REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasideda lietuviškų braškių sezonas, o daržininkai mėgėjai jau laukia nesulaukia, kada pirmosios uogos užaugs ir jų soduose. Vasarą visi skuba atsivalgyti gardžių raudonų uogų, o ir ne veltui – braškėse gausu organizmui naudingų medžiagų, tačiau specialistė primena – braškes būtina rinktis atsakingai. 

Prasideda lietuviškų braškių sezonas, o daržininkai mėgėjai jau laukia nesulaukia, kada pirmosios uogos užaugs ir jų soduose. Vasarą visi skuba atsivalgyti gardžių raudonų uogų, o ir ne veltui – braškėse gausu organizmui naudingų medžiagų, tačiau specialistė primena – braškes būtina rinktis atsakingai. 

REKLAMA

Funkcinės mitybos nutriciologė, sveikatos mokslų specialistė Margarita Moon naujienų portalui tv3.lt teigė, kad, kaip ir daugybėje kitų uogų, braškėse gausu kiekvienam reikalingų ir naudą teikiančių medžiagų, vis tik, jas vartojant svarbu nepamiršti saiko. 

Daugelis braškes renkasi ne tik dėl puikaus skonio – jose mažai kalorijų, tačiau randama ir visa eilė sveikatai naudingų sudėtinių dalių. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kaip ir dauguma uogų, braškės turi daug antioksidantų ir vitaminų, bet turi labai mažai kalorijų. Braškėse ypač gausu vitamino C bei polifenolių, tokių kaip antocianinai, proantocianinai ir elagitaninai“, – teigė M. Moon. 

REKLAMA

Vieną medžiagą vadina jaunystės eleksyru

Šiose uogose aptinkami nemaži kiekiai antioksidantų, kurie, anot specialistės, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, stabdo senėjimą, mažina sisteminį uždegimą. 

„Iš visų uogų, braškės turi didžiausią kiekį fisetino – bioflavonoido, kuris pastaraisiais metais išpopuliarėjo kaip dar vienas potencialus „jaunystės eleksyras“. 

Fisetinas veikia kaip senėjimą stabdanti priemonė, aktyvindama specialius baltymus – sirtuinus, kurie prisideda prie medžiagų apykaitos reguliavimo, didina ląstelių atsparumą stresoriams, mažina senstančių ląstelių, kurios prisideda prie organizmo senėjimo ir su amžiumi susijusių ligų, skaičių“, – apie braškėse randamą senėjimo priešą pasakojo pašnekovė. 

REKLAMA
REKLAMA

Be jau minėtų medžiagų, jose randama ir gausybė mineralų: kalio, mangano, magnio, tačiau M. Moon pažymi –mineralų sudėtis priklauso nuo to, ant kokios žemės ir kokiomis sąlygomis uogos buvo augintos. 

Nors uogos gali būti ir itin saldžios, braškės yra neblogas pasirinkimas sergantiems įvairiomis ligomis, dėl kurių sutrinka medžiagų apykaita. 

„Žemo glikemijos indekso dėka, šios uogos rekomenduojamos žmonėms, kurie turi metabolinių sutrikimų, tokių kaip diabetas“, – pridūrė specialistė, naudingais patarimais besidalijanti savo „Instagram“ paskyroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu nepamiršti saiko

Nors braškių teikiamų naudų – daugybė, svarbu prisiminti, kad saikas turi lydėti kiekvienoje srityje, net vartojant tai, kas itin sveika. 

„Bet kokių uogų ar vaisių nereikėtų viršyti 250 miligramų per dieną. Jas rekomenduojama valgyti po pagrindinio patiekalo, kaip desertą, ir vengti valgyti kaip užkandžius tam, kad išvengti gliukozės šuolių“, – primena M. Moon. 

Ji taip pat pataria neskubėti iš parduotuvių lentynų griebti ne sezono metu parduodamų braškių, verčiau palūkėti ir užtikrintai įsigyti vartojimui saugių uogų: 

REKLAMA

„Nors norisi kuo greičiau „paragauti vasaros“, bet vertingiausios ir naudingiausios braškės yra sezoninės ir vietinės braškės, auginamos atvirame grunte. 

Reikia nepamiršti, kad JAV maisto kokybės tyrimų organizacija „Environmental Working Group“ (EWG) priskiria braškes prie labiausiai pesticidais užterštų uogų, todėl labai atsargiai reikia rinktis augintojus.“ 

Vartokite ne tik braškes

Vis dėlto, jau sulaukus vietinio, lietuviško derliaus braškių, galite drąsiai su saiku jas skanauti. Funkcinės mitybos nutriciologė pataria braškes valgyti su kokosų jogurtu ir lukštentomis kanapių sėklomis – bus ne tik skanu, bet ir dar naudingiau organizmui. 

REKLAMA

Jei norisi gauti dar daugiau naudos, M. Moon rekomenduoja mitybą praturtinti kuo įvairesnėmis uogomis, nes kiekvienos jų pasižymi skirtinga nauda, tačiau aišku viena – jose randamos medžiagų nauda nenuginčijama. 

Pavyzdžiui, daugelio soduose dera vyšnios, kurias funkcinės mitybos nutriciologė M. Moon pataria vartoti sergantiems lėtine metaboline liga, kuri išsivysto dėl sutrikusios šlapimo rūgšties apykaitos – podagra. 

„Vyšniose esantys akantocianino pigmentai ir susiję bioflavonoidai yra veiksmingi mažinant šlapimo rūgšties kiekį ir podagros priepuolių skaičių, nes gali mažinti uždegimą, skausmą ir edemą“, – paaiškino specialistė. 

Nebent darže pas kaimyna per tvora ilindes gausi visu medžiagų. Parduotuvėi plasmasines braškes nusipirkes gausi visa chemine Medelėjavo lentele
„Bet kokių uogų ar vaisių nereikėtų viršyti 250 miligramų per dieną." ???
Parduotuvinės xemikalų bomba.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų