Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė papasakojo, kokie simptomai išduoda, jog kepenų veikla yra sutrikusi, kaip jas palaikyti sveikas bei koks yra galimas gydymas.
Simptomai
Pasak vaistininkės, kepenų sveikatą paveikiantys veiksniai yra:
- dažnas ir gausus alkoholio vartojimas,
- nutukimas,
- padidėjęs cholesterolio ir trigliceridų kiekis kraujyje,
- tam tikrų vaistų ilgalaikis vartojimas,
- įvairios autoimuninės ligos,
- vėžiniai susirgimai,
- ilgalaikis kontaktas su įvairiais toksinais ir cheminėmis medžiagomis,
- nekontroliuojamas diabetas,
- hepatito virusai,
- genetiniai faktoriai.
„Labiausiai kepenims kenkia per didelis ir pernelyg dažnas alkoholinių gėrimų vartojimas, taip pat piktnaudžiavimas vaistais, riebalais ir cukrumi gausia mityba, narkotinės medžiagos, toksinai ir chemikalai, rūkymas.
Kai kurie nereceptiniai vaistai gali būti pavojingi kepenų problemų turintiems žmonėms. Pavyzdžiui, acetaminofeno preparatai didelėmis dozėmis ar piktnaudžiavimas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, pavyzdžiui, ibuprofenu, naproksenu“, – įspėja specialistė.
Simptomai rodantys, kad kepenų veikla yra sutrikusi:
- erzinantis odos niežulys,
- virškinimo sutrikimai,
- vėmimas,
- išsipūtęs pilvas,
- pakitusi išmatų spalva (arba labai šviesi, arba labai tamsi),
- patamsėjusi šlapimo spalva,
- dingęs apetitas,
- kartus skonis burnoje,
- nuolat jaučiamas nuovargis,
- rimtesniais atvejais gali išsivystyti gelta, kada pagelsta oda ir akių obuoliai.
Tačiau A. Krušnienė pabrėžia, jog kepenų ligų pradžia gali nepasireikšti ir jokiais simptomais, o simptomai išryškėja ligoms progresuojant.
Tyrimai
Kokius tyrimus žmogus turėtų atlikti profilaktiškai, jog stebėtų, ar kepenų veikla nėra sutrikusi? Anot vaistininkės, dažniausiai pradedama nuo kepenų fermentų tyrimo ir kepenų echoskopijos.
Svarbu pažymėti, kad kepenų funkcijos (ALT, AST, ALP, GGT, bilirubinas) tyrimai padeda pasirinkti tolimesnius reikalingus tyrimus, gilesniam būklės ištyrimui. Kada gydytojas pastebi įvairius kepenų funkcijos tyrimų nukrypimus nuo normos, įmanoma susiaurinti tolimesnių tyrimų skaičių ir įsivardinti tikslesnę diagnozę.
„Dar gali būti atliekamas albumino kiekio tyrimas, protrombino laiko (INR) tyrimas, hepatito virusų tyrimai, kepenų ultragarso tyrimas, magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT) bei kepenų biopsija“, – teigia pašnekovė.
Bendrą kraujo tyrimą dažniausiai rekomenduojama atlikti bent kartą per metus, tačiau jei asmuo yra rizikos grupėje, serga lėtinėmis ligomis, nuolat vartoja stiprius vaistus ar jam jau nustatyta kepenų liga, gali prireikti bendrus tyrimus bei specifiškai kepenų tyrimus atlikti ir dažniau.
Paklausta apie tai, kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti palaikyti sveikas kepenis, vaistininkė atsako, jog gyvenimo būdo pokyčiai turėtų lemti sveiką ir visavertę gyvenseną, kadangi rūpinamasi bendra organizmo sveikata.
Tačiau kalbant apie kepenis, jų sveikatai taip pat reikalingas reguliarus fizinis aktyvumas, sveika ir subalansuota mityba, normalaus kūno svorio palaikymas, žalingų įpročių, ypač alkoholio, ribojimas arba atsisakymas, įvairių toksinų bei cheminių medžiagų vengimas arba tinkamas apsisaugojimas nuo jų, vakcinacija nuo hepatito virusų bei saugūs lytiniai santykiai.
Kepenų sveikatos palaikymas
Taip pat yra ir specifinių maisto papildų, kurie gali padėti palaikyti kepenų sveikatą:
- Silimarinas – tai yra iš tikrojo margainio sėklų išgaunama medžiagų grupė. Ji veikia priešuždegimiškai, padeda slopinti oksidacinę pažaidą bei virusus. Silimarinas paskatina kepenų detoksikaciją bei ląstelių funkcijas, palengvina toksinų pasišalinimą.
- Ornitinas – ši aminorūgštis gerina bendras kepenų funkcijas, atsistatymą, padeda kovoti su infekcijomis ir neretai yra naudojama gydyti kepenų cirozės sukeltoms komplikacijoms.
- Kurkuminas yra gaunamas iš ciberžolės, todėl dažną vilioja ryški šios veikliosios medžiagos spalva. Kurkuminas slopina uždegimą, padeda sumažinti aukštą cholesterolį, stiprina imunitetą.
„Tačiau labai svarbu pažymėti, kad prieš vartojant bet kokius vaistus ar maisto papildus, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku“, – pabrėžia vaistininkė.
Paklausta apie tai, kokie gydymo būdai gali būti taikomi esant kepenų sutrikimams, A. Krušnienė atsako, jog gydymo būdai parenkami priklausomai nuo paties individo organizmo, kitų patologinių būklių, lėtinių ligų taip pat kepenų būklės.
Gali būti taikomas medikamentinis gydymas, pavyzdžiui, ursodeoksicholono rugšties preparatais ar priešvirusiniais preparatais, taip pat antifibrotinais, imunisupresantais, arba gali būti taikomas ir chirurginis gydymas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!