Tai reiškia, kad kiekvienam gyventojui gresia nemaža rizika susirgti šia infekcija ir patirti liekamuosius reiškinius, kurie ne tik neigiamai paveikia gyvenimo kokybę ar darbingumą, bet gali net sukelti neįgalumą.
Erkinis encefalitas nėra vienintelė erkių platinama liga. Dar viena liga, kurią platina erkės, yra Laimo liga. Ši liga yra klastinga, simptomų iš pradžių galima ir nepastebėti, tad grįžus iš lauko būtina gerai apsižiūrėti kūną.
Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ plačiau papasakojo apie erkinį encefalitą bei ar galime tikėtis vakcinos nuo laimo ligos.
Užsieniečiai, vykstantys į Lietuvą, raginami skiepytis
Prof. S. Čaplinskas tikina, kad erkinio encefalito pavojus didėja ne tik Lietuvoje, bet ir visose Skandinavijos šalyse.
„Klimatinės Lietuvos sąlygos yra labai palankios daugintis erkėms, jos jau net ir žiemos metu būna aktyvios. Nuėję į mišką galime susidurti su nubudusia erke. Nebūtinai su erkėmis galime susidurti tik miške. Iš Vingio parko grįžęs augintinis gali parnešti erkę į namus.
Jau seniai agituoju, kad skiepai nuo erkinio encefalito būtų kompensuojami. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) žmonėms, planuojantiems vykti į Lietuvą ir kurį laiką būti gamtoje, rekomenduoja pasiskiepyti, nes ši liga labai paplitusi, o mes čia gyvename nuolat.
Jei šeimoje yra du vaikai, tai kiek šeimai kainuotų skiepai visiems šeimos nariams? Ir kuo toliau, tuo labiau žmonės supranta ir skiepijasi, todėl būtų logiška, jei jie būtų kompensuojami“, – aiškina profesorius.
Lietuvoje fiksuojamas didelis skaičius žmonių, sergančių Laimo liga. Šios ligos gydymas yra ilgas, reikia antibiotikų ir ne visiems pavyksta pasveikti. Nuo Laimo ligos niekaip neišeina sukurti vakcinos, nes ligą sukelia bakterija.
Laidos vedėja Erika Fuks tikina girdėjusi, jog po dviejų metų yra žadama, kad vakcina jau bus išrasta, tačiau prof. S. Čaplinskas į tai žiūri skeptiškai.
„Apie tai, kad bus sukurta vakcina nuo ŽIV, taip pat kalbėjo, tačiau jos nėra iki šiol. Daug faktorių lemia, ar vakcina bus sukurta, ar ne. Ne visada pavyksta taip greitai“, – tikina profesorius.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!