Šis neeilinis įvykis sukrėtė ne tik Benediktą, bet ir visus aplinkinius: klasiokus, bendraamžius, šeimą. Vyras yra vidutiniškai sportuojantis, kaip gydytojai sako – proporcingo kūno sudėjimo, aktyvus visą gyvenimą, tačiau vieną dieną jam prasidėjo pirmieji ūminio miokardo infarkto simptomai: kutenimas krūtines plote ir nueinantys dilgčiojimai į kairę ranką.
Liepė nedelsiant vykti į priėmimo skyrių
Vyresni giminaičiai iš karto vyrui pasakė, kad šie simptomai pranašauja širdies ligas, tačiau jis niekaip negalėjo patikėti, kad tai gali būti tiesa ir šiuos simptomus visiškai ignoravo visą mėnesį, užsiėmė savo įprastomis veiklomis – darbu, sodybos tvarkymu, vaikų priežiūra, toliau mankštinosi.
Tačiau paskutinę savaitę, vieną naktį, silpni simptomai perėjo į didžiulį skausmą krūtinės plote, kuris buvo spaudžiantis ir dar niekada gyvenime nepatirtas, nors traumų ir uždegimų vyras yra turėjęs įvairiausių.
„Ko gero jau tada pradėjau suvokti, kad kažkas yra ne taip, nes šis jausmas buvo naujas. Mano skausmo tolerancija yra pakankamai aukšta ir nors žmona keletą kartų primygtinai siūlė kviesti greitąją pagalbą, aš prašiau dar palaukti. Maniau, kad skausmas praeis.
Po kurio laiko spaudimas atlėgo, bet liko nuolatinis skausmas krūtinėje, lyg kažkas būtų suspausta. Tačiau man įsijungė neigimo režimas, į medikus nesikreipiau ir buvau įsitikinęs, kad tai kažkas kito, bet tik ne infarktas. Aktyvaus gyvenimo būdo žmogui, pagal tipinius pasakojimus ir nuogirdas infarktas būnant tokių metų dar neturėtų grėsti.
Tačiau skausmas užsiliko ir jis vis aštrėdavo, nepriklausomai nuo pozicijos, veiklos ir intensyvumo, todėl vieną rytą nuvažiavau pas šeimos gydytoją. Turbūt tikėjausi gauti stebuklingą tabletę ir toliau tęsti darbus, tačiau šeimos gydytoja, pamačiusi tyrimų rezultatus, liepė nedelsiant vykti į priėmimo skyrių“, – prisimena Benediktas.
Žmona nesulaikė ašarų
Priėmimo skyriuje Benediktui gydytojai atliko pakartotinius tyrimus ir paguldė į širdies ir kraujagyslių skyrių Šilutės ligoninėje. Gydytojai gavę išsamių tyrimų rezultatus, apie 23 valandą nakties atėjo į vyro palatą, uždegė šviesą ir staigiai perkėlė į reanimaciją.
Tuomet Benediktui atsirado stiprus neramumas – kas čia vyksta ir kodėl esant tokiam nedideliam skausmui, medikų veiksmai yra drastiški? Naktį vyras praleido Šilutės ligoninės reanimacijoje, o ryte jį išvežė į Klaipėdos ligoninę. Ten vėl pakartotinai atlikus tyrimus, skubos tvarka Benediktui buvo atlikta operacija, stentavimas.
Vėliau jį operavęs chirurgas nurodė, jog Benedikto arterijos buvo 99 proc. užsikimšusios ir nebepraleido kraujo. Jam tik tada atėjo suvokimas, kas čia ištiktųjų vyksta.
„Negalėjau patikėti tuo, ką girdžiu. Gydytojai sako, kad čia buvo valandų reikalas, tačiau mane spėjo laiku išgelbėti. Ši informacija buvo labai sunki tiek man, tiek mano šeimai, kad mano gyvybė kabojo ant plauko.
Aš dar dieną ar dvi nesupratau, kas įvyko, o žmona kartas nuo karto verkė, nes jai atėjo suvokimas, kad šiandien viskas gražu ir gera, o rytoj į tavo duris gali pasibelsti ūmi liga“, – pasakoja vyras.
Kalta įtampa
Taigi, dėl kokių priežasčių sveikam vyrui galėjo pasireikšti ši baisi liga? Įvertinę bendras rizikas: tai, kad Benediktas neturi viršsvorio ar padidėjusio cholesterolio kiekio kraujyje, todėl kaip įvykusio ūminio miokardo infarkto priežastį įvardino ilgalaikes nervines įtampas.
„Gydytojams galėčiau tik paantrinti, nes pastarieji 3 metai buvo didelių įtampų laikas, kai dėl karantino apribojimų žlugo mano smulkūs verslai ir reikėjo persitvarkyti visą gyvenimą: įtampos buvo apstu“, – įsitikinęs pašnekovas.
Gelbėjimo metu Benediktui buvo įdėtas stentas ir praplėsta kraujagyslė, kad atsistatytų pralaidumas, o šiuo metu vyras dienas leidžia 18 dienų reabilitacijoje, tokiu tikslu, kad jis pilnai suvoktų, kas nutiko ir išmoktų tvarkytis su papildomai didele rizika.
Kad suprastų, jog po stento ir operacijos jis nebėra sveikas žmogus ir kad yra padidėjusi rizika įvairioms komplikacijoms. Taip pat šiuo metu vyrui po truputį yra didinamas fizinis aktyvumas, laiką leidžia ramioje aplinkoje, kur yra mažiau įtampos.
„Kol pats to nepatyriau, man tikrai buvo sunku reaguoti šioje situacijoje ir tik būdamas priešinfarktinės būsenos pradėjau domėtis simptomais. Tai galėjo baigtis arba su daug rimtesnėmis pasekmėmis arba staigia mirtimi“, – su skausmu kalba vyras.
Įspėja visus
Benediktas nori visus įspėti – jei kenčiate iki šiol dar nepatirtą skausmą krūtinės plote, pasikalbėkite su artimais žmonėmis ir įvertinkite riziką. Jis ragina pajutus panašius simptomus nebepasitikėti nei savo fiziniu aktyvumu, nei amžiumi, nei tvirtybe, kuri yra būdinga jo amžiaus vyrams.
„Kreipkitės pagalbos. Anksčiau būdavo sudėtingiau nustatyti tokio tipo infarktą, kuris ištiko mane. ūminis subendokardinis miokardo infarktas reiškia, kad man yra pažeista širdies išorė, o toks infarktas nėra pastebimas padarius kardiogramą ar pamatavus pulsą.
Tačiau vis tobulėjančių technologijų dėka, šį infarktą galima pastebėti atlikus kraujo tyrimus. Tai yra tikrai paprasta procedūra, kuri gali išgelbėti gyvybę.
Taip pat aš po šio įvykio persvarsčiau, ką veikiu šioje Žemėje ir kur aš leidžiu savo vienintelį Dievo duotą man laiką. Manau, kad mano gyvenimas dabar pasikeis ir vertybine prasme“, – įsitikinęs Benediktas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!