Trejus metus šlifuojama ir perkuriama aukštojo mokslo reforma. Studentai ir šią savaitę kalbėjo su švietimo generolais apie studijų kokybės spragas, tačiau pokyčiai labai lėti. Todėl stebina, kad jaunimas kokybės nepareikalauja tiesiai iš savo mokymo įstaigos, kuriai sumoka už studijas. Juk nė vienas universitetas, kviesdamas studijuoti, nesiskelbia, kad studijos jame bus perpus kokybiškos.
Štai vieno Latvijos universiteto teisės studentas kreipėsi į teismą, reikalaudamas kompensacijos už tai, kad dėstytojai dažnai praleidinėja paskaitas. Vaikinas piktinosi, kad brangiai moka už studijas, o „profesoriai“ nedirba.
Lietuvoje prieš porą metų nuskambėjo doktoranto byla su vienu Londono universitetu. Beje, jis irgi studijavo teisę. Universitetas buvo pripažintas kaltu, nes nepateisino doktoranto iš Lietuvos lūkesčių. Sumokėjo jam kompensaciją. Paskaitas Londono universitete dėstė netinkamos kvalifikacijos specialistai, tarp jų – ir žemesnio mokslinio laipsnio negu pats doktorantas. Byla supurtė britų švietimo sistemą.
Ar tokių bylų gali būti pas mus? Kodėl gi ne?
Studentai su aukštąja mokykla pasirašo sutartis dėl studijų. Sutartyje yra ir universiteto, ir studento įsipareigojimai. O tarp tų įsipareigojimų turėtų būti punktas apie tai, kad mokymo įstaiga garantuoja kokybiškas studijas. Kitas klausimas, ar ten apibrėžta, kokia ta kokybė turėtų būti?
Galima įvertinti aukštosios mokyklos reklamą ir pažadus, kuriais ji suviliojo studentą, kokią studijų programą ji siūlė, o kokią iš tiesų dėstė. Jeigu turi sutartį, gali kontroliuoti, kaip jos laikomasi. Be abejo, tą pačią teisę turi ir aukštoji mokykla.
Gal ugdymo įstaigos, pajutusios ir finansinę atsakomybę, imtų keistis greičiau arba realiau vertintų savo galimybes.
Aišku, po Švietimo ir mokslo ministerijos sparnu šildosi studijų kokybės vertintojai, vizijų apie du universitetus Lietuvoje kūrėjai ir kiti strategai, į kuriuos universitetai gali rodyti pirštu. Jiems labai parankus teisiškai neišprusęs studentas.
Kita vertus, eiti į teismą reikia šiokios tokios drąsos. Kai apie teisinį būdą užsiminiau vienam studentui, nepatenkintam dėl paskaitų ir dėstytojų darbo, jis atsakė: ai, man reikės baigti mokslus, egzaminus laikyti, dėstytojai gali keršyti, rektorius gali persekioti...
Kol studentas tylės, tol jam bus brukamas pusfabrikatis. Štai sveikatos mokslų fakulteto ketvirtakursis – tuoj baigs rašyti bakalauro darbą. Bet jam šalia kitų paskaitų įrašomos lietuvių kalbos kirčiavimo paskaitos. Privalomos.
Žinoma, kalbos kultūra yra svarbi ir Prezidentei, nes tai nėra „ne prie ko“. Bet studentui, kuris studijuoja ne filologinius mokslus, reikia prisiminti kirčiavimo taisykles paskutiniame kurse? Manau, priežastis apgailėtina: universitetas neturėjo ką pasiūlyti studentui arba lietuvių kalbos dėstytojui.
Tėvai ir mamos, siunčiantys pinigus į studijuojančių vaikų sąskaitas, stebisi, kad jų atžalos turi paskaitų vos dvi, na, kartais tris dienas per savaitę.
Vadinasi, studentas užimtas tik 104 dienas per metus. O moka gal septynis ar net keliolika tūkstančių litų už studijas. Už valstybės finansuojamas vietas sumokame mes visi. Gal tokio „užimtumo“ studijos tilptų į dvejus ar trejus bakalauro metus?
Susidaro įspūdis, jog universitetams naudinga turėti pinigų maišą (ne krepšelį) kuo ilgesnį laiką. Ir todėl universitetuose studijas baigia beveik visi, kurie įstoja. Arba išmetami tie, kurie sugrįžę vėl turės mokėti. Neakivaizdinės studijos dar ilgesnės ir ten studijuoti gali kone neribotas skaičius žmonių. Jie taip pat sumoka. Ir ne vieną milijoną litų.
Nesunku įsivaizduoti, kad ėmus reikalauti atsakomybės už studijų kokybę teismuose, studentą užgriūtų didžiulis spaudimas. Nepatenkintas studentas turės įrodinėti, kad jo lūkesčiai dėl studijų kokybės nėra jo sapnai.
Bet jeigu įmanoma reikalauti kokybiškų studijų kitose Europos Sąjungos šalyse, kuo mes prastesni?
Lietuvos studentų sąjunga skelbia, kad ginčus galima spręsti aukštosios mokyklos vidinėje ginčų nagrinėjimo komisijoje, kuri turėtų veikti pagal Mokslo ir studijų įstatymą. Be to, dar šiais metais turėtų darbą pradėti visai nauja institucija – Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba. Ji nagrinės skundus ir inicijuos tyrimus dėl galimų akademinės etikos ir procedūrų pažeidimų.
Ar tai paskatins pokyčius, ar studentas galės po studijų parašyti „10“?
Loreta KLICNER