REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baigę mokyklą abiturientai patraukia savais keliais. Vieni tampa teisininkais, kiti gydytojais, treti kunigais. Apie pašaukimą ir kelią į kunigystę mums papasakojo Tadas Rimkus ir Edgaras Vegys, Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos studentai.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl seminarija?

Šis klausimas – bene dažniausiai užduodamas visiems seminaristams sukėlė šypseną ir mano pašnekovams.

REKLAMA

Nors Tadas vienintelis iš savo šeimos narių turėjo reikalų su Bažnyčia daugiausiai (joje patarnaudavo nuo 2 kl.), jo įstojimas į kunigų seminariją sukėlė šoką tėvams ir aplinkiniams. Visi tikėjosi, kad Tadas stos į Karo akademiją, apie kurią jau galvojo nuo 10 kl. Atkalbinėjimai nuo kunigystės kelio tęsėsi metus laiko. Taip pat pasimatė, kas yra tikrieji Tado draugai, o kas ne. Ilgainiui šeima apsiprato su tokiu Tado pasirinkimu. „Net gi šeimoje įvyko atsivertimas. Mama pradėjo vaikščioti į Bažnyčią, įsijungė į parapijos veiklą, tėtis ėmė labiau domėtis šia religija, o brolis taip pat ėmė gilintis į tikėjimo tiesas.“ – pasakojo Tadas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesiai pro aplinkui – į seminariją per Dailės akademiją

Edgaras išskyrė tris savo pašaukimo sritis. Visų pirma, jis augo religingoje šeimoje. Taip pat dalyvavo religinių jaunimo bendruomenių veikloje. „Mano klasėje iš 27 moksleivių tik labai maža dalis eidavo į bažnyčią. Įsitraukęs į jaunimo veiklą pamačiau tokių kaip aš daug“, – džiaugėsi studentas, patekęs tarp tų, kurie nebijojo pasakyti, kad tiki.

Trečia sritis, kuri galutinai Edgarą įtraukė į religiją, buvo ruošimasis stojamiesiems į Dailės akademiją. Taip jau atsitiko, kad busimasis studentas pasirinko tapyti angelus, todėl pradėjo gilintis į angelogiją. O galiausiai į stojamuosius egzaminus taip ir neatvyko, nes tuo metu dalyvavo jaunimo veiklos renginyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atrodo, turi viską, bet vis tiek renkasi kunigystės kelią

Paklausti apie kitų seminaristų netikėčiausią patekimo į kunigų seminariją istoriją, Tadas su Edgaru tik paslaptingai nusišypsojo: „Mes už kitus nesame linkę kalbėti.“ Tiesa, vaikinai užsiminė, kad į seminariją įstoja ir tie, kurie, iš pirmo žvilgsnio atrodo, turi viską – patikimą profesiją, gerą darbą, net sužadėtinę – ir vis tiek viską meta dėl pašaukimo. Savo gretose būsimieji kunigai turi ir medikų, ir teisininkų (žinoma, tik vieną kitą). Niekada nežinai, kada ir kokiomis aplinkybėmis pajusi pašaukimą tarnauti Dievui. „Dievas randa būdų prakalbinti kiekvieną skirtingai“, – pakomentavo klierikai.

REKLAMA

...Sužadėtinę? O kas jeigu vyras turi žmoną ir netikėtai pajunta pašaukimą?

Pasirodo, teoriškai ir tai įmanoma. Bet praktiškai taip neatsitinka. Pagal Katalikų bažnyčios mokymą, vyras, gyvenantis krikščioniškoje santuokoje ir nusprendęs stoti į seminariją, turi gauti žmonos sutikimą. Kitaip tariant, tai turi būti abipusis sutuoktinių sprendimas. Kai vyras nusprendžia eiti į seminariją, žmona turi stoti į vienuolyną. Taigi abu sutuoktiniai turi norėti savo tolimesnį gyvenimą paskirti Dievui pasišvęsdami jam kunigystėje arba vienuoliniame gyvenime.

REKLAMA

Žinoma tai nėra taip paprasta, nes santuokinių įsipareigojimas pagimdyti ir išauklėti vaikus šiuo atveju yra svarbesnis. Todėl dar viena sąlyga norint vyrui stoti į seminariją, o žmonai pasišvęsti vienuoliniam gyvenimui yra tai, kad vaikai turi būti pilnamečiai, sulaukę 18 metų amžiaus ir savarankiški.

Tuo tarpu ortodoksų bažnyčioje besiruošiantis kunigystei jaunuolis gali tūrėti ir žmoną. Tokį apsisprendimą ortodoksų kunigai turi padaryti iki diakonato šventimų.

7 metai seminarijoje – dvigubas dilpomas


Klierikai Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijoje mokosi 6 metus. Šiuo metu per visus 6 kursus studijuoja 30 klierikų. Dar yra taip vadinamas propedeutinis (nulinis) kursas, skirtas visapusiškai pasirengti studijoms seminarijoje – įsiklausyti į save, ar tikrai kunigystės kelias tas, kuriuo nori eiti? Į šį klausimą atsakymo ieško dar trys studentai. Baigę šią aukštąją mokyklą, gaunamas dvigubas diplomas – teologijos mokslų bakalauras ir religijos mokslų magistras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per 6 studijų metus klierikai mokosi daugybę dalykų – pradedant bendraisiais mokslais (filosofija, psichologija, sociologija), kalbomis (italų, graikų, lotynų) ir baigiant specifiniais profesiniais dalykais (Šventojo Rašto., Dogmų teologija, Moralės teologija ir kt.)

Paklausti  apie trūkstamas disciplinas, studentai tik purto galvą: „Nieko netrūksta. Nebent kalbų, kurias mokėsi mokykloje, tęstinumo, pavyzdžiui, anglų.“

Ir klierikai žino, kas yra “laisvalaikis“

Seminarijoje yra sporto salė, kurioje studentai žaidžia krepšinį ir futbolą. Taip pat jie turi kompiuterių salę. Ar yra kokių nors uždraustų puslapių? „Nėra uždraustų  svetainių sąrašo. Bet savaime suprantama yra tai, kad lankymasis netinkamuose puslapiuose yra priešingas ne tik mūsų pašaukimui, bet ir kiekvieno žmogaus moraliam gyvenimui“, – teigia vaikinai.

REKLAMA

Studentai seminarijoje organizuoja ne tik mokslines konferencijas, bet ir laisvo turinio renginius. Pavyzdžiui, per Šv. Juozapo – seminarijos globėjo dieną vyksta įvairūs spektakliai, neretai ir parodijos. „Juk, tarkim, medikai per savo šventes neapsieina be tik jiems suprantamų pokštų, tai mes irgi be pokštų negalime,“ – juokėsi Edgaras.

Tipiška seminarijos studento diena

Įstoję į kunigų seminariją, busimieji kunigai privalo laikytis dienotvarkės. Per dieną seminaristai meldžiasi keturis kartus (ryte, dieną, vakare ir prieš miegą). Pusryčiai, pietūs, vakarienė. Paskaitos. Laisvas laikas tarp pietų ir vakarienės, kurį kiekvienas seminarijos studentas gali praleisti kaip tinkamas.

REKLAMA

Tačiau ar klierikams nesinori priešgyniauti prieš tokią discipliną? „Ne. Tai savotiškas paklusnumo mokymasis prieš tampant kunigu ir priimant paklusnumo įžadus“, – teigia Tadas.

Meilė ar kunigystė?

Kai tik pradėjom diskutuoti apie meilę, supratau, jog tai tikrai viena iš tų neišsemiamų temų.

Žinoma, negaliu nepaminėti, jog ir Edgaras, ir Tadas paauglystėje buvo įsimylėję. Kaip jie patys teigia, tai tebuvo stiprus susižavėjimas, aistra. Tačiau pasibaigęs susižavėjimas nebuvo rodiklis ir paskata stoti į kunigų seminariją.

Bet kartais meilė tampa paskata išstoti iš seminarijos. Būsimieji kunigai meilę vienam žmogui aukoja dėl meilės visai bendruomenei ir Dievui. Kol neatsitinka taip, kad klierikai įsimyli ir meta savo kelią. Dėl takelio? Palikime šį klausimą atvirą

Giedre Michailovskytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų