Klinikos „Dr.Vet Lazdynų gyvūnų ligoninės“ vadovė, veterinarijos gydytoja Kristina Raulinaitė tv3.lt naujienų portalui atskleidžia, kokie produktai yra pavojingi mūsų augintiniams ir ką reikia daryti, norint išvengti gyvūnų sveikatos problemų.
Išvardijo kenksmingus produktus
Kačių ir šunų šeimininkams, pasak veterinarės, geriausiai žinomas nuodingas produktas yra šokoladas. Ji sako, kad nors katėms tai yra rečiau akcentuojama, jis joms yra nuodingas lygiai taip pat, kaip ir šunims.
„Šokolade yra tokia medžiaga kaip teobrominas. Didžiausia koncentracija šios medžiagos yra juodame šokolade, todėl juodas šokoladas yra pats kenksmingiausias, bet tai nereiškia, kad pieniškas šokoladas yra nekenksmingas.
Jis taip pat gali veikti gyvūną ir gali būti stiprus apsinuodijimas, kuris gali baigtis rimtais inkstų funkcijos pažeidimais. Reikėtų vengti šio produkto”, – pažymi K. Raulinaitė.
Taip pat šunims, pasak moters, yra labai nuodingos vynuogės ir razinos, todėl reikia atkreipti dėmesį, kad razinos gali būti įvairiuose kepiniuose, riešutų mišiniuose. Veterinarijos gydytoja atskleidžia, kad šie produktai gali sukelti įvairius kepenų, inkstų funkcijos pažeidimus ir nepakankamumą, bei sukelti padarinius visą likusį gyvūno gyvenimą.
„Dažnai pamirštame, kad visiems naminiams gyvūnams yra nuodingas ksilitolis – saldiklis. Jo dažniausiai galima rasti gumoje, įvairiuose saldžiuose gazuotuose gėrimuose. Gyvūnams jis gali sukelti gliukozės kiekio kritimą kraujyje, įvairius kepenų pažeidimus ir netgi kraujo krešumo sutrikimus.
Taip pat dažnai iš naudojamų maisto produktų namuose pamirštame svogūnus ir česnakus. Jie yra nuodingi įvairiose formose – tiek termiškai apdoroti, tiek neapdoroti. Jie gali sukelti virškinamo trakto įvairius pažeidimus, raudonų kraujo kūnelių, eritrocitų pažeidimus, ir tai gali sąlygoti anemijos atsiradimą“, – pasakoja ji ir priduria, kad gyvūnui apsinuodijus svogūnais arba česnakais, apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti tik po kelių dienų.
K. Raulinaitės teigimu, druska taip pat yra pavojinga gyvūnams, todėl reikėtų vengti bet kokių produktų, kuriuose yra druskos. Svarbu žinoti, kad gyvūno negalima girdyti sūriu vandeniu. Pasak veterinarijos gydytojos, tai gali sukelti polidipsiją – padidėjusį troškulį ir vandens suvartojimą, o gyvūnas taip pat gali pradėti vemti, gali atsirasti traukuliai, o blogiausia – iššaukti gyvūno mirtį.
„Atskira tema yra arbata ir kava. Kartais gyvūnus domina kvapas, bet reikia nepamiršti, kad šiuose gėrimuose yra daug kofeino ir apsinuodijimas kofeinu gali baigtis gyvūno mirtimi.
Kalbant apie gėrimus, alkoholis yra kenksmingas. Dažnai žmonėms atrodo juokinga duoti paragauti alkoholio gyvūnui, bet tai yra labai toksiška. Net mažos dozės smarkiai gyvūną paveikia – gali atsirasti disorientacija aplinkoje, kaip ir žmonėms, taip pat vėmimas, pykinimas, centrinės nervų sistemos pažeidimai”, – priduria moteris.
Apsinuodijus augintiniui – svarbu nelaukti
Veterinarijos gydytoja pasakoja, kad augintinio apsinuodijimas maisto produktais priklauso nuo medžiagos. Dažnu atveju augintiniui prarijus kokią nors medžiagą, organizmas bando jos atsikratyti.
„Dažniausiai yra du požymiai – vėmimas ir viduriavimas. Gali atsirasti gausus seilėtekis, čepsėjimas. Reikia „nepražiūrėti” tokių dalykų, kaip pakitusi gyvūno elgsena, pavyzdžiui, vangumas, žaismingumo praradimas, gyvūno slėpimasis.
Gali atsirasti skausmas, sutrikusi koordinacija arba atsakas į aplinkos dirgiklius, disorientacija. Apsinuodijimas, kaip ir žmonėms, labai skiriasi. Požymiai gali būti nespecifiški”, – teigia veterinarė.
Supratus, kad jūsų augintinis suvalgė kenksmingą produktą, svarbu nieko nelaukti ir vykti į veterinarijos kliniką. K. Raulinaitės teigimu, negalima galvoti, kad negalavimai praeis patys ir augintiniui pagerės.
„Labai gajus stereotipas, kad jeigu gyvūnas laka vandenį, vadinasi, gal jis ne taip blogai jaučiasi, arba jeigu ėda pašarą. Reikia nieko nelaukti, nes su intoksikacijomis laikas yra tas momentas, kuris daug nusprendžia.
Kelios valandos, dažnu atveju, gali išgelbėti gyvūno gyvybę – kuo greičiau sureaguosime ir imsimės priemonių, tuo bus geresnė baigtis, gyvūno sveikatingumo atžvilgiu“, – sako klinikos vadovė.
Moteris priduria, kad nereikia bijoti veterinarijos gydytojų, užsiimti savigyda, „googlinti“ simptomus ir ieškoti būdų, kurie padėtų, kadangi intoksikaciją kartais gali būti sunku nustatyti: „Labai svarbus dalykas yra nemeluoti veterinarijos gydytojui, nes visų bendras tikslas yra padėti gyvūnui“.
Norint užkirsti kelią gyvūno apsinuodijimui maistu, vienas pagrindinių dalykų yra švietimas. K. Raulinaitė teigia, kad pirmiausia, yra svarbu žinoti, kas yra nuodinga, nes jeigu nežinosime nuo ko saugotis, nežinosime, kas gali pakenkti.
„Reikia susipažinti, šviestis, konsultuotis su savo veterinarijos gydytoju, žinoti, kurie produktai yra nuodingi, riboti gyvūno priėjimą prie tų produktų. Nepalikti produktų atvirai gyvūnui prieinamoje vietoje, kad jis negalėtų jų suvalgyti“, – patarimais dalijasi ji.
Šunų savininkai taip pat turėtų dresuoti savo augintinius. Gyvūnai turėtų mokėti komandą „palik“ arba „fu“ ir nevalgyti įvairių dalykų lauke. Veterinarijos gydytoja atskleidžia, kad viena dažniausių apsinuodijimo priežasčių yra tada, kai gyvūnas ką nors suvalgo lauke.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!