• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nenumaldomai artėjant rudeniui, vis daugiau grybavimo entuziastų patraukia į miškus ir grįžta su didžiausiais lobiais. Tiesa, kai kurie namo tempia ne tik populiariausius grybus, bet ir paprastąsias musmires, kurias naudoja įvairiems negalavimams gydyti. Tačiau mokslininkė įspėja – tai yra nesaugu.

Nenumaldomai artėjant rudeniui, vis daugiau grybavimo entuziastų patraukia į miškus ir grįžta su didžiausiais lobiais. Tiesa, kai kurie namo tempia ne tik populiariausius grybus, bet ir paprastąsias musmires, kurias naudoja įvairiems negalavimams gydyti. Tačiau mokslininkė įspėja – tai yra nesaugu.

REKLAMA

Esame įpratę matyti skelbimus apie superkamus valgomus grybus, tačiau pastaraisiais metais vis labiau populiarėja musmirių supirkimas. Vieni teigia, kad tai – puikus vaistas iš gamtos, tačiau specialistai įspėja, kad taip sau keliame didelį pavojų.

Naudoja kaip vaistą

Eimantas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) superka raudonąsias (paprastąsias) musmires – ką tik surinktas šviežias raudonomis kepurėmis ir baltais taškeliais pasipuošusias musmires superka po 4 eurus už kilogramą, o už džiovintų jų kilogramą moka ir daugiau nei 100 eurų.

Vaikino teigimu, tai – sveikata iš gamtos, kurią naudoja įvairiose srityse, tačiau Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro botanikos instituto Mikologijos laboratorijos vadovė, vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Jurga Motiejūnaitė įspėja – šių grybų vartojimas gali baigtis liūdnai.

REKLAMA
REKLAMA

Eimantas atvirauja, kad yra entuziastas, tyrinėjantis gamtos dovanas mūsų organizmui, o viena jų – musmirės. Tiesa, daug asmenų, renkančių musmires ar jas džiovinančių, neatsiranda, daugelis nerizikuoja arba nė nežino apie tai, kad musmirės yra superkamos.

REKLAMA

„Nedaug, nes dauguma maišo musmires su nuodingomis, todėl mažai žino apie jų naudą. Beje, jų yra įvairių rūšių, todėl reikia pasidomėti, kas kur naudojama”, – sako jis.

Būtent šiuo atveju, superkamos raudonosios (paprastosios) musmirės. Mikologijos laboratorijos vadovė dr. J. Motiejūnaitė pabrėžia, kad paprastoji musmirė (lot. Armanita muscaria) gali būti ir vaistas, ir nuodas, tad namuose gaminti mišinių su musmirėmis negalima – taip padarysite sau meškos paslaugą.

Pastebi bauginančią tendenciją

Paprastosios musmirės plačiai paplitusios Šiaurės pusrutulyje. Tai – mikrozinis grybas, sudarantis ryšius su medžiais, būtent šiuo atveju – su pušimis. Nors daugelis pasigrožime šiais grybais, retas žino apie jo savybes.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo senovės jos žinomos kaip nuodingas ir haliucogeninis grybas. Šiaurės tautos paprastąsias musmires naudoja kaip haliucinogenus šamanizmo praktikose, o kai kur, nuvirus ir numirkius, jos netgi valgomos“, – apie pasaulio įdomybes pasakoja J. Motiejūnaitė.

Ji pastebi, kad daugelyje Europos šalių, taip pat ir Lietuvoje, populiarėja pavojinga tendencija – šis grybas vis dažniau naudojamas kaip haliucinogenas:

„Matyt daugiausiai dėl tos priežasties, kad jei glotniagalvės (lot. Psilocybe) ir kitų tai pačiai šeimai priklausančių haliucogeninių grybų vartojimas daugelyje šalių yra draudžiamas įstatymu, tai musmirės yra šiokioj tokioj „pilkoje“ teisinėje zonoje: kai kur jų vartojimas ir prekyba neapibrėžti, kitur draudžiama prekiauti, bet nedraudžiama turėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, imti ragauti ar bandyti savo organizmo ir skrandžio galimybes nevertėtų – paprastosiose musmirėse aptinkami net keli toksiški junginiai, kuriems patekus į organizmą gali laukti liūdnos pasekmės.

„Anksčiau buvo manoma, kad pagrindinis toksinas yra muskarinas, tačiau po detalių tyrimų išsiaiškinta, kad pagrindinė toksinė (ir psichoaktyvi) medžiaga yra muscimolis, o taip pat iboteninė rūgštis, muscimolio prekursorius.

Abi medžiagos yra neurotoksinai. Šios medžiagos gali sukelti apsinuodijimus, tiesa, beveik nežinoma mirtinų apsinuodijimo paprastosiomis musmirėmis atvejų“, – sako mokslų daktarė.

Apsinuodijimo paprastosiomis musmirėmis simptomai pasirodo greitai ir dažniausiai išnyksta per parą. Tiesa, retais atvejais simptomai gali trukti ir kelias dienas, o tiems, kurių organizmas silpnesnis, gali tekti net pagulėti ligoninėje.

REKLAMA

Įspėja neužsiimti savigyda

Mikologė įspėja, kad, nors mirtinų apsinuodijimo atvejų fiksuojama itin nedaug, kiekvienas individualus organizmas gali skirtingai sureaguoti į nuodingas medžiagas.

„Vartojantys paprastąsias musmires kaip haliucinogenus labiausiai rizikuoja tuo, kad grybai iš skirtingų vietų gali turėti labai skirtingas toksiškų medžiagų koncentracijas, be to, skirtingų žmonių reakcija į muscimolį ir iboteninę rūgštį gali būti labai individuali“, – aiškina J. Motiejūnaitė.

Ji taip pat pažymi, kad šviežiuose grybuose esančių toksiškų medžiagų koncentracija yra mažesnė, lyginant su džiovintomis musmirėmis – ten jų kiekis dar didesnis.

REKLAMA

Tiesa, mokslininkė priduria, kad musmirėse esančios toksiškos medžiagos, ypač muscimolis, gali būti naudojamos streso, nerimo, raumenų skausmų gydymui, taip pat veikia kaip migdomieji. Tačiau jokiu būdu neužsiimkite savigyda ir nebandykite gamintis įvairių preparatų namuose – taip sau tik pakenksite.

„Patiems musmirėmis gydytis jokiu būdu nerekomenduojama dėl to, kad vartojant grybus, o ne gryną medžiagą, neįmanoma nustatyti saugios ir veiksmingos dozės“, – įspėja Mikologijos laboratorijos vadovė dr. J. Motiejūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų