Kaip skelbia meteoagent.com, šiandien magnetinio lauko aktyvumas sieks net 8 balus, toks pat didelis aktyvumas išsilaikys ir rytoj, spalio 11-ąją. Primename, kad geomagnetinių audrų stiprumas pagal Kp indeksą vertinamas 9 balų skalėje, todėl audrai pasiekus 8 balus gali būti stipriau jaučiamas audros poveikis sveikatai.
Prognozės rodo, kad jau šeštadienį aktyvumas kiek sumažės ir nukris iki penkių balų, o tai yra laikoma riba, kai magnetinių audrų poveikį gali pajusti jautresni, vyresnio amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis ir t. t.
Tuo tarpu Jungtinių Amerikos valstijų nacionalinės vandenynų ir atmosferos tyrimų administracijos (NOAA) artimiausių trijų dienų prognozėje matyti, kad jau šiandien, nors rytas ir buvo ramus, popiet aktyvumas ims ženkliai didėti, iš 5 balų šoktels iki 7, o toliau vis didės, kol pasieks 8,33 balo.
Rytoj, spalio 11 d., nuo pat ryto valandų aktyvumas bus didelis ir sieks 7,67 balo, pakils iki 8 balų, vėliau likusią dieną laikysis tarp 6-7 balų riba.
Šeštadienio rytas prasidės nuo 5,33 balų aktyvumo, vėliau nukris iki 5 balų, toliau likusią dieną svyruos tarp 4,33-5,33 balų. Todėl artimiausiomis dienomis pasirūpinkite savo sveikata – specialistai pasidalijo patarimais, kaip palengvinti poveikį.
Magnetinių audrų poveikis
Magnetinės audros, dar vadinamos geomagnetinėmis audromis, Saulės audromis, kyla, kai Saulės plazmos srautas pajuda Žemės link ir ją pasiekęs suspaudžia magnetosferą.
Į ją skverbiasi didelės energijos dalelės, kurios pasiekę aukštuosius atmosferos sluoksnius sukuria sūkurines elektros sroves. Šios sukelia magnetinio lauko trikdžius.
Smogus stiprioms Saulės audroms, galimi radijo ryšio, telekomunikacijų trikdžiai, be to, gali būti stebimos gan ryškios šiaurės pašvaistės.
Nors mokslininkai vienbalsiai nesutaria, koks magnetinių audrų poveikis sveikatai, teigiama, kad jų poveikį gali pajusti, ypač jautresni, lėtinėmis ligomis segantys asmenys, o vyraujant stiprioms magnetinėms audroms, tai gali paveikti ir sveikų asmenų savijautą.
Magnetinės audros poveikį sveikatai dažnai išduoda šie simptomai:
- galvos svaigimas ir skausmas;
- pykinimas;
- silpnumas ir mieguistumas;
- padidėjęs kraujospūdis;
- raumenų ar sąnarių skausmai ir t. t.
Tyrimai rodo, kad esant magnetinėms audroms, padaugėja infarkto ir insulto atvejų. Teigiama, kad siautėjant magnetinėms audroms šių būklių atvejų padaugėja maždaug 20 proc., rašo europeantimes.news.
Galvos skausmą ar tachikardiją bei kitus simptomus gali sukelti ir daugybė kitokių priežasčių. Pavyzdžiui, pasikeitęs atmosferos slėgis taip pat gali daryti įtaką savijautai.
Kaip saugotis magnetinių audrų poveikio?
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie magnetinių audrų poveikį bei kaip jo saugotis pasakojo Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas.
Štai jo atsakymas apie tai, kaip apsisaugoti nuo magnetinių audrų poveikio: „Dažnai pacientai klausia šeimos gydytojų, kaip apsisaugoti nuo geomagnetinių audrų poveikio. Matyt, pilnai apsisaugoti yra sudėtinga, bet padėti savo organizmui tikrai galima.
Visų pirma, krešulių susidarymo tokios profilaktinės priemonės, kaip pakankamas skysčių vartojimas, vengimas alkoholinių gėrimų, kavos, nereikalingų kelionių atsisakymas, ribojimas fizinių darbų bei buvimo karštoje aplinkoje.
Patartina lengva mankšta, pasivaikščiojimas miške. Kai kas siūlo geomagnetinių audrų piko metu išgerti kasdien po 100 mg aspirino, aišku, jei nevartojate kitų kraują skystinančių vaistų.“
Taip pat mokslininkai siūlo gerti daugiau vandens ir sumažinti suvartojamos druskos kiekį, nes druska sulaiko skysčius organizme ir dėl to padidėja kraujospūdis.
Pablogėjus savijautai dėl magnetinės audros poveikio gali padidėti ne tik kraujospūdis ar sumažėti darbingumas, tačiau ir paūmėti nerimas, lėtinės ligos ar net alergijos.
Be to, norint jaustis geriau ir apsaugoti sveikatą, vyraujant magnetinėms audroms patariama valgyti mažiau greito, riebaus, kepto, sūraus ar aštraus maisto. Vietoj to raginama valgyti daugiau vaisių ir daržovių.
Taip pat patariama atsisakyti žalingų įpročių – nerūkyti, nevartoti alkoholio, be to, rekomenduojama atsisakyti kavos, ją geriau keiskite žaliąja ar žolelių arbata.
Nepamirškite daugiau mankštintis, vaikščioti – fizinė veikla padeda jaustis geriau, tačiau nesiimkite itin intensyvaus sporto. Reguliariai išsivėdinkite patalpas, ypač miegamąjį ir stenkitės eiti miegoti tuo pačiu metu, kad tinkamai pailsėtumėte.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!