REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Prostata – labai svarbi vyriška liauka. Ji primena graikinį riešutą arba kaštoną. Prostata yra po šlapimo pūsle – ji apgaubia šlapimtakį, kuriuo šalinamas šlapimas. Priešinė liauka gamina specialių skystį, sudarantį didžiąją dalį vyriškosios sėklos ir padedantį geriau judėti spermatozoidams. Tad nesunku suprasti, kad prostata – tai vyriškumui svarbi liauka. 

Prostata – labai svarbi vyriška liauka. Ji primena graikinį riešutą arba kaštoną. Prostata yra po šlapimo pūsle – ji apgaubia šlapimtakį, kuriuo šalinamas šlapimas. Priešinė liauka gamina specialių skystį, sudarantį didžiąją dalį vyriškosios sėklos ir padedantį geriau judėti spermatozoidams. Tad nesunku suprasti, kad prostata – tai vyriškumui svarbi liauka. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su amžiumi vis daugiau vyrų paliečiami prostatos padidėjimo. Kitaip šis natūralus organizme vykstantis pokytis vadinamas gerybine prostatos hiperplazija arba išvešėjimu. Padidėjus prostatai, gali būti mažiau ar daugiau sutrikdoma normali šlapinimosi funkcija. Kodėl taip nutinka? 

REKLAMA

Prostatoje atsiranda įvairių mazgelių, kurie užpildo vis daugiau erdvės, priversdami nykti normalius priešinės liaukos audinius. Didėjanti prostata pradeda spausti ir deformuoti šlapimtakį, kuriuo nuteka šlapimas. Tad nenuostabu, kad prasideda įvairiausi šlapinimosi sutrikimai, kitaip vadinami apatinių šlapimo takų simptomais. Šlapimas nuteka vis sunkiau ir vis daugiau jo pasilieka šlapimo pūslėje – tad vyras pradeda jausti įvairiausių nepatogumų. Ilgai ignoruojant ligą atsiranda palankios sąlygos vystytis įvairioms infekcijoms ir inkstų pakitimams, gali kilti kitų rimtesnių komplikacijų. 

REKLAMA
REKLAMA

Gerybinė prostatos hiperplazija – visame pasaulyje labai paplitusi liga. Teigiama, kad ji paliečia daugiau nei pusę vyresnių nei 50 metų amžiaus vyrų, o su amžiumi šis skaičius tik auga. Pavyzdžiui, ši liga diagnozuojama didžiajai daliai aštuoniasdešimtmečių ir jau beveik visiems devyniasdešimtmečiams. Tad nuo jos „išsisukti“ anksčiau ar vėliau nepavyksta praktiškai nei vienam vyriškosios lyties atstovui. Klausimas tik toks, kada pradeda reikštis pirmieji šlapinimosi pakitimai – ar dar neperkopus 50-tosios sukakties, ar iš karto po jos ar tik pradėjus džiaugtis pensinio amžiaus teikiamais malonumais, o gal dar vėliau? Kai kuriems vyrams net labai padidėjusi prostata dar nesukelia ryškesnių šlapinimosi sutrikimų, o kitiems net ir nedideli priešinės liaukos pakitimai priverčia naktį bėgioti į tualetą, o dieną stangintis ir jausti diskomfortą beveik visada, kai mėginama pasišlapinti. Mat šlapinimosi sutrikimus gali sukelti ne tik prostatos dydžio, formos, vientisumo pakitimai – daug lemia ir raumenų tonusas. Pačios prostatos didėjimą paskatina pakitusios hormonų pusiausvyros vyrų organizme (tai pagrindinė ligos išsivystymo priežastis), kurioms didžiausią įtaką daro vyresnis vyro amžius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerybinę prostatos hiperplaziją galima įtarti tuomet, kai vyrui būdingas vyresnis nei 50 metų amžius ir tam tikri apatinių šlapimo takų simptomai, pavyzdžiui, padažnėjęs poreikis šlapintis (ypatingai naktį), silpnesnė šlapimo srovė ir sunkesnė šlapinimosi pradžia. Vyrus kamuoja staigus noras šlapintis, nors pasišlapinta buvo gana neseniai. Kamuoja jausmas, kad šlapimo pūslėje liko šlapimo. Gali pasireikšti nemalonūs pojūčiai šlapinantis – skausmas, diskomfortas, deginimas. Stiprią šlapimo srovę gali pakeisti lašėjimas, kuris nepadeda tinkamai ištuštinti šlapimo pūslės ir pajusti lengvumo jausmą. Kai kuriuos vyrus kamuoja šlapimo nelaikymo problemos, o vėliau atsiranda ir ūminio šlapimo susilaikymo rizika, inkstų pažeidimo tikimybė. Dėl šių priežasčių į gydytoją reikėtų kreiptis iš karto po to, vos tik atsirado šlapinimosi funkcijos pakitimų, o ne tuomet, kai jau pasireiškia sveikatai pavojingų komplikacijų. Deja, bet labai dideliam skaičiui vyrų gerybinė prostatos hiperplazija nustatoma būtent tuomet, kai jau pasireiškia rimtesni ir greitos pagalbos reikalaujantys sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, ūminis šlapimo susilaikymas (nors šlapimo pūslė pilna, pasišlapinti savarankiškai nepavyksta). 

REKLAMA

Gerybinę priešinės liaukos hiperplaziją gali padėti atpažinti tam tikri klausimai, įtraukti į tarptautinę prostatos simptomų skalę. Tai diagnostikos įrankis, kurį naudoja gydytojai urologai, siekdami suprasti, kokio sunkumo yra patiriami šlapinimosi sutrikimai. Pagal tam tikrus surinktus balus išskiriami šie šlapinimosi sutrikimo sunkumo laipsniai: 

· šlapinimosi sutrikimas nebūdingas; 

· pasireiškia lengvas šlapinimosi sutrikimas; 

· būdingas vidutinis šlapinimosi sutrikimas; 

· pastebimas sunkus šlapinimosi sutrikimas. 

Pacientui užduodami tokie ir panašūs klausimai: 

· Pavyzdžiui, mėginama sužinoti, kiek kartų per paskutinį mėnesį kankino pojūtis, kad šlapimo pūslė po pasišlapinimo netapo visiškai tuščia? 

REKLAMA

· Taip pat siekiama įvertinti, kiek kartų per paskutinį mėnesį tualeto prireikė dažniau kaip kas 2 valandas. 

· Ar buvo pastebėta šlapimo srovės nutrūkimų, susilpnėjimų, šlapimo nelaikymo epizodų? 

· Įvertinama, ar reikėjo pastangų, norint nusišlapinti ir kiek kartų teko keltis nakties metu. 

· Be viso to, įvertinamas ir paciento požiūris į tai, kaip paveikiama gyvenimo kokybė, jei visas likęs gyvenimas būtų paliestas šlapinimosi sutrikimų. Labai svarbu, kaip jaučiasi pats vyras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasireiškiant tik labai lengviems simptomams, pirmenybė teikiama nemedikamentiniam gydymui, kuomet siūloma sveikiau maitintis, daugiau sportuoti, riboti skysčių ir kofeino kiekį, atsisakyti žalingų įpročių. Lengvesniems simptomams malšinti tinkami ir tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai, pavyzdžiui, Prostamol Uno. Šio vaisto indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu. Jis skirtas palengvinti gerybinio priešinės liaukos išvešėjimo simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu). 

Dėl tinkamiausio ligos gydymo ir bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su savo gydytoju. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. 

Būkite sveiki ir rūpinkitės savimi – tegul gyvenimo netemdo jokie šlapinimosi sutrikimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų