Įvairios rūšys nyksta dėl javų auginimo intensyvių technologijų – sėjama kruopščiai išvalyta sėkla, sudygusių piktžolių kontrolei naudojami herbicidai, rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos pranešime.
Kolūkinės santvarkos laikais dirvinė raugė buvo beveik išnaikinta, bet vėliau vėl atsirado smulkiuose ūkiuose, daugiausia nederlinguose Pietryčių Lietuvos dirvožemiuose.
Radus šią piktžolę prašo pranešti
Dirvinės raugės stiebas gali užaugti iki 1 metro aukščio, jis – status, plaukuotas, tvirtas. Žiedai tamsiai rausvi, pavieniai, dideli, dekoratyvūs, iškilę stiebo ir šakų viršūnėje. Šio augalo vainiklapių viršūnė įlenkta.
Įdomus faktas, kad dirvinių raugių sėklos yra nuodingos, turinčios gliukozidų. Sėklų daigumas siekia beveik 100 procentų ir jos išlieka apie 10 metų.
Dirvinė raugė – vienas iš archeofitų (gr. archē – pradžia + phyton – augalas), kilęs iš Viduržemio jūros regiono. Šis svetimžemis augalas su kultūrinių augalų sėklomis į Lietuvos teritoriją pateko nuo žemdirbystės atsiradimo pradžios.
Dalį su kultūriniais augalais patekusių archeofitų sudaro specializuotosios piktžolės (jų ekologinės ir biologinės savybės labai panašios į kultūrinių augalų savybes), tokios kaip ruginė dirsė (Bromus secalinus), dirvinė raugė (Agrostema githago), paprastoji rugiagėlė (Centaurea cyanus).
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba kviečia grožėtis žydinčiomis dirvinėmis raugėmis ir kartu pildyti Saugomų rūšių informacinę sistemą duomenimis apie jų augavietes – tą gali padaryti kiekvienas neabejingas gamtai žmogus!
Saugomų rūšių informacinės sistemos ypatumas, kad piliečiai gali teikti duomenis apie stebėtas saugomas rūšis, teikti prašymus gauti išrašams apie saugomų rūšių paplitimą jiems aktualioje teritorijoje ir t. t.
Prisijungimas prie Saugomų rūšių informacinės sistemos (SRIS) gana paprastas – https://sris.biip.lt
Daugiau informacijos apie dirvinę raugę ir jos paplitimą Lietuvoje rasite bei stebėjimo anketą užpildyti galėsite čia: https://sris.biip.lt/saugoma-rusis/dirvine-rauge/212/
Šaltinis: Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!