Kaip skelbė Policijos departamentas, sekmadienį apie 14.37 val. Vilniaus ligoninėje mirė šiemet gimęs kūdikis, kuris tą pačią dieną apie 14.5 val. į ligoninę dėl užspringimo buvo pristatytas iš namų Vilniuje, Salomėjos Nėries gatvėje. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.
Parodė, kaip elgtis užspringus kūdikiui
Po užspringusio kūdikio mirties Lietuvos Raudonasis Kryžius socialiniuose tinkluose pasidalijo trumpu vaizdo įrašu, kuriame pirmosios pagalbos instruktorė Agnė Jankauskienė papasakojo, kokių veiksmų reikėtų imtis užspringus kūdikiui.
Moters teigimu, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, kad namuose nesimėtytų jokie nereikalingi daiktai, o visi žaislai atitiktų kūdikio ar vaiko amžių, kad būtų kuo mažesnė tikimybė užspringti.
Ji pažymi, kad tokie maži vaikai ir kūdikiai turi labai stiprų griebimo instinktą ir svetimkūnį įsidėti į burną, ko pasekoje gali ir užspringti.
Kalbėdama apie užspringimus, A. Jankauskienė pažymi, kad svarbu atpažinti, kokio tipo užspringimas įvyko, nes nuo to priklausys tolimesnė veiksmų seka:
„Pirmiausia reikėtų atskirti, koks yra užspringimas, kadangi užspringimai gali būti dviejų tipų. Vienas iš jų, kada kūdikis galės kosėti, galės verkti, vadinasi,jis bus kvėpuojantis, kitaip tariant, svetimkūnis tik dalinai bus užstrigęs gerklėje ir su šiuo stipriu instinktu bus bandoma kosulio metu pašalinti svetimkūnį.
Kitas būdas užspringimo, kada kūdikis nebegalės verkti, nebegalės kosėti, nes jis nebegali kvėpuoti, vadinasi, svetimkūnis yra pilnai užspaudęs kvėpavimo takus, nesigirdės jokių papildomų garsų ir mes įtarsime, kad jis yra pilnai užspringęs.“
Pirmosios pagalbos instruktorė pabrėžia, kad bet kokiu atveju, kai kūdikis yra pilnai užspringęs, nebegali kosėti ar verkti, įkvėpti ir iškvėpti, svarbu kuo greičiau skambinti 112.
Dalinio užspringimo atveju, kol kūdikis kosėja, svarbu kosulį skatinti, palenkiant kūdikį žemiau, taip skatinant išsikosėjimą.
„Jeigu taip nutiko, kad visgi kūdikis užspringo pilnai, jis pats nebegali kosėti, nebegali kvėpuoti, vadinasi mes kuo greičiau turime įsikišti.
Pirmiausia pasidedame kūdikį ant savo dilbio, palenkiame galvą ir kūną žemiau ir penkis kartus turėsime tarpumentę stuktelti kūdikiui.
Jeigu po penkių stuktelėjimų kūdikis nepradėjo nei kosėti, nei verkti, vadinasi jis dar vis yra nekvėpuojantis. Kuo greičiau keičiame judesį, stabiliai prilaikant galvą pakeičiame judesį (apverčiame kūdikį) ir dviem pirštais statmenai per patį krūtinkaulio centrą, žemiau spenelių linijos, turime penkis kartus daryti Heimlicho manevrą“, – aiškino pirmosios pagalbos instruktorė.
Jeigu kūdikis dar vis neatspringo, reikia kartokite šių veiksmų seką, t. y. penki trinktelėjimai į tarpumentę, penki krūtinės paspaudimai, kol kūdikis atsprings arba atvyks greitoji pagalba, arba kūdikis neteks sąmonės ir reikės pradėti gaivinti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!