REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
8
Istorinių laiptinių pakerėtas Vytenis stengiasi jas įamžinti: prieš akis – nykstantis kultūrinis paveldas (tv3.lt koliažas)

Neišsigąskite, jei vėlyvą vakarą Vilniaus gatvėse pamatysite vyrą, lūkuriuojantį prie seno daugiabučio laiptinės, ir vos tik kažkam iš jos išėjus, greitai šmurkštelėjantį pro dar užsidaryti nespėjusias duris. Tai nebūtinai vagis ar kitoks įtartinas tipas, tai gali būti ir vilnietis Vytenis, dalį gyvenimo paskyręs istorinių miesto laiptinių atradimui.

8

Neišsigąskite, jei vėlyvą vakarą Vilniaus gatvėse pamatysite vyrą, lūkuriuojantį prie seno daugiabučio laiptinės, ir vos tik kažkam iš jos išėjus, greitai šmurkštelėjantį pro dar užsidaryti nespėjusias duris. Tai nebūtinai vagis ar kitoks įtartinas tipas, tai gali būti ir vilnietis Vytenis, dalį gyvenimo paskyręs istorinių miesto laiptinių atradimui.

REKLAMA

Vilnietis Vytenis Malinauskas greičiausiai nė neįsivaizdavo, kad kiek keistu galintis pasirodyti pomėgis išaugs į nemažo populiarumo sulaukusį projektą.

Jauno vyro aistra netikėtai tapo istorinės Vilniaus laiptinės ir jų architektūra. Vytenis dažniausiai vakarus leidžia vaikštinėdamas senų sostinės rajonų gatvėmis ir ieškodamas išskirtinių laiptinių, kurių nuotraukomis galėtų pasidalinti socialiniuose tinkluose.

Įtraukė brolis

Laurus vyras skiria savo broliui, parodžiusiam jam įspūdingą laiptinę Sodų gatvėje. Ši vieta įsirėžė į Vytenio atmintį ir pažadino norą atrasti ir kitas istorines Vilniaus laiptines.

REKLAMA
REKLAMA

„Pradėjau pirmo karantino metu po jas vaikščioti, fotografuoti ir dalintis socialiniuose tinkluose, nes pasirodo, kad visuomenė nemato, ką mes turime Vilniuje ir neaplanko tokių vietų. Sulaukiau nemažai palaikymo, tad visas šis reikalas tęsiasi po šiai dienai“, – apie projekto gimimą pasakojo Vytenis.

REKLAMA

Nekilnojamo turto srityje dirbančiam vyrui neretai tenka nagrinėti kultūros paveldą, tad šios žinios stipriai padeda atskirti išskirtines laiptines. Taip pat prisideda ir miesto istorija besidomintis Vytenio brolis, dirbantis architektu.

„Kartais nueinu į kokią nors laiptinę, nufotografuoju iš vidaus, nusiunčiu jam ir paklausiu, ar gali įsivaizduoti kokia čia vieta. Tai jis net pagal architektūros stilių pasako, kokioje aš gatvėje“, – pasakojo Vytenis.

Laiptines „medžioja“ vakarais

Išskirtinių laiptinių Vytenis ieško vakarinių pasivaikščiojimų su kavos puodeliu metu. Žinodamas, kur nori patekti, vyras palaukia, kol iš namo išeis gyventojas ir durims nespėjus užsidaryti patenka į vidų, kur prieš akis ir fotoobjektyvą jam atsiveria daug kam nematomas istorinio Vilniaus grožis.

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad laiptinėse sutikti žmonės supranta, kodėl aš fotografuoju. Tai yra kultūros paveldas, ir turi būti prieinama visiems“, – sakė Vytenis.

Anot vyro, įspūdingiausia jam pasirodė „Lietuvos rašytojų sąjungos“ laiptinė, patraukusi didžiule prabanga.

„Tikrai nesu nieko panašaus matęs, ką pamačiau ten. Paauksuoti turėklai, juodo marmuro grindys. Atrasti tą laiptinę buvo kažkas nerealaus. Dar įspūdį padarė Jogailos gatvėje esanti daugiabučio laiptinė, patraukianti ne prabanga, o savo išskirtinumu. Jos laiptai eina spirale iki pat ketvirto ar penkto aukšto. Tai tikrai labai įspūdingas inžinerinis statinys, išsiskiriantis visame Vilniaus mieste“, – pasakojo Vytenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nori kovoti su kultūros nykimu

Tiesa, pasak Vytenio, nemaža dalis istorinių Vilniaus laiptinių yra smarkiai apgadintos, o jų būklė priklauso nuo rajono.

„Stoties rajono laiptinės būna apgadintos dažniausiai. Istorinis paveldas išgriautas, išluptas, labai neprižiūrimas. Senamiestyje arba atnaujinamuose rajonuose laiptinių būklė žymiai geresnės. Dalis Vilniaus laiptinių neprižiūrėtos būtent Stoties rajono pusėje. Jos reikalauja investicijų, tad labai tikiuosi, kad ateityje vis daugiau žmonių kalbės apie tai ir tos laiptinės bus atkurtos“, – viliasi vyras.

Vytenis pripažino svarstęs pasiūlyti savo paslaugas Kultūros paveldo departamentui, nes mato, kad istorinių laiptinių priežiūrai nėra skiriama tiek laiko, kiek turėtų.

REKLAMA

„Tikrai skaudu matyti, kaip tos laiptinės nyksta. Ne tik laiptinės, bet ir pastatų fasadai, kitos gražios dalys. Jei būtų tokia galimybė, tikrai to imčiausi ir padėčiau valstybinėms institucijoms su tuo tvarkytis ir kovoti su kultūros nykimu“, – sakė vyras.

Kita stotelė – Gruzija

Virš šimto istorinių Vilniaus laiptinių jau aplankęs Vytenis žada laiko skirti ir kitiems Lietuvos miestams. Tačiau vyrą itin traukia kiek neįprasta įspūdingos architektūros ieškojimui galinti pasirodyti šalis – Gruzija.

„Gruzijoje yra beprotiškai gražių, dar nepaliestų ir nerenovuotų laiptinių, kurios gali konkuruoti su Venecija, Roma ir kitais istoriniais miestais. Turiu žurnalą su Gruzijos holų nuotraukomis, kurį vis vartau ir negaliu atsižiūrėti, tad noriu viską pamatyti savo akimis“, – kalbėjo Vytenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų