Hortenzijų parko įkūrėja Rūta Čepukonytė papasakojo, kaip jiems su vyru Mariumi Bilkiu pavyko užsiauginti tokį kiekį hortenzijų ir patarė sodininkams, ką daryti, norint didelių ir akį traukiančių hortenzijų žiedų.
Parko kurti neplanavo
Šiuo metu Rūtos hortenzijų parke auga 4 000 hortenzijų. Moteris kalbėjo, kad daugiausiai jų parke yra šluotelinių hortenzijų, tačiau taip pat galima rasti ir laipiojančių bei šviesiųjų hortenzijų rūšių.
Dėl to parke mirgėte mirga skirtingi hortenzijų žiedai: vieni iš jų apvalūs, kiti pailgi, vieni yra vienokio atspalvio, kiti – kitokio. Taip pat skiriasi ir hortenzijų aukščiai.
Visgi, Rūta juokėsi, jog įkurti hortenzijų parko jiedu su vyru visai neplanavo. Anksčiau jie užsiėmė tik augalų pardavimais, bet vienu metu ėmė labai populiarėti hortenzijos.
„Mes kaip tik tuo laiku persikėlėme iš vienos sodybos į kitą, kuri buvo didesnė. Tada kaip tik turėjome laisvą plotelį sklype ir pamąstėme, kad būtų įdomu pasisodinti kelias hortenzijų rūšis ir pasižiūrėti, kaip jos išaugs“, – pasakojo Rūta.
Šiam „pabandymui“ Rūta su vyru pasisodino 500 hortenzijų krūmų, o pro šalį ėjęs praeivis negalėjo atitraukti nuo jų akių. „Po to praeivio apsilankymo atvyko žurnalistai, parašė apie tai straipsnį ir parodė mus per televiziją. Tada visi pradėjo lankytis“, – prisiminė Rūta.
Po tokio didelio dėmesio pora nusprendė kitąmet pamėginti pasižiūrėti, ar daug žmonių nori pamatyti jų hortenzijas. Neilgai trukus paaiškėjo, kad susidomėjimo hortenzijomis buvo apstu.
Taip jų kieme atsirado vis daugiau hortenzijų krūmų, buvo atsivežta naujų veislių. Rūta tikino, kad kiekvienas jų laisvas plotelis kieme šiuo metu yra išnaudojamas naujų hortenzijų sodinimui.
Hortenzijų laistymas
Paklausta apie tai, kaip spėja pasirūpinti visais 4 000 krūmų, Rūta papasakojo, kad tam yra papildomi keturi žmonės, kurie padeda rūpintis hortenzijomis.
Taip pat padeda tai, jog, anot moters, šluotelinės hortenzijos, kurių parke daugiausia, daug priežiūros nereikalauja.
„Šluotelinės hortenzijos nėra reiklios. Turbūt daugiausiai laiko atima rudeninis hortenzijų apkarpymas, o eigoje, nuo vegetacijos pavasarį iki vasaros vidurio, užima tręšimas“, – atskleidė Rūta.
Moteris pridėjo, kad aplink jų hortenzijas taip pat visur yra sudėta agrotekstilė, kuri uždengta akmenukais, dėl to augalų laistyti visai nereikia, jie pasiima vandens iš gamtos.
Dar vienas agrotekstilės privalumas yra tas, jog kadangi jokia piktžolė per šią medžiagą negali pradygti, tai ravėti hortenzijų taip pat nereikia.
„Dar kas su jomis yra gerai – šluotelinės hortenzijos puikiai žiemoja, tad dengti jų visai nereikia, o atsodinti taip pat. Jos kasmet žydi iš naujo, krūmas didėja, plečiasi ir gražėja“, – pridėjo pašnekovė.
Hortenzijų tręšimas
Pokalbio metu moteris akcentavo, kad viena iš daugiausiai laiko atimančių veiklų – hortenzijų tręšimas, dėl to buvo svarbu išsiaiškinti, kodėl svarbu augalus patręšti.
Pirmiausia, Rūta papasakojo apie trąšas, kurias naudoja savo hortenzijoms. Moteris pasakojo, kad ji renkasi jau patikrintus ir prekyboje esančius produktus.
„Naudojame specialias hortenzijų trąšas, perkame jas granulėmis, einame ir barstome aplink krūmą.
Trąšos yra ilgalaikės, jos tirpsta dvi-tris savaites, o praėjus šiam laikui vėl beriame trąšų. Aišku, tręšimas tikrai užima laiko, reikalauja darbo, bet be to nieko nebus“, – aiškino moteris.
Taip pat Rūta pridėjo, kad įvairiais sodininkų pamėgtais raugais savo hortenzijų taip pat nelaisto. Nors yra girdėjusi apie įvairius panašius hortenzijų tręšimo būdus, tačiau ji jais nepasitiki:
„Mes jokiais raugais hortenzijų nelaistome. Tai, kas rūgštu žmonėms, nebūtinai tiks ir patiks hortenzijoms. Juk yra specialūs preparatai, trąšos, tai mes jas ir pasirenkame.“
Hortenzijų genėjimas
Dar viena Rūtos Hortenzijų parko paslaptis – kasmetinis augalų šakų genėjimas, kuris padeda hortenzijoms plėstis ir dovanoti kasmet vis didesnius žiedus.
Nors genėti augalus galima pavasarį arba rudenį, tačiau Rūtos parke tai visuomet atliekama rudens periodu. Pasak jos, šis laikas yra patogesnis.
„Genėjimas pas mus atrodo taip: hortenzijas mes genime rudenį, nes pavasarį laukia visai kitokie darbai.
Taip pat genime hortenzijas rudenį dar ir dėl to, nes kitaip per žiemą prisišiukšlina kiemas – krenta lapai, hortenzijų žiedai“, - pasakojo Rūta.
Galima tik įsivaizduoti, kiek jėgų turėtų atimti 4 000 hortenzijų krūmų genėjimas. Rūta juokavo, kad jeigu neturėtų pagalbininkų, tuomet reikėtų hortenzijas genėti kiaurus metus.
„ Mes su vyru turime keturis nuolatinius pagalbininkus, jie atlieka tuos augalų paruošimo darbus, nes dviese mums būtų labai sunku.
Tuomet tikrai reikėtų prie hortenzijų dirbti visai be poilsio: žiemą, vasarą, dieną ir naktį!“, – sakė ji.
Patarimai sodininkams
Daugiau nei 4 000 hortenzijų krūmų išauginusi Rūta taip pat sutiko pasidalinti patarimais su kitais sodininkais. Moteris paaiškino, kad nors šluotelines hortenzijas auginti nėra sunku, tačiau jas, kaip ir visus kitus augalus, reikia prisijaukinti.
Dėl to pats pirmas žingsnis, kurį reikia padaryti norint užsiauginti hortenzijų, - išsiaiškinti, kokių augalų apskritai norima. Pasak Rūtos, visame hortenzijų spektre nesunku pasiklysti, tad verta apie visa tai pagalvoti iš anksto.
„Visų pirma, reiktų išsiaiškinti savo poreikius, pavyzdžiui, kiek vietos turima. Tuomet pagal tai išsirinkti veislę, išsirinkti žiedynus, pasigalvoti, kokių žiedų norima. Tad poreikių analizė – svarbiausia dalis“, - akcentavo ji.
Antrasis žingsnis – pasiruošimas sodinimui. Rūta tikino, kad visuomet hortenzijas sodina į rūgščią durpę, mat, remiantis jos patirtimi, ji labiausiai patinka hortenzijoms.
„Vieni augintojai durpę maišo perpus su kompostu, kiti išvis paprastoje žemėje hortenzijas augina. Visokių tų metodų yra, o jie rodo, kad hortenzija nėra reiklus augalas.“
Galiausiai, Rūta pabrėžė, kad pradėjus auginti hortenzijas, svarbu nebijoti ir viską daryti bandymų keliu. Pasak jos, tik taip galima išmokti jomis rūpintis: „Visas mokslas ateina savaime, eksperimento būdu“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!