REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atvėsus orams, imunitetas silpsta, tad susidaro palankios sąlygos užklupti ligoms. Šaltuoju sezonu dažniau žmonės skundžiasi ir tuo, kad ant akies voko iškyla miežis, kuris ne tik neatrodo estetiškai, bet ir sukelia nemalonius simptomus.

Atvėsus orams, imunitetas silpsta, tad susidaro palankios sąlygos užklupti ligoms. Šaltuoju sezonu dažniau žmonės skundžiasi ir tuo, kad ant akies voko iškyla miežis, kuris ne tik neatrodo estetiškai, bet ir sukelia nemalonius simptomus.

REKLAMA

Vilnietė Justina (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakoja, kad su šia problema susiduria ne kartą per metus ir yra girdėjusi, kad tai – vienas iš nusilpusio imuniteto indikatorių.

„Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas naujienų portalui tv3.lt plačiau papasakojo, dėl kokių priežasčių iškyla miežis, kokius gydymo būdus verta išbandyti bei kaip apsisaugoti, kad netektų susidurti su šia nemalonia problema.

Iškyla nusilpus organizmui

Justina pasakoja, kad jau greičiausiai nė nesuskaičiuotų, kiek kartų ant voko jai buvo iškilęs miežis – su šia problema susiduria dažnai.

REKLAMA
REKLAMA

„Ant akių vokų, tiek apatinio, tiek ant viršutinio miežį esu turėjusi ne kartą. Vos tik pajutus skausmą merkiant akį, galiu iškart nujausti, kad netrukus, kitą dieną, skaudanti vieta paraudonuos ar toje vietoje iškils guzelis“, – pasakojo mergina.

REKLAMA

Ji sako pastebinti, kad miežis dažniausiai iškyla tuo metu, kai nusilpsta organizmas, pavyzdžiui, persirgus liga ar sergant peršalimu:

„Visgi, kartais nutinka ir taip, kad jis atsiranda iš niekur nieko. Įprastai ši problema praeina per kelias dienas, pavyzdžiui, dvi ar tris, tačiau kartais būna ir ilgiau – iki savaitės.“

Laimei, į medikus dėl šios problemos dar neteko kreiptis – ši problema praeina savaime ir nesukelia rimtesnių bėdų.

„Žinoma, skausmas būna nemalonus, akį ne tik skauda merkti, tačiau kartais ir nemaloniai peršti. Dažniausiai leidžiu miežiui išnykti savaime.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau atvejais, kuomet jis pasidaro labai nemalonus, į ramunėlių nuovirą pamirkau vatos tamponėlį ir suvilgytą uždedu ant skaudančios vietos. Nežinau, padeda tai ar ne, bet bent jau tam laikui apramina skausmą, bet tai gali būti ir placebas“, – savo istorija dalinasi vilnietė.

Dažnai užklumpa vaikus

Vaistininkas R. Blynas plačiau paaiškino, koks darinys yra miežis: „Akių vokų krašte yra išsidėsčiusios riebalinės ir prakaito liaukos. Jos gamina sekretą, sutepantį akių vokų kraštus. Kai liaukos užsikemša ir į vidų patenka infekcija, išsivysto miežis – pūlingas riebalų ar prakaito liaukos uždegimas.“

R. Blyno teigimu, miežį sukelia bakterinė infekcija, dažniausiai – stafilokokas.

„Natūraliai stafilokoko bakterija randama žmogaus ir daugumos gyvūnų gleivinėse bei ant odos ir nesukelia jokių problemų. Tačiau patekusi į riebalines akies voko liaukas, ji sukelia uždegimą bei gali sukelti miežio atsiradimą“, – aiškino vaistininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai stafilokoko bakterija į akis patenka jas trinant nešvariomis rankomis, dėl šios priežasties dažnai užklumpa vaikus.

„Miežio formavimuisi labai svarbi imuninė sistema. Nusilpus, trūkstant B grupės vitaminų ar neseniai persirgus infekcinėmis ligomis, sergant tuberkulioze, cukriniu diabetu, miežiai gali formuotis daug dažniau. Riebalinės voko liaukos gali užsikimšti ir sergant seborėjiniu dermatitu, raudonaisiais spuogais“, – teigė pašnekovas.

Jis taip pat paaiškino, kad miežis gali būti trijų tipų: išorinis, vidinis ir šaltas miežis:

„Išorinis miežis – tai ūmus pūlinis voko krašto riebalinės ar prakaito liaukos su blakstienos maišeliu uždegimas. Jo metu pacientui skauda voko kraštą, vystosi paraudimas, patinimas. Po kelių dienų susiformuoja pūlinukas, kuriam pratrūkus ir ištekėjus simptomai nurimsta.

REKLAMA

Vidinis miežis – tai ūmus pūlinis voko kremzlės liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Šiuo atveju miežis formuojasi ne voko krašte, o jo viduje.

Viskas trunka ilgiau negu išorinio miežio atveju, todėl gali padidėti limfmazgiai, kartais pakilti temperatūra. Vidinė voko pusė būna paraudusi, pro ją matomi gelsvi pūliai. Jiems pratrūkus sumažėja skausmas ir palengvėja simptomai.

Šaltas miežis – tai lėtinis voko kremzlės liaukos ir jos aplinkos uždegimas. Užsikimšus liaukos latakui, aplink jį susiformuoja kapsulė, atsiranda standus pakilimas, oda virš jo būna paslanki, neparaudusi. Dažniausiai šaltas miežis formuojasi lėtai, bet kartais gali pasiekti ir riešuto dydį.“

REKLAMA

Padės šildymas

Kaip žinoti, kad kyla miežis? Apatiniame arba viršutiniame akies voke atsiranda skausmingas guzelis, jis parausta, patinsta.

„Po kelių dienų atsiranda gelsva viršūnėlė, kuriai pratrūkus išteka pūliai. Jei miežis vidinis, išorėje viršūnėlės nesimatys, ji bus vidinėje voko pusėje“, – aiškino R. Blynas.

Vaistininko teigimu, iškilus miežiui gali pasireikšti įvairūs simptomai: akių paraudimas ar patinimas, akių vokų skausmas, kietas iškilimas voke, nežymus karščiavimas, limfmazgių padidėjimas, traiškanos tarp blakstienų, nemalonus jausmas mirksint bei padidėjęs jautrumas šviesai.

R. Blynas skatina vos pajutus pirmuosius miežio simptomus nedelsti ir imtis gydymo. Tam geriausiai tinka sausi šilti kompresai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Į švarų audinį reikėtų suvynioti išvirtą bulvę arba kiaušinį ir laikyti apie 10 minučių 3-4 kartus dienoje. Šildymas padeda greičiau pratrūkti atsiradusiai pūlingai viršūnėlei ir palengvina nemalonius simptomus ir skausmą“, – pataria R. Blynas ir priduria, kad miežiui pratrūkus, šildymas nebereikalingas.

Taip pat galima plauti akis. Tam galite panaudoti dirbtinių ašarų akių lašus, ramunėlės ar medetkos nuovirus. Jei gydytojas paskiria antibiotikus ar akių tepalą, juos naudokite vadovaudamiesi gydytojų nurodymais.

Jis įspėja, kad miežio negalima liesti rankomis, tuo labiau, šiukštu jo nespauskite, nes infekcija gali patekti į kraują.

REKLAMA

„Kai iškyla miežis, ypač atidžiai reikia plauti rankas ir susilaikyti nuo kosmetikos ar makiažo naudojimo“, – priduria jis.

Patarė, kaip apsisaugoti

Vaistininkas R. Blynas turi keletą patarimų, kaip apsisaugoti ir sumažinti tikimybę susidurti su šiuo nemaloniu reiškiniu:

„Apsisaugoti nuo miežio padeda asmeninė rankų ir akių higiena: reikėtų dažnai plauti rankas, naudotis tik asmeniniu rankšluosčiu ir patalyne.

Moterims prieš einant miegoti reikėtų nusivalyti makiažą, o ypač reikia vengti dalintis kosmetika – tušu, akių pieštukais, šešėliais, taip pat nenaudoti jų pasibaigus galiojimo terminui.“

Naudojantiems kontaktinius lęšius R. Blynas primena, kad prieš juos įsidedant būtina nusiplauti rankas ir nudezinfekuoti lęšius. Taip pat jokiu būdu nemiegokite įsidėję lęšius.

„Taip pat verta nepamiršti stiprinti imunitetą, subalansuotai maitintis, vartoti B grupės vitaminus, reguliariai sportuoti, gerai ilsėtis“, – pataria „Camelia“ vaistinės vaistininkas R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų