Katie Dowling gydėsi chemoterapija ir patyrė tragediją, nes likus keliems mėnesiams iki mirties neteko abiejų tėvų. Mama iš Norris Green Liverpulyje paliko 36 metų partnerį Craigą Nicolį ir du vaikus.
Manė, kad serga astma
Ji buvo apibūdinama kaip geros širdies žmogus, kuris dėl kiekvieno padarytų viską. Dabar Craigas pasiryžęs didinti informuotumą po to, kai Katie iš pradžių manė, kad serga astma, o ne vėžiu.
Jis papasakojo „Echo“, kad jos užsispyręs charakteris suteikė jam galimybę praleisti su ja dar kelis mėnesius. 2019 m. mažmeninės prekybos tinklo padėjėjai buvo diagnozuotas krūties vėžys ir atlikta mastektomija. Ji turėjo savarankiškai kovoti su vėžiu 2020 m., o kitais metais jai buvo suteiktas leidimas gydytis nuo krūties vėžio.
Deja, tais pačiais metais Kalėdų išvakarėse mirė jos tėtis. Kitų metų sausį Katie vėl apsilankė pas gydytojus, nes kentė dusulį ir nuovargį – jai buvo pasakyta, kad serga astma, rašo mirror.co.uk.
2022 m. spalį Katie išgirdo sukrečiančią žinią, kad ji vėl serga vėžiu. Šį kartą jis buvo plaučiuose, kepenyse ir stubure, todėl ji nedelsdama pradėjo chemoterapiją. Dar labiau ją sukrėtė žinia, kad nuovargis ir dusulys visą laiką buvo mirtinos ligos simptomai.
Pralaimėjo kovą su vėžiu
Kita tragedija įvyko, kai 2023 m. birželį ji užsuko pas mamą nuvežti pirkinių ir tragiškai ją rado negyvą ant virtuvės grindų. Craigas pasakojo ECHO: „Nuo tada, per kitus šešis ar aštuonis mėnesius, ji gana greitai ėjo žemyn.
Gruodį jie buvo priversti pakeisti chemoterapiją, nes jos kepenų funkcija buvo keturis kartus didesnė, nei turėtų būti. Turėjome tikrai gerą paliatyviąją slaugytoją, ji buvo nuostabi. Ji atėjo trečiadienį ir pasakė, kad, jos manymu, Katie reikia paguldyti į hospisą – tuo metu jos būklė buvo nepakankamai gera, kad jai būtų galima taikyti chemoterapiją.“
Katie, mirė pirmadienį, balandžio 8 d., būdama 33 metų. Craigas sakė, kad ji kovojo iki galo ir kad jis dėkingas, jog galėjo su ja praleisti dar porą mėnesių, nes kartu kaip pora praleido tik 18 mėnesių.
Dabar Kreigas jos garbei ėmėsi misijos didinti informuotumą apie krūties vėžį ir sakė: „Kai ji gavo leidimą ir Kalėdų išvakarėse mirė jos tėtis, sausio pabaigoje ji vėl kreipėsi į gydytojus ir jai buvo pasakyta, kad serga astma.
Iki tol, kol jai buvo diagnozuotas vėžys, ji manė, kad serga astma, nes ją kamavo dusulys ir nuovargis. Noriu skleisti informaciją apie šiuos simptomus ir pasakyti žmonėms, kad jei juos jaučiate, pasitikrinkite, nes tai gali būti kažkas blogiau.
Tiesiog noriu ugdyti sąmoningumą – jei jums trūksta oro ar skauda galvą, pasitikrinkite. Katie vėžys taip pat buvo genetinis, todėl galima atlikti genetinius tyrimus. Nerizikuokite.“
Krūties vėžio simptomai
NHS duomenimis, maždaug vienai iš aštuonių moterų per gyvenimą diagnozuojamas krūties vėžys. Ši liga diagnozuojama ne tik moterims, vyrams ji gali būti tokia pat grėsminga. Laimei, yra didelė tikimybė pasveikti, jei liga nustatoma ankstyvoje stadijoje. Sužinokite keletą požymių, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.
Pirmasis pastebimas simptomas paprastai yra sustorėjęs krūties audinio plotas. Krūties vėžys prasideda krūties audinyje, dažniausiai ląstelėse, kurios iškloja krūties pieno latakus. Cancer Research UK teigia, kad krūties vėžio riziką gali paveikti amžius, genetika ir gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip nutukimas ir rūkymas.
Viename sveikatos tinklalapyje teigiama, kad per daugelį metų suvokimas apie krūties vėžį pagerėjo ir dabar žmonės žino pagrindines raudonąsias šios ligos vėliavas.
Cancer Research UK teigia, kad kasmet Jungtinėje Karalystėje krūties vėžys diagnozuojamas maždaug 55 200 žmonių, apie 150 žmonių per dieną.
Bėgančios kruvinos arba nebūtinai išskyros iš spenelio, padidėję limfmazgiai, niežtintis spenelis – ženklai, kurie paaiškina, kodėl krūtys gali atrodyti kiek kitaip nei įprastai, pavyzdžiui, būti padidėjusios, turėti keistą formą.
Cancer Research UK ekspertai teigia: „Jei pastebėjote bet kokius galimus vėžio simptomus ar bet kokius jums neįprastus pokyčius, kreipkitės į gydytoją, nes ankstyva vėžio diagnostika gelbsti gyvybes.“
Pasak jų, reikia atkreipti dėmesį į odos pokyčius, įskaitant ir krūtų susitraukimą, įdubimus, bėrimą ar paraudimą. Kai kuriems žmonėms spenelis ir oda aplink jį būna išberta, paraudusi, oda gali atrodyti panaši į apelsino žievelę.
NHS teigia, kad krūties vėžio priežastis nėra visiškai suprantama, tačiau yra tam tikrų rizikos veiksnių, kurie gali padidinti jūsų tikimybę susirgti šia liga. Rizika didėja, jei šeimoje jau yra buvę asmenų, kurie sirgo šiuo krūties vėžiu, rašo express.co.uk.
Valgydami sveiką, subalansuotą maistą ir reguliariai mankštindamiesi, galite sumažinti vėžio ir daugelio kitų ligų riziką.
Būtina savitikra
Be tinkamo gyvenimo būdo taip pat svarbu yra reguliariai tikrinti krūtis. Po menopauzės yra normalu, kad krūtys jaučiasi minkštesnės ar ne tokios stangrios.
NHS sako: „Paimkite į rankas savo krūtis ir apčiuopkite kiekvieną krūtį, pažastį ir vietas iki raktikaulio. Tai gali būti patogu atlikti duše ar vonioje, perbraukus muiluota ranka per kiekvieną krūtį aukštyn bei po kiekviena pažastimi. Galite daryti tą ir žiūrėdami į veidrodį iškėlę rankas.
Krūtų patikros metu rentgeno spinduliai ieškodami vėžio užuomazgų, neretai jų neranda, nes jos dar yra per mažos, kad jam būtų galima pamatyti ar jausti.
Jeigu turite įtarimų, turėtumėte kreiptis į šeimos gydytoją. Paprastai rezultatų neužtrunka ilgai laukti, jie pasiekia po poros savaičių. Idealu, reguliariai tikrintis krūtis yra kas metus, ypač vyresniame amžiuje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!