REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sinavadas (lot. Aquilegia) – kiekvieno sodininko džiaugsmas: priežiūros reikalauja nedaug, o atrodo labai puošniai sode. Amerikos Kolorado kalnuose sinavadas auga prie upių kaip laukinė gėlė, o pas mus yra sodinamas sodybose ir labai mylimas dėl savo ypatingų, dvispalvių žiedų.

Sinavadas (lot. Aquilegia) – kiekvieno sodininko džiaugsmas: priežiūros reikalauja nedaug, o atrodo labai puošniai sode. Amerikos Kolorado kalnuose sinavadas auga prie upių kaip laukinė gėlė, o pas mus yra sodinamas sodybose ir labai mylimas dėl savo ypatingų, dvispalvių žiedų.

REKLAMA

Pasidalinsiu, kaip aš auginu ir prižiūriu sinavadus savo sode.   

Kas yra sinavadas

Sinavadas (lot. Aquilegia), dar vadinama močiutės bonkute, yra daugiametė gėlė, žydinti pavasarį. Šių neįprastų gėlių yra daugiau kaip 70 rūšių. Ši kvapą gniaužiančio grožio gėlė – tai nedidelis varpelio pavidalo, panašus į žibuoklę žiedas su penkiais žiedlapiais, įsispraudusiais į penkis ilgus, atgal besitęsiančius spyglius.

Žiedlapiai dažnai būna dvispalviai, gali būti ryškiai raudoni su rožine, levandų, mėlyna, geltona ar balta spalva. Lotyniškas sinavadų pavadinimas Aquilegia kilęs iš lotyniško žodžio aquila, reiškiančio erelį.

REKLAMA
REKLAMA

Už žiedlapių besidriekiančios ilgos iltys primena erelio nagus. Vietiniai amerikiečiai sutrintas sėklas tradiciškai naudojo kaip meilės talismaną ir vaistams.

REKLAMA

Sinavadas lengvai kryžmiškai apsidulkina, todėl dažnai susiformuoja naujos rūšys. Jų graži mėlynai žalia, nėriniuota lapija išlieka žalia ilgai po to, kai žiedai išnyksta, o rudenį nusidažo violetine arba raudona spalva.

Žiedai vilioja bites ir drugelius! Šis ištvermingas augalas taip pat yra gana atsparus ir ištvermingas sausrai. Kartą pradėjęs augti, sinavadas dauginasi daugelį metų ir, nors yra daugiametis, sparčiausiai tai daro savaiminiu būdu.

Sinavadų sėja ir sodinimas

Nors daugumoje vietovių sinavadams patinka pilna saulė, jie nemėgsta, kad būtų labai karšta, ypač vasarą, todėl juos auginkite lengvame pavėsyje. Prieš sodindami į dirvą įmaišykite šiek tiek komposto, kad jie gautų daug organinių medžiagų. Jiems labiau patinka smėlio arba priemolio, o ne molio dirvožemis.

REKLAMA
REKLAMA

Sinavadai lengvai pradedami auginti iš sėklų, o įsitvirtinę lengvai dauginasi. Jų žiedų sėklas galima sėti tiesiai į sodą nuo ankstyvo pavasario po paskutinių šalnų iki vasaros vidurio arba rudenį.

Jų nereikia net uždengti, jei tik gauna daug šviesos. Esant nuo 15 iki 20 °C, sėklos sudygs per 3-4 savaites. Vėliau galite praretinti jaunus augalus, kad šiuos skirtų 25 centimetrų atstumas.

Arba, jei mėgstate viskam ruoštis iš anksto, sėkite sėklas patalpoje likus 8-10 savaičių iki paskutinių pavasario šalnų. Iš anksto pasodintus augalus sodinkite į žemę pavasarį, jų vainikėlis turi būti dirvos lygyje. Tarpai tarp sėklų ir augalų turėtų būti nuo 30 iki 60 centimetrų. Gerai palaistykite. Pastaba: iš sėklų išauginti augalai žydės tik antraisiais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei subrendusį augalą sodinate į vazoną, padarykite duobutę, kurios skersmuo dvigubai didesnis už „senojo vazono“ skersmenį. Šaknų kamuolio viršų sulyginkite su dirvos paviršiumi. Užpilkite žemėmis ir palaistykite.

Sinavadų priežiūra

Sinavadus auginkite vidutinio drėgnumo dirvožemyje ir laistykite, kai išdžiūsta viršutiniai 2-5 centimetrai žemės. Jei norite, kad jauni augalai įsitvirtintų, palaikykite tolygiai drėgną, bet niekada nepermirkusią dirvą.

Įsitvirtinusius sinavadus reikia laistyti tik maždaug kartą per savaitę ir jie tampa sausrai atspariais daugiamečiais augalais. Vasarą augalus mulčiuokite, kad šaknys išliktų vėsios.

REKLAMA

Auginimo sezono metu (nuo pavasario iki rudens) kartą per mėnesį naudokite skystas, vandenyje tirpias trąšas, kad paskatintumėte sveiką lapiją ir geresnį bei ryškesnį žydėjimą. Šiam augalui reikia trašų, kuriose yra daugiau fosforo, tai padeda sveikam šaknų vystymuisi. Per daug azoto turinčios trąšos gali turėti neigiamos įtakos žiedų augimui.  

Rekomenduojamos sinavadų veislės

Iš daugiau kaip 70 rūšių sinavadų, Lietuvoje galima įsigyti šių rūšių:

Paprastieji sinavadai, jų veislės Mckana Giants, Blue Star ir Crimson Star. Tai daugiametės, labai tinka puošnioms puokštėms sudaryti. Žiedai – dvispalviai, gali užaugti iki 80 cm aukščio. Sėklos pradeda dygti po 12–16 dienų. Žiedų sulauksite antraisiais metais po sėjos. Gerai jaučiasi šalia kitų daugiamečių gėlių. Auga drėgnoje, derlingoje dirvoje.

REKLAMA

Paprastieji sinavadai, jų veislės Clementine Rose ir Winky Double Dark Blue White. Tai daugiametės gėlės, žydinčios pirmaisiais sėjos metais. Auginamos vietose, kur yra bent kiek pavėsio.

Ypač mėgsta drėgną dirvą, todėl patartina jas auginti netoli vandens telkinių. Jei peržydėjusius sinavadus nupjausite vasaros pradžioje, galimai vasaros pabaigoje šios gėlės pražys dar kartą.

Sėklos dygsta pakankamai ilgai, todėl į gėlynus sodinami daigeliai. Gėlynuose toje pačioje vietoje auga 3–5 metus. Skinkite gėles kambarinėms kompozicijoms, kai jos yra pusiau išsiskleidusios. Vazoje laikosi nuo 5 iki 7 dienų.

Sinavadas – naudingas sveikatai

Sinavadas yra vaistažolė. Žinoma, kad ši gėlelė gydo nuo tulžies pūslės sutrikimų, bendrų skrandžio ir žarnyno problemų, nuo vitamino C trūkumo sukeltos ligos – skorbuto ir bėrimų. Tačiau vis dar nėra pakankamai surinkta informacijos, kad būtų galima sužinoti apie sinavadus vaistams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tūkstančius metų Šiaurės Amerikos ir Europos vietiniai gyventojai sinavadus naudojo įvairioms odos ligoms gydyti. Galite sutrinti sėklas arba šaknis ir sumaišyti jas su vandeniu, kad gautumėte pastą arba tepalą, kurį galima tepti tiesiai ant bėrimų ir sudirgimų.

Priešuždegiminis sinavadų poveikis padeda sumažinti šių pažeistų vietų sudirgimą ir paraudimą.

Vienas iš populiariausių sinavadų naudojimo būdų – galvos skausmo malšinimas. Tam reikės nedidelį kiekį sėklų susmulkinti ir sumaišius jas su vandeniu, išgerti. Taip gana greitai galima numalšinti galvos skausmą. Vėlgi, sėklose yra toksinių medžiagų, todėl šiam gydymui reikalingi labai maži kiekiai.

Svarbus įspėjimas – nepaisant visos ką tik paaiškintos naudos sveikatai, sinavadas yra nuodingas, todėl neturėtumėte bandyti gaminti nuovirų, tinktūrų ar druskų be tinkamo pasiruošimo ar konsultacijos su žolininku ar jus prižiūrinčiu gydytoju.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų