Šioje kelionėje prie Ajanos ketina prisijungti ir TV3 televizijos veidai, taip pat kino režisierius Arūnas Matelis, olimpinis čempionas Virgilijus Alekna, daugelis kitų.
Pati Ajana žygio idėja degė seniai. „Tačiau viskas išties įgavo pagreitį po kovo 11-ąją įvykusių TV3 apdovanojimų „Lietuvos garbė“, – pasakojo A. Lolat. – Labai džiaugiuosi, sulaukusi ne tik moralinio, bet ir apčiuopiamo palaikymo iš „Bitės“ ir TV3 – jie tapo mano projekto draugais ir leido patikėti, kad visa tai išties įvyks.“
Ajana jau yra patekusi į Gineso rekordų knygą, kuomet su ramentais nuėjo 14,5 kilometrų per 9 valandas 39 minutes, taip pagerindama ankstesnio šio rekordo savininko Brado Luiteno rekordą, kuris 10 kilometrų įveikė per 12 valandų.
„Kai šiemet nacionalinių „Lietuvos garbės“ apdovanojimų metu pagerbėme Ajaną, tapo aišku – jos niekas nesustabdys. Priešingai – ji ir toliau sau, o kartu ir kiekvienam iš mūsų nuolatos primins, kad bet kokias ribas susikuriame tik patys. O pačiai Ajanai jokie limitai apskritai neegzistuoja – ji yra įrodymas, kad jokia negalia negali sustabdyti siekti savo tikslų.
320 kilometrų Ajanos žygis jau savaime yra žygdarbis. O tai, kad ji šį žygį paskyrė kilniam tikslui – šunims asistentams, kurie ir jai pačiai tapo didžiausiu stiprybės šaltiniu – dar kartą primena, koks nepalaužiamas gali būti žmogus, troškimas gyventi ir šia dovana dalintis su kitais.
Todėl aš labai kviečiu ne tik palaikyti Ajaną, bet ir prisidėti prie jos fondo. Tik suvieniję jėgas mes tampame nepalaužiama komanda“, – sako TV3 generalinė direktorė Laura Blaževičiūtė.
Buvo pasiruošusi jau po pirmojo žygio
Ajana spaudos konferencijos metu pasakojo, kad jau po pirmojo savo įveikto žygio žinojo, jog žygiuos dar kartą. Tačiau nors pirmasis siekis buvo itin ambicingas, teko šiek tiek sumažinti savo planuojamų nueiti kilometrų skaičių.
„Po pirmojo žygio mes iš karto žinojome, kad žygiuosime dar kartą. Tik tiek, kad planas buvo 1 000 kilometrų. Tačiau tada pasirodė mūsų organizatorių komanda, kurie švelniai švelniai mane paruošė – pirmiau 320 kilometrų, o paskui jau žiūrėsime“, – pasakojo Ajana.
Moteris tikino, kad eiti į šį žygį ją paskatino ir palaikymas iš aplinkinių po pirmosios kelionės. Ji pasakojo, kad nors organizuoti sunku, tačiau ji jaučia iš to malonumą.
Prisidėti gali kiekvienas
Ajana pasakojo, kad pasaulyje žmonių su negalia yra 15 procentų. Bet pati augdama nė vieno jų nematė per televizijas.
„Man atrodė, kad turint negalią, gyvenimas ir pasibaigs atskirty. Bet visuomenė keičiasi. Tiesa, nemažai organizacijų mus prisimena tik per Kalėdas ar Velykas. Bet Lietuvos žmonės geba susitelkti ir padėti, – kalbėjo Ajana. – Esu be galo dėkinga visiems, kurie siūlo pagalbą.
Jei norite prisidėti prie žygio – galite skambinti trumpaisiais numeriais 1415 (10 eurų) arba 1416 (5 eurai), taip pat mulanfondas.lt už 50 eurų galite įsigyti spalvingus kaip mūsų gyvenimai „Svajonių žygio“ marškinėlius, kuriuos sukūrė menininkas Martynas Ivinskas. Taip prisidėsite prie šunų asistentų parengimo.
Tokie šunys ne tik gali neregį parvesti namo ar tokiems, kaip aš, numauti kojines, uždegti šviesą, atidaryti šaldytuvą. Jie nujaučia ir beprasidedančius priepuolius, reaguoja į tai.
Dėka tokių specialiai treniruotų šunų autizmo spektro sutrikimą turintys ir nekalbantys vaikai ima kalbėti, rimsta jų panikos priepuoliai. Be to, šuo visada yra šalia ir transliuoja savo besąlygišką meilę. Jam nesvarbu, koks tu, jis visada bus ištikimas draugas.“
Paskutiniai 10 kilometrų – užrištomis akimis
Apie Ajanos žygį taip pat atsiliepė jos vyras Justas Pažarauskas, turintis regos negalią. Vyras pasakojo, kad žmonos atkalbinėti net nemėgino, nes žinojo, kad ji pakankamai stipri šiam išbandymui.
„Kai ji užsiėmė, kad bus toks žygis, supratau, kad neverta attalbinėti, nes nepavyks <...>. Tie 300 kilometrų atrodo nenormalu, bet kai įsivertini jos ryžtą, <...>, ji turi pakankamai jėgų daryti tai, ko didžioji dalis iš tavęs nesitikėtų“, – pasakojo vyras.
Ajanos žygis prasidės Šilutės rajone, tęsis per Jurbarką, Kaišiadoris, Kauną, Merkinę, Druskininkus. O savo vestuvių metinių proga, kurios vyks gegužės 20-ąją dieną, paskutiniuosius 10 kilometrų Ajana įveiks užrištomis akimis kartu su savo vyru ir šunimi asistente – Mulan.
„Aš siūliau Ajanai pasitreniruoti, bet ji atsisakė. Tai bus visiškai ekspromtu. Pasiruošti čia nelabai yra kaip, reikia žinoti kelią, kad nenuvesčiau, kur nereikia.
Kažkaip nematau didelio labai iššūkio man pačiam. Svarbiausia, kad Ajana neužkliūtų kur nors, o aš Ajaną laikydamas prilaikysiu“, – kalbėjo Justas.
Taip simboliškai pora ne tik paminės savo vestuvių metines, tačiau taip pat ir išbandys savo jėgas. Justas – vesdamas mylimąją, o Ajana – atsisakydama vienos iš savo juslių.
Siekia atkreipti dėmesį
Ajana šiuo ilgu ir įspūdingu žygiu siekia atkreipti dėmesį į neįgaliuosius ir jų padėtį visuomenėje. Taip pat Ajanos tikslas – surinkti kuo didesnę sumą šunų asistentų paruošimui.
„Ne paslaptis, kad tai galbūt yra paskutinis mano renginys, kaip tokio dydžio. Aš labai tikiuosi, kad padarome geriausiai“, – kalbėjo ji.
„Šuns asistento esmė <...> ne tiek daiktus nešioti, ne tiek įspėti apie artėjančius priepuolius, bet ir parodyti tau, kad aš esu šalia tavęs, aš niekada tavęs nepaliksiu, tu esi pats fainiausias ir nesvarbu, koks tu esi, aš vis tiek tave myliu.
Per susitikimą su mūsų rėmėjais pasakojau, kad dažnai tai žmonėms būna pirmi atvejai, kai jiems pasakoma, kad jie rūpi ir kad juos kažkas myli. Tai, galbūt atrodo, kaip menkniekis, bet patikėkite manimi, jau jūs mane matote gyvą, kas buvo klaustukas atsigręžiant tris metus atgal, tai realiai vien tai, kad Mulan atsirado, aš atspindžiu tai, ką ji kalbėtų, jeigu galėtų kalbėti.
Jie keičia gyvenimus, vien dėl to, kad žmonės pajunta tą šilumą, kurios iki tol neteko pajusti. Tai čia yra šuo asistentas“, – pabrėžė ji.
„Jie yra ruošiami ne tik tris metus, iki išlaikant pirmuosius egzaminus <...>. Mes nesamdome paprastų kinologų, kurie ką tik kažkokias praktikas atliko. Mūsų šunis treniruoja pasienio kinologai.
Tą daro trejus metus, individualia tvarka: atvyks pas tave į namus, pasiims šunį, iškeliaus kartu į miestą. Lygiai taip pat namuose išmokys užduočių, kurių reikia. Pavyzdžiui, Mulan man numauna ir užmauna kojines.
Šita individuali pagalba kartu per trejus metus kartu su visomis priemonėmis susideda į 20-25 tūkstančius eurų <...>.
Tuos pinigus tu turi susirinkti pats. Mūsų projektas jau gavo gana daug svarbių apdovanojimų, bet nei vienas iš jų man nepadeda apmokėti sąskaitų. Tik kartą per metus turi tapti kažkokiu herojumi, kad žmonės susimestų tuos pinigus. Tai ačiū žmonėms, kad jie susimetė, bet šį kartą prašymas – nesustoti“, – atskleidė Ajana.
Ajana oficialiai savo žygį pradės rytoj, kur nuo Šilutės rajono iki gegužės 20 dienos ketina pasiekti Druskininkus, taip įveikdama 320 kilometrų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!