2023 m. kovo 16 d. Aistės tėtis Stanislovas Valius su mama Gražina Valiuviene atvyko į sodybą Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijoje. Išsikrovę daiktus ir užkūrę židinį senjorai užsiėmė savo reikalais: Gražina prisėdo pailsėti svetainėje, o Stanislovas ėmėsi savo dažno ritualo – apeiti aplink sodyboje esantį tvenkinį.
Nežinia kodėl vyras grįždamas nusprendė kirsti kelią tvenkinio ledu, tačiau įlūžo. Stanislovas bandė pats gelbėtis ir vėl užlipti ant ledo, bet šis vis atskildavo dėl savo plonumo. Po didelių pastangų Stanislovui visgi pavyko užlipti ant ledo ir jis turėjo galimybę ledu priartėti kranto link. Vyras išsikapanojo, bet buvo toks sušalęs, kad nebegalėjo grįžti namo.
Gražina manė, kad jos vyras jau grįžęs ir nuėjęs prigulti, kol neišgirdo jo pagalbos šauksmo. Nubėgusi pas Stanislovą, Gražina rado jį gulintį. Jis neaiškiai kalbėjo ir tik mojuodamas rankomis bandė kažką pasakyti. Kadangi stambaus vyro Gražina nebūtų pajėgusi partempti į namus, pamačiusi šlapius vyro rūbus, ji nubėgo paimti šiltų drabužių ir iškviesti pagalbą.
Skambučio iš savo mamos sulaukė ir Klaipėdoje gyvenanti Aistė.
„Eidama mobiliuoju telefonu paskambino man <...> ir su didžiuliu išgąsčiu verkdama pasakė, kad „tėvas iškritęs prie uličios, pakalnėj, kuo greičiau skambink iškviesk greitąją pagalbą, nežinau ar gyvas“, – pareiškime policijai nurodo pašnekovė.
Greitoji pagalba vėlavo, atvyko ne Kelmės, o Šiaulių paramedikai
Iškvietusi greitąją pagalbą, Aistė iš Klaipėdos išskubėjo į Užventį, o jos mama nepaliaudama sausino tėvo kūną sausais rūbais, rankšluosčiu, dengė antklodėmis.
Greitoji medicinos pagalba atvyko 19 val. 18 min., praėjus 37 minutėms nuo skambučio. Medikus pasitikusi G. Valiuvienė nurodė savo vyro buvimo vietą ir pasakė, kad jis negeba kalbėti, yra sąmoningas, bet stipriai sušalęs.
Pasak Aistės, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, neskubėdami ir nepasiimdami nei neštuvų, nei vežimėlio, o tik medicininį krepšį, paskui G. Valiuvienę nuėjo link S. Valiaus. Aistės mama su savimi pasiėmė rogutes.
Apžiūrėję Stanislovą medikai užsiminė, kad jis yra per sunkus jiems užkelti ant neštuvų ir iškvietė dar vieną medikų ekipažą bei ugniagesius gelbėtojus. Įdomu tai, kad pirmasis paramedikų ekipažas buvo iš Šiaulių, o antrasis iš Kelmės. Nors Valių sodyba yra Kelmės rajone, A. Valiūtei buvo paaiškinta, neva Šiaulių greitosios medicinos pagalbos ekipažas tą akimirką buvo arčiau.
Kol Šiaulių paramedikai laukė pastiprinimo, Gražina maldavo imtis veiksmų ir transportuoti jso vyrą bent iki greitosios pagalbos automobilio. Tačiau atsakymas buvo „ne“, esą reikia laukti pagalbos.
„Man mama vis skambina ir sako, žinok, jie visiškai nieko nedaro, aš prieš juos einu keliais, kad jie tik vežtų iki greitosios. Sako, aš pati jiems siūlau su mažina privažiuoti ar dar kažką“, – pasakoja Aistė, pridurdama, kad iki tėvo buvimo vietos buvo galima nesunkiai nusigauti, mat jis gulėjo šalia trinkelėmis kloto tako.
Po besikartojančių Gražinos raginimų medikus pavyko įtikinti bent pabandyti patraukti sušalusį vyrą. Tada medikai nusprendė nebelaukti pastiprinimo ir bandyti patys parsigabenti Stanislovą.
Todėl tik po 20 minučių nuo medikų atvykimo į kiemą vienas iš jų nuėjo iki automobilio paimti vežimėlį. Stanislovas buvo į jį įkeltas, tačiau Aistę nemaloniai nustebino dar vienas dalykas.
„Jie jokios pagalbos nesuteikė. Nei temperatūros matavo, nei dar ką nors darė. Mamai pasiūlė nueiti į namus ir atnešti dar kaldrų. Mama paėmė kaldrų, sausų drabužių. Vienintelis dalykas, ką jie padarė, – ant tėčio šlapių drabužių užklojo tą folijos plėvelę, kuri turėtų sulaikyti šilumą“, – sako Aistė.
„Bet aš pati esu baigusi taktinės medicinos kursą ir žinau, kas vyksta hipotermijos atveju. Būtina nuimti visus drabužius, tą plėvelę užvynioti ant kūno ir pan.“, – priduria ji.
Delsė 1 val. 40 min.
Netrukus į sodybą atvyko ugniagesiai gelbėtojai, kurie padėjo sušalusį vyrą įkelti į Šiaulių greitosios pagalbos automobilį. Maždaug po 6 minučių į sodybą atvyko dar vienas greitosios pagalbos ekipažas (šįkart iš Kelmės). Iš jo išlipusi medikė nuskubėjo į kieme vis dar stovintį greitosios automobilį, kuriame buvo Stanislovas.
Medikė paklausė Gražinos, ar gali sukarpyti jos vyro rūbus, ir paminėjo, kad reikėtų nuimti šlapius drabužius. Žmonai sutikus, Stanislovas toliau buvo apžiūrinėjamas kieme stovinčiame automobilyje. Tuo metu kiti medikai vaikščiojo ir šnekučiavosi su gelbėtojais – tai užfiksuota sodybos vaizdo kameromis.
Praėjus beveik valandai nuo GMP atvykimo, 20 val. 15 min. abu greitosios pagalbos automobiliai pajudėjo iš kiemo į Šiaulių respublikinę ligoninę. Iš viso nuo pat iškvietimo pradžios buvo praėję apie 1 val. 40 min. Per tą laiką iš Klaipėdos grįžo ir Aistė.
„Šoku aš į greitosios pagalbos automobilį. Matau, kad tėtis guli automobilyje su tais pačiais šlapiais drabužiais, išbalęs, atmerktomis akimis, prie jo neprijungtos jokios lašelinės. Tik ta pati folija užklota ant šlapių drabužių“, – pasakoja nukentėjusioji.
Aistė norėjo kartu su tėčiu greitosios pagalbos automobiliu važiuoti į ligoninę, bet paramedikų elgesys šokiravo.
„Mane grubiai išstumia iš automobilio ir pasako: „Tik varyk iš čia“. Per jėgą mane išmeta laukan. Tada aš bėgu iki savo automobilio, greit įšoku ir iš paskos važiuoju“, – prisimena A. Valiūtė
Ligoninėje Stanislovo artimiesiems pasakyta, kad vyras labai stipriai atšalęs ir kad reikėjo atvežti jį anksčiau. Gydytojai dar bandė padėti, tačiau kovo 17-osios naktį S. Valiaus gyvybė užgeso.
Po tėčio mirties Aistė kreipėsi į policiją. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 229 str. (dėl tarnybos pareigų neatlikimo) ir 144 str. (dėl žmogaus palikimo be pagalbos, kai gresia pavojus jo gyvybei).
Šiuo metu dėl medikų darbo tyrimą atlieka Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
Šiauliuose greitosios pagalbos automobilyje mirė naujagimis
Šiauliuose, greitosios pagalbos automobilyje, mirė naujagimis. Aiškėja, kad Bendrasis pagalbos centras (BPC) apie prasidedančius sąrėmius gavo du skambučius. Dispečerė konsultavo pranešėją, kaip pasiruošti gimdymui namuose.
Kaip pranešė Policijos departamentas, pirmadienio vakarą, apie 22 val. 40 min., Šiauliuose, greitosios medicinos pagalbos automobilyje, mirė vyriškos lyties naujagimis.
Jį Kelmės rajone, Šedbaruose, Darželio gatvėje, bute, pagimdė 37 metų moteris.
Gimdyvė paguldyta į Šiaulių ligoninę. Jai pagalbą teiks ligoninės psichologas.
„Ji dar yra ligoninėje, jai teikiama įprastinė pogimdyvinė priežiūra, rimtesnių komplikacijų nėra, pavojus jos gyvybei negresia“, – Eltai antradienį sakė Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaiko ir moters klinikos laikinoji vadovė Monika Stasiūnaitė.
Pasak jos, naujagimis su mama į ligoninę buvo pristatyti atskiromis greitosiomis.
„Mama buvo atvežta šiek tiek anksčiau, o po po kelių minučių buvo pristatytas naujagimis. Jis buvo įvertintas mūsų neonatologo, jis buvo be gyvybės ženklų, širdies veiklos nebuvo, kažkokios pagalbos jam teikti nebegalėjome. Naujagimio kūnelis buvo perduotas teismo medicinos ekspertams ir policijai.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas kūdikio mirties priežasčiai nustatyti.
Kūdikio tėvai pagalbos kreipėsi du kartus
Bendrojo pagalbos centro informacinės sistemos duomenimis, rugpjūčio 12 d. 19.39 val. buvo gautas skambutis iš Kelmės rajono Šedbarų kaimo. Skambino moteris, kuriai prasidėjo sąrėmiai. Ji buvo sujungta su greitosios medicinos pagalbos tarnyba.
Kaip Eltą informavo BPC, po 20 minučių, 19.59 val., buvo gautas antras skambutis. Skambinęs vyras pranešė, kad sąrėmiai jau labai dažni ir tuoj prasidės gimdymas, buvo sujungta su greitosios medicinos pagalbos tarnybos dispečerine.
„Dispečerė konsultavo, kaip pasiruošti gimdymui namuose. Pokalbis po 15 min. nutrūko, tolesnė įvykių seka neaiški“, – rašoma BPC atsakyme Eltai.
22.49 val. gautas skambutis, pranešta apie naujagimio mirtį greitosios medicinos pagalbos tarnybos automobilyje.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Kelmės ligoninėje nėra gimdymo skyriaus, todėl gimdyvės turi vykti į Šiaulius ar kitus miestus.
Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai žada pavesti atlikti patikrinimą, siekiant išsiaiškinti įvykio aplinkybes ir ieškoti galimybių ateityje išvengti panašių nelaimių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!