• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mikroelementų ir vitaminų trūkumas – problema, su kuria šaltuoju sezonu susiduria daugelis. Todėl norėdami apsisaugoti nuo peršalimo ligų ar tiesiog pagerinti bendrą savijautą gyventojai į pagalbą dažnai pasitelkia maisto papildus. Tačiau šiandien pastarųjų asortimentas toks didžiulis, kad gali apsisukti galva: tabletės, kapsulės, milteliai, guminukai ar purškalai – kaip išsirinkti tinkamus?

Mikroelementų ir vitaminų trūkumas – problema, su kuria šaltuoju sezonu susiduria daugelis. Todėl norėdami apsisaugoti nuo peršalimo ligų ar tiesiog pagerinti bendrą savijautą gyventojai į pagalbą dažnai pasitelkia maisto papildus. Tačiau šiandien pastarųjų asortimentas toks didžiulis, kad gali apsisukti galva: tabletės, kapsulės, milteliai, guminukai ar purškalai – kaip išsirinkti tinkamus?

REKLAMA

„Eurovaistinė internete“ vaistininkė Guoda Čeponytė pranešime spaudai vardija, kuo maisto papildų formos skiriasi, kada ir kokią rinktis bei kaip juos tinkamai vartoti.

Nustačius tam tikrų medžiagų ar elementų trūkumą organizme, neretai pakankamą jų kiekį su maistu gauti gali būti sudėtinga, todėl į pagalbą gali būti pasitelkiami maisto papildai ar kiti preparatai. Tačiau juos renkantis ir vartojant labai svarbu žinoti ne tik kokia dozė yra reikalinga konkrečiu atveju, bet ir tam tikras taisykles: kada maisto papildus reikia laikyti šaldytuve? Kokie maisto papildai tinka vaikams? Kaip teisingai vartoti, kad organizmas galėtų efektyviau juos įsisavinti? Vaistininkė vardija penkias dažniausiai sutinkamas maisto papildų formas ir visų jų privalumus bei trūkumus.

Kapsulės

Tai viena populiariausių maisto papildų formų, ypač dažnai sutinkama riebaluose tirpiems vitaminams A, E, D, K vartoti. „Kapsulės padeda organizmui įsisavinti riebaluose tirpius vitaminus dėl jose esančių užpildų su natūraliais aliejais ar riebalais. Pavyzdžiui, labai dažnai sutinkame žuvų taukų kapsules su vitaminu D“, – pastebi specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Privalumai. Patogus vartojimas, nes dažniausiai kapsulės nepalieka poskonio burnoje, jų nereikia papildomai tirpinti. Taip pat kapsulių apvalkalas tirpsta greitai, todėl organizmas gali efektyviau pasisavinti medžiagas, kurių viena kapsulė savyje gali sutalpinti net iki 950 mg.

REKLAMA

Trūkumai. Dažniausiai kapsulių apvalkalas gaminamas iš želatinos, kuri yra gyvulinės kilmės. Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau augalinės kilmės alternatyvų, tačiau kol kas vis dar daugelis kapsulių netinka propaguojantiems augalinę mitybą.

„Dar vienas kapsulių trūkumas – dydis. Dėl užpildų kiekio kapsulės dažnai būna didelės, todėl netinkamos žmonėms, turintiems rijimo problemų, taip pat vaikams iki 3 metų. Be to, kapsulės yra jautresnės aplinkos veiksniams, tiesioginiams saulės spinduliams“, – teigia „Eurovaistinė internete“ specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Tabletės

Populiariausios tablečių rūšys – užgeriamos vandeniu, kai maistinių medžiagų pasisavinimas vyksta žarnyne, ir kramtomos tabletės, kurių veikliosios medžiagos pradeda savintis dar burnoje.

Privalumai. „Tabletėse sutalpinama daugiau veikliųjų medžiagų, negu kapsulėse. Taip pat tabletės gali turėti skirtingus apvalkalus, nuo kurių priklauso veikliųjų medžiagų pasisavinimo greitis, todėl platus tablečių asortimentas leidžia pritaikyti tinkamus preparatus pagal problematiką“, – sako internetu ir telefonu konsultuojanti vaistininkė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbus kramtomų tablečių privalumas – itin greitas pasisavinimas. Tai ypač būdinga tabletėms, kurias tirpiname po liežuviu, kur yra tankus smulkų kraujagyslių tinklas.

Trūkumai. „Tabletę būtina užgerti pakankamu kiekiu vandens, kad ji nepriliptų prie stemplės ir neištirptų ten, kur pasisavinimas bus prastesnis. Taip pat nedengtos tabletės yra gana grubios tekstūros ir kai kuriems šias tabletes gali būti sunku nuryti“, – dėmesį atkreipia G. Čeponytė.

REKLAMA

Milteliai

Anot vaistininkės, anksčiau miltelių formos maisto papilduose dominavo baltymų ar kolageno preparatai, tačiau šiandien asortimentas ženkliai plečiasi.

Privalumai. Miltelių formos maisto papilduose sutinkami didžiausi kiekiai medžiagų. Dėl šios priežasties jie ypač naudingi, kai veikliąją medžiagą reikia gerti didesniais kiekiais, pavyzdžiui, skaidulos, papildai sąnariams su kolagenu.

„Milteliai organizme gerai pasisavinami, nes tirpinimo procesas įvyksta dar prieš juos išgeriant, todėl organizmui lieka mažiau darbo. Taip pat milteliai gali būti geras pasirinkimas žmonėms, kurie nemėgsta ar negali nuryti tablečių ar kapsulių. Juos galima sumaišyti su vandeniu, sultimis ar kitais skysčiais, todėl vartojimas dažnai yra malonesnis ir patogesnis“, – sako specialistė.

REKLAMA

Trūkumai. Miltelių formos maisto papilduose gali būti naudojamos papildomos kvapo ar skonio medžiagos – kvapikliai, dažikliai, saldikliai ir kt.

Skysti papildai – sirupai ar purškalai

Skysti maisto papildai veikia panašiai kaip milteliai, tačiau esminis skirtumas – veikliosios medžiagos šiuo atveju jau ištirpintos skystyje. „Skystos formos papildai gali būti rekomenduojami, kai sergama peršalimo ligomis ir reikia sudrėkinti gleivinę. Tam labai tinka preparatai su čiobreliais ar islandinėmis kerpenomis. Tokios formos maisto papildai kartu gali padėti nuraminti ir gerklės perštėjimą sergant“, – sako specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Privalumai. Patogu vartoti, nes nereikia tirpinti vandenyje. Anot vaistininkės, skysti papildai tinka ir mažamečiams vaikams, nes yra lengviau nuryjami.

„Šių papildų pasisavinimas efektyvus, todėl dažnai purškiamos būna tos priemonės, kurių pasisavinimas kitomis formomis sudėtingas arba norime greito efekto. Pavyzdžiui, dažnai sutinkame purškiamą melatoniną, kurį naudojame prieš miegą. Taip pat populiarėja liposominiai skysti maisto papildai. Dėl unikalios technologijos jie padeda naudingosioms medžiagoms saugiai nukeliauti į reikiamas organizmo ląsteles ir geriau įsisavinti. Tokiu būdu maisto papildo turinys gali efektyviau pasiekti mūsų kraujotaką, o galiausiai ir reikiamas ląsteles“, – teigia specialistė.

REKLAMA

Trūkumai. Skysti maisto papildai paprastai turi trumpesnį galiojimo laiką, atidarius juos rekomenduojama laikyti šaldytuve. Tai ypač aktualu žuvų taukų ar geležies preparatams, kurie itin jautrūs oksidacijos procesams ir išoriniams aplinkos veiksniams.

Guminukai

Pastaruoju metu guminukų formos maisto papildus vis dažniau renkasi ne tik mažieji, bet ir suaugusieji. Anot vaistininkės, taip gyventojams paprasčiau priprasti prie maisto papildų vartojimo rutinos.

REKLAMA

Privalumai. Dėl įvairių skonių ir spalvų, maisto papildus guminukus paprasčiau prisiminti. Jie tinka ir tiems, kurie turi rijimo problemų. Tokie maisto papildai labai patrauklūs vaikams.

Trūkumai. Neretai guminukuose sutinkami tokie papildomi priedai kaip maistiniai dažikliai ar skonį pagerinantys elementai. Taip pat jie gali būti netinkami augalinę mitybą propaguojantiems žmonėms dėl sudėtyje esančios želatinos. „Guminukai tinkami tuo atveju, jeigu reikia nedidelių kiekių maistinių medžiagų – dažniausiai iki 100 mg.“, – sako G. Čeponytė.

Tačiau specialistė priduria, kad kiekvienu atveju rekomenduojama dėl preparatų vartojimo pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku. Jeigu dvejojate, kokie maisto papildai jums tiktų labiausiai, galite nemokamai pasikonsultuoti su „Eurovaistinė internete“ specialistais nuotoliniu būdu – internetu arba telefonu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų