• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie pasiutligę – ūminę žmonių ir gyvūnų virusinę centrinės nervų sistemos infekciją, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.

Minėdami Pasaulinę pasiutligės dieną, rugsėjo 28-ąją, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie pasiutligę – ūminę žmonių ir gyvūnų virusinę centrinės nervų sistemos infekciją, kuri, netaikant specifinių profilaktikos priemonių, baigiasi mirtimi.

REKLAMA

Pasiutlige užsikrečiama, kai žmogui įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis pasiutlige naminis ar laukinis gyvūnas, su kurio seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą.

Simptomai panašūs į gripo 

Didesnis pavojus kyla susirgti pasiutlige, kai pasiutęs gyvūnas sukandžioja žmogui galvą. Mažesnė rizika užsikrėsti – pasiutusio gyvūno seilėms patekus į odos įbrėžimus, gleivines.

Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę.

REKLAMA
REKLAMA

Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos: klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais ir paralyžinė pasiutligės forma, kuri pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu bei galvos smegenų pažeidimo požymiais. Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, vėliau – koma, kuri baigiasi mirtimi.

REKLAMA

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasiutligė tarp žmonių vis dar paplitusi infekcija, Pasiutligė registruojama visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą, o daugiau nei 95 proc. žmonių mirčių registruojama Azijos ir Afrikos regionuose.

Kasmet nuo pasiutligės visame pasaulyje miršta apie 59 tūkst. žmonių. 2015 m. PSO šalys narės nustatė visuotinį tikslą iki 2030 metų pasiekti, kad nei vienoje šalyje nebūtų mirčių nuo pasiutligės viruso, kurį perduoda infekuoti šunys. Šiemet per pirmąjį pusmetį Lietuvoje nuo laukinių ir naminių gyvūnų nukentėjo 1 803 asmenų, pernai per tą patį laikotarpį – 2 432.

REKLAMA
REKLAMA

Daugiausia (29,5 proc.) nukentėjusių žmonių registruota Vilniaus administracinėje teritorijoje, mažiausiai (3,6 proc.) – Tauragės administracinėje teritorijoje.

Dažniau  nuo laukinių ir naminių gyvūnų nukentėjo asmenys virš 15 m. amžiaus (79,3 proc. ). Daugiausia nukentėjusių asmenų buvo nuo šunų (72,4 proc.), nuo kačių nukentėjo daugiau kaip penktadalis asmenų (24,3 proc.).Beveik pusei (48,1 proc.) nukentėjusiųjų nuo laukinių ir naminių gyvūnų asmenų buvo skirta imunoprofilaktika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per šių metų pirmą pusmetį pasiutligės imunoprofilaktika skirta 868  (48, 1 proc.) sužalotiems asmenims, pernai per tą patį laikotarpį – 1 287 (53 proc.). Lietuvoje nuo 2010 m. kiekvienais metais užregistruojama apie 6 tūkst. nukentėjusių nuo gyvūnų asmenų, kurie kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigas. Tačiau lyginant 2010 m. ir 2019 m., besikreipiančių asmenų sumažėjo beveik 2 tūkst.

Specifinė profilaktikos priemonė – imunoprofilaktika Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl įkandus, įdrėskus ar apseilėjus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. Vienintelė galimybė apsisaugoti nuo pasiutligės ir išvengti mirties – imunoprofilaktika.

REKLAMA

Po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu skiriamos penkios vakcinos nuo pasiutligės dozės 0, 3, 7, 14 ir 28 dienomis. Priklausomai su sužeidimo laipsnio gali būti skiriamas pasiutligės  imunoglobulinas kartu su pasiutligės vakcina. Pirmoji pagalba – nespecifinė profilaktikos priemonė – vietinis žaizdos plovimas. Nepaprastai svarbi pirmoji ir neatidėliotina pasiutligės profilaktika, tai kruopštus žaizdų plovimas muilu ar kitu detergentu su vandeniu po kontakto su įtariamai pasiutlige sergančiu gyvūnu.

REKLAMA

Ši pirmosios pagalbos priemonė turi būti atliekama kuo greičiau kruopščiai plaunant žaizdą mažiausiai 15 minučių muilu ar kitais detergentais (kitomis dezinfekcinėmis medžiagomis) su vandeniu. Taip galima sumažinti pasiutligės virusus infekcijos vietoje. Jei yra net mažiausiais užsikrėtimo pasiutlige pavojus, skiepyti būtina nedelsiant.

Kadangi pasiutligė yra mirtina liga, kontraindikacijų pokontaktiniam skiepijimui nėra.

Per pastaruosius beveik šešis dešimtmečius (1962 m. iki 2020 m.) Lietuvoje nuo pasiutligės mirė 11 žmonių. Paskutinis mirties atvejis nuo šios ligos Lietuvoje registruotas 2007 m., kuomet 42 metų vyrui, keliaujant po Indiją, įkando nežinomas šuo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų