Gamtininkai atkreipė dėmesį į gelžbakteres, kurios nudažo šaltinį rudomis nuosėdomis.
Rudos spalvos vanduo
Šeštadienį Pajūrio regioninis parkas savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalijo pranešimu apie tai, kad sulaukia vis daugiau pilietiškų skambučių dėl rudos spalvos vandens, tekančio iš šaltinio. Jie ramino gyventojus ir paaiškino, kodėl vyksta šis procesas.
„#Šaltinis iš kopos Karklėje. Beveik kasmet gauname skambučių, kad iš kopos bėga užterštas vanduo paplūdimyje. Ir ne, tie skambučiai neerzina, o priešingai, džiugina, kad žmonės pilietiški ir neabejingi aplinkos taršai.
Tačiau norisi visus ir nuraminti, viskas čia gerai, niekas tualetų turinio į paplūdimį nenuleidinėja. Tiesiog čia visur pagrindas yra ledyno sustumta uoliena – morena, kurioje yra ir daug molio, o gruntiniuose vandenyse daug ištirpusios geležies. Žemėje, nuo pat gyvybės atsiradimo pradžios egzistavo organizmai, kurie asimiliacijos procesui naudoja geležį.
Tai #gelžbakterės. (Tie, kurie sierą – sierabakterijos). Jų veiklos produktai dažnai ir nudažo šaltinių aplinką rudomis nuosėdomis, primenančiomis rūdis. Kai būna daug bakterijų, jos sulimpa į gniužulus ir susidaro tokios gleivėtos, drebučių masę primenančios struktūros, ką žmonės dažnai laiko ,,taršos įrodymu".
Tiesiog atkreipkit dėmesį, kad žiemą net varvekliais ties skardžiais būna gelsvi. Tiesiog tai gruntiniai vandenys su daug geležies, kartais molio dalelių priemaiša. Tai tiesiog gamtos reiškinys. Vandens taršą dažniausiai signalizuoja nenatūralus kvapas, vandens drumstumas. Kartais #vanduo gali būti išvalytas, bet jame daug azoto ir fosforo. Tuomet gausiai želia #dumbliai jei yra šviesos. Kai jos nėra – #melsvabakterės. Tad šiuo atveju, čia viskas yra gerai. Matavimai rodo azoto ir fosforo reikšmes artimas nuliui.
Ne visada žmogus pats gali įvertinti reiškinius, ir neprivalo visko žinoti, nebijokite kilus įtarimams, kad matote aplinkos taršos atvejus, praneškite Bendruoju pagalbos telefonu 112. Ten peradresuos pagal atsakomybę ir specialistai įvertins. Geriau kelis kartus suklysti negu vieną nepranešti apie tikrą atvejį“, – pranešė jie.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!