REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nutirpus sniegui ir atšilus orui žmonės pradeda vis dažniau važiuoti į gamtą, o kartu su savimi pasiima ir savo augintinius. Tačiau atšilus orui lauke atsiranda papildomas pavojus – erkės ir jų sukeliamos ligos. Apie tai, kuo pavojingos erkės ir kaip apsaugoti savo augintinius, naujienų portalui tv3.lt pasakojo veterinarijos gydytojas, „TV pagalbos“ veidas Paulius Morkūnas.

Nutirpus sniegui ir atšilus orui žmonės pradeda vis dažniau važiuoti į gamtą, o kartu su savimi pasiima ir savo augintinius. Tačiau atšilus orui lauke atsiranda papildomas pavojus – erkės ir jų sukeliamos ligos. Apie tai, kuo pavojingos erkės ir kaip apsaugoti savo augintinius, naujienų portalui tv3.lt pasakojo veterinarijos gydytojas, „TV pagalbos“ veidas Paulius Morkūnas.

REKLAMA

Žmonėms gali atrodyti, kad didžiausias pavojus užsikrėsti erkių platinamomis ligomis kyla vasarą, tačiau veterinarijos gydytojas P. Morkūnas sako, kad toks įsitikinimas yra klaidingas:

„Pavojus kyla tada, kai pradeda šilti oras. Pavasarį ir rudenį žmonės dažniausiai nėra apsisaugoję nuo erkių. Erkės pasirodo iškart nutirpus sniegui ir pasirodžius saulei. Kai erkės puola pilnu pajėgumu, tik po to pradedam galvoti apie apsaugą nuo erkių.

Po žiemos erkės būna pačios pikčiausios ir aktyviausios. Tada ir žmonės būna labai aktyvūs – važiuoja į kaimus, į sodus, į miškus. Vasarą mažai žmonių kreipiasi dėl erkių, nes tuo metu jau daugmaž visi žmonės būna apsaugoję savo augintinius, o atėjus rudeniui galvoja, kad erkės baigėsi. Bet erkės išlieka aktyvios iki pat šalnų“, – nurodo jis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip apsaugoti augintinį nuo erkių?

Veterinaras juokauja, kad pats geriausias būdas apsaugoti savo šunį ar kitą augintinį nuo erkių yra gyventi 12 aukšte ir niekada neatidaryti langų. Tačiau dabar yra paprastesnių būdų, kurie gali apsaugoti augintinius nuo erkių sukeliamų ligų – įvairūs antkakliai, vaistai. Visgi net ir jie neapsaugo visu 100 proc.

REKLAMA

„Tai, kokia priemonė tiks labiausiai priklauso nuo daugybės aplinkybių: gyvūno rūšies, kailio ilgio, šeimininkų gyvenimo būdo, namų ir aplinkos. Jeigu turite augintinį, tikriausiai turite ir savo veterinarijos gydytoją, tad geriausia išeitis yra pasikonsultuoti su juo. Ką aš vienam šuniukui siūlau, nebūtinai siūlau ir kitiems, nes galbūt jo gyvenimo sąlygos skiriasi, augintinis išeina tik į parkelį, o gal gyvena miške.

Jeigu būtų bent viena priemonė, kuri tiktų visiems ir apsaugotų 100 proc., mes ją ir rinktumėmės, bet kiekviena iš jų dabar turi savų pliusų ir minusų. Aš pats savo augintiniui naudoju antkaklį. Man jis yra pasiteisinęs ir jau antrus metus esame saugūs. Svarbiausia atsiminti, kad nėra priemonės, kuri garantuos 100 proc. apsaugą nuo erkių ligų. Svarbiausia stebėti savo augintinį, jo simptomus ir grįžus iš lauko apsižiūrėti, ar neparsinešė erkių“, – įspėja P. Morkūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausios klaidos įsisiurbus erkei

Yra įvairių nuomonių ir patarimų, kaip teisingai ištraukti erkę. P. Morkūnas nurodo, kad vienos erkių traukimo klaidos verčiau nekartoti, nes ji gali tik dar labiau pakenkti.

„Erkių traukimo būdų yra labai daug ir vos ne kiekvienas žmogus turi savo specialų būdą. Aš pats mėgstu erkes traukti su specialiu pincetu, kurį galima įsigyti bet kuriose veterinarinėse arba žmonių vaistinėse. Su juo galima sučiupti erkę labai arti odos.

Aš visada traukiu erkę sukdamas ją prieš laikrodžio rodyklę ir duodu nedidelį tempimą. Apsukus vieną ratą ji labai lengvai įsitraukia. Negalima tepti erkės jokiais sviestais ar aliejais, nes mirštanti erkė išleidžia visus savo nuodus“, – paaiškina jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu ištraukus erkę, po kelių dienų pastebite augintinio elgesio pokyčius, nieko nelaukite ir skambinkite savo veterinarijos gydytojui, nes tai gali byloti apie erkių platinamas ligas.

„Jeigu po savaitgalio gamtoje atsikėlęs šuniukas guli ir nenori judėti, reikėtų susirūpinti. Kartais žmonės galvoja, kad gal  šuniukui buvo per daug dėmesio ar jis pavargo, tačiau ne – gyvūnams taip nebūna ir fizinio aktyvumo nepakeičia. Kai gyvūnas guli ir yra vangus, nepasitinka jūsų grįžtančio iš parduotuvės ar darbo, nenori valgyti, reikėtų sukontaktuoti su veterinarijos gydytoju.

Daroma klaida, kai žmonės dėmesį atkreipia tik tada, kai augintinio šlapime pasirodo kraujo. Tokiais atvejais liga jau būna gerokai pažengusi. Pačioje pradžioje yra didelė tikimybė ligą sustabdyti ir gyvūną išgelbėti. Kuo ilgiau delsiant atsiranda tikimybė ir vidaus organų nepakankamumui, o kartaus gyvūnų ir nepavyksta išgelbėti“, – sako veterinaras.

REKLAMA

Kokie pirmieji erkių ligų simptomai?

Babeziozė yra pati dažniausia šunims pasireiškianti erkių liga. Dėl jos šlapime atsiranda kraujo, pradingsta augintinio apetitas.

„Būna labai nestandartinių simptomų – būna, kad augintinį pykina arba būna blogai su viduriais. Atlikus kraujo tyrimą paaiškėja, kad dėl to kalta erkė. Erkės yra labai klastingos, todėl visada turime būti labai budrūs ir gerai pažinti savo augintinį. Kartais vienas kitas skambutis veterinarui gali išgelbėti jūsų augintiniui gyvybę. Geriausia  nedelsti ir pasitikrinti“, – nurodo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų