklausa vadybininkams ir vadovams Lietuvoje kaip ir kitose šalyse yra ir bent artimiausius kelerius metus išliks aukšta. Taip yra todėl, kad šią specialybę įgiję asmenys turimas žinias ir įgūdžius gali pritaikyti labai įvairiose srityse veikiančiose įmonėse. Tad ir atlyginimai vadybos srityje turėtų išlikti pakankamai patrauklūs. Tačiau VU TVM Karjeros centro vadovė atkreipia dėmesį į tai, kad atlyginimo dydis priklauso nuo daugybės faktorių, pradedant tam tikros profesijos paklausa rinkoje, ekonomine šalies situacija, baigiant paties darbuotojo patirties bagažu ir sugebėjimu save parduoti, derėtis.

REKLAMA

„Pasitaiko situacijų, kai toje pačioje įmonėje vienodas pareigas einantys žmonės gauna kartais net labai skirtingus atlyginimus. Tai nereiškia, kad įmonė su kuriuo nors iš jų elgiasi nesąžiningai. Lygiai taip pat negalima tikėtis, kad jei esi vyresnis, ilgiau dirbi tame pačiame darbe, būtinai uždirbsi daugiau nei prieš mėnesį komandą papildęs 24 metų naujokas. Galbūt tas naujokas įmonei šiuo metu yra reikalingesnis, studijų metu jo įgytos žinios ir praktika verslui neša didesnę pridėtinę vertę. Todėl, norint jį išlaikyti, ir mokama didesnė alga“, - pastebi ji.

REKLAMA

VU TVM absolventų atlyginimų įvairovė

15 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų per mėnesį, atskaičius mokesčius, gauna vidutiniškai 3.001-3.500 Lt pajamų. 10 proc. vidutinis atlyginimas siekia 1.501-2.000 Lt. Dar 10 proc. uždirba 10.001 Lt ir daugiau.

3.501-4.000 Lt ir 7.001-10.000 Lt gauna po 9 proc. respondentų. Po 8 proc. vidutiniškai uždirba 2.001 Lt – 3.500 Lt. 6 proc. respondentų mėnesio atlyginimas – 4.501-5.000 Lt, dar 5 proc. – 5.501-6.000 Lt, 4 proc. „į rankas“ gauna 5.001-5.500 Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažiausiai respondentų – 3 proc. – vidutiniškai per mėnesį uždirba 6.501-7.000 Lt.

Dauguma dirba pagal įgytą specialybę

Pagal studijų metu įgytą specialybę dirba 68 proc. VU TVM absolventų. 22 proc. jų yra skyriaus vadovai, 18 proc. – vadybininkai, 13 proc. – verslo savininkai, 11 proc. – samdomi direktoriai. Dar 27 proc. respondentų eina kitas pareigas – projektų vadovo, klientų aptarnavimo vadovo, konsultanto, finansų direktoriaus, analitiko, vadovaujančio partnerio, administratoriaus ir kt.

REKLAMA

18 proc. apklaustųjų dirba pardavimų srityje, o 15 proc. įvardino kitas darbo sritis, tokias kaip ekonomika, konsultavimas, ES sektorius, žmogiškųjų resursų planavimas, farmacija, nekilnojamas turtas ir kt. Po 8 proc. dirba rinkodaros ir finansų srityse, po 6 proc. – administravimo ir sveikatos apsaugos sferose.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų