Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų. 2022 m. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis (toliau – NVSC) Vilniaus mieste sergamumas šia liga teko 11,2 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų, o Vilniaus rajone 14,3 atvejų iš 100 tūkst. gyventojų.
Naujausiais 2023 m. NVSC duomenimis, sausio–lapkričio mėn. Lietuvoje registruoti 592 EE atvejai. Didžiausias sergamumas pagal atvejų skaičių registruojamas Vilniaus ir Kauno apskrityse.
Erkiniu encefalitu gali susirgti kiekvienas, tačiau didžiausias sergamumas stebimas suaugusiųjų amžiaus grupėse nuo 45 iki 64 metų.
Ne veltui tam tikros amžiaus grupės gyventojams ruošiamasi jau kitais metais kompensuoti skiepą nuo erkinio encefalito.
Nemokamas skiepas nuo erkinio encefalito – sulaukus 50-ies
Kaip portalą tv3.lt informavo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas, yra pritarta 50 m. ir vyresnių žmonių skiepijimui nuo erkinio encefalito Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.
„Nacionalinėje imunoprofilaktikos 2019–2023 metų programoje (NIP) numatyta nustatyti erkinio encefalito rizikos grupes, svarstyti jų skiepijimo galimybes. Šiais metais NIP koordinavimo taryba, atsižvelgdama į ekspertų pateiktas rekomendacijas, priėmė sprendimą pritarti 50 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų skiepijimui nuo erkinio encefalito (erkinio encefalito vakcinos įtraukimui į NIP) nuo 2024 m. rugsėjo 1 d“, – nurodė SAM atstovas Julijanas Gališanskis.
Jis pridūrė, kad, atsižvelgiant į finansines galimybes, visų pirma pradedami skiepyti 50–55 m. amžiaus asmenis. Toliau bus planuojamas kitų gyventojų grupių skiepijimas amžiaus grupių didėjimo tvarka.
„Skiepijimo schemą sudaro trys dozės: pirma dozė, po 1–3 mėnesių antra dozė ir po 5–12 mėnesių įskiepijama trečia dozė. Vėliau reikalinga imunitetą palaikyti sustiprinančiąja doze kas 5 metus, o 60 metų ir vyresniems asmenims – kas 3 metus“, – priminė SAM atstovas.
Kuo klastingas erkinis encefalitas?
Erkinis encefalitas – tai virusinė liga, kurią sukelia Ixodes rūšies erkės siurbdamos žmogaus kraują. Šis sukėlėjas yra randamas erkės seilėse ir žmogui yra perduodamas vos per keletą minučių po įsisiurbimo.
Kaip portalui tv3.lt yra pasakojusi VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų centro gydytoja infektologė Birutė Zablockienė, erkinis encefalitas yra klastinga liga, mat turi dvi bangas.
Įkandus užkrėstai erkei, ligos pasireiškimo inkubacinis laikotarpis trunka nuo 2 iki 33 d., vidutiniškai apie 7–14 d.
„Pirmos fazės metu būna karščiavimas ir į gripą panašūs simptomai – gali būti galvos, raumenų skausmas ir temperatūra. Tuo metu virusas yra kraujyje, bet smegenyse jo dar nėra, tad nėra stebimi ir būdingi neurologiniai simptomai“, – vardijo gydytoja.
Pasak jos, tuomet dažnai būna klaidingai diagnozuojamos kitos virusinės infekcijos, pavyzdžiui, kartais ne visai teisingai parašomas tonzilitas.
Dalis žmonių organizmas su infekcija susitvarko ir antros karščiavimo bangos net nebūna. Bet daliai žmonių, kuriems ne taip pasiseka, viruso prisidaugina daug, jis gali patekti ir į smegenis.
„Tada būna antra karščiavimo banga, kada pasireiškia ne tik karščiavimas, bet būdingi ir neurologiniai simptomai. Ypač būdingas koordinacinis sutrikimas, pirštų tremoras (drebulys), galvos skausmas, miego sutrikimai, kartais – sąmonės sutrikimai, kartais būna parezės (paralyžiai)“, – pasakojo B. Zablockienė.
Kadangi nėra specifinio erkinio encefalito gydymo, antrosios jo fazės metu pacientas guldomas į ligoninę ir stebimas medikų.
Trečdaliui gresia liūdnos pasekmės
Gydytojos aiškinimu, laikas nuo užsikrėtimo iki antros bangos gali užsitęsti ilgai – net iki mėnesio. Todėl ir užtrunka, kol nustatoma tikroji liga, kartais ją žmogus gali palaikyti paprasčiausiu peršalimu. Į ligoninę patenka jau tie pacientai, kai išsivysto antra karščiavimo banga, atsiranda neurologiniai simptomai.
„Kaip minėta, inkubacinis periodas trunka nuo keleto dienų iki mėnesio. Periodas nuo pirmos karščiavimo bangos iki antros gali trukti skirtingai – gali būti ir keletas dienų, gali būti ir savaitė, kai žmogus, atrodo, visai gerai jaučiasi, o tada prasideda antra karščiavimo banga“, – pastebėjo B. Zablockienė.
Be kita ko, ji pridūrė, kad apie pusė žmonių net nepastebi įsisiurbusios erkės – ji gali būti nematomoje vietoje, pasimaitinti ir nukristi.
Maždaug apie trečdaliui pacientų, persirgusių erkiniu encefalitu, pasireiškia vienokie ar kitokie liekamieji reiškiniai – ar rankų tremoras, miego, nuotaikos, koordinacijos sutrikimai. Gali pasitaikyti ir mirties atvejų, tačiau jie, gydytojos teigimu, reti – iki vieno procento susirgusių erkiniu encefalitu.
Be to, erkiniu encefalitu galima susirgti ir vartojant užkrėstų karvių, avių bei ožkų termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus.
Užsikrėtus virusu per pieno produktus inkubacinis laikotarpis vidutiniškai trunka 3–4 dienas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Sugalvojo dar vieną būdą atsikratyti vyresnių žmonių : taip, nuo 50-ies jau esi darbo rinkoje beveik bevertis... Iki pensijos dar toli, tačiau jau ir "nebe jaunuolis"... Geriausia bus, jei tos pensijos ir nesulauksi, ar ne ?
Kažkaip jau "neskaniai kvepia" tie nemokami skiepai ir antibiotikai : afera "petys už laisvę" jau "išsikvėpė, tad sugalvojo naujus būdus, kaip nuodyti žmones...
NIEKO ir NIEKUR NĖRA NEMOKAMO, išskyrus sūrį spąstuose, bet ir ten - tik vieną sykį gyvenime... Taip ir čia... Sugalvojo naujus pavadinimus, tačiau "Įdaras" patiekalo gali būti tas pat ar panašus ( gal net baisesnis ? )...
"Nepasimaukim" ant kabliuko naujo su senu masalu : "gėris" nemokamai...