REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Peršalimas tebėra viena iš plačiausiai paplitusių ligų. Su kiekvienais šalčiais pasireiškiantys simptomai, tokie kaip sloga, čiaudulys, gerklės skausmas, gali sukelti diskomfortą ir riboti kasdieninį gyvenimą. Visgi ne retai šie simptomai gali būti supainiojami su Covid-19 simptomais. Tad apie tai, kaip šias ligas atskirti ir nuo jų apsisaugoti pasakoja „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.

Peršalimas tebėra viena iš plačiausiai paplitusių ligų. Su kiekvienais šalčiais pasireiškiantys simptomai, tokie kaip sloga, čiaudulys, gerklės skausmas, gali sukelti diskomfortą ir riboti kasdieninį gyvenimą. Visgi ne retai šie simptomai gali būti supainiojami su Covid-19 simptomais. Tad apie tai, kaip šias ligas atskirti ir nuo jų apsisaugoti pasakoja „Camelia“ vaistininkė Greta Šimkė ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė.

REKLAMA

Greta Šimkė sako, kad šiuo sezonu ir ypač vyraujant ryškioms orų permainoms, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos tampa dažnu svečiu daugybės žmonių namuose. Tiek koronaviruso subvariantai, tiek gripas ar peršalimas pasižymi gana panašia simptomatika.  

„Vis dėlto, daug koronavirusu užsikrėtusių žmonių vis dar skundžiasi uoslės ir skonio pokyčiais ar praradimu, apsunkėjusiu kvėpavimu ar atsiradusiu dusuliu. Taip pat, užsikrėtus šia infekcija, kankina ypač sunkus nuovargis, išliekantis net ir pasveikus.  

REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkė Greta Šimkė sako, kad pagal naujausius duomenis, šiuo metu vyraujančių koronaviruso subvariantų pagrindiniai simptomai yra karščiavimas, kosulys (dažniausiai sausas), čiaudulys, sloga, gerklės, galvos ar raumenų skausmai, pykinimas ar net vėmimas, stiprus nuovargis, viduriavimas, uoslės ir skonio sutrikimai“, – teigia ji.  

REKLAMA

Moteris sako, kad paminėti žmonėms gali pasireikšti skirtingi koronaviruso simptomai – vienam užsikrėtusiam asmeniui gali atsirasti gerklės skausmas, o kitam – krūtinės ląstos, nugaros ar kojų raumenų skausmas.   

„Štai peršalimu galima užsikrėsti net nuo daugiau nei 200 skirtingų virusų. Dažniausiai stebimi simptomai žmonėms jau žinomi daug metų: temperatūra nebūna aukšta, tačiau jaučiamas gerklės skausmas, atsiranda kosulys, nemažai čiaudima, vargina sloga, galvos skausmas.  

Koronaviruso diagnozę patvirtinti arba paneigti gali sveikatos priežiūros įstaigose atliekamos gydytojų apžiūros, kraujo tyrimai bei greitasis antigenų testas. Šiuo metu galima įsigyti ir tokių greitųjų testų, kurie atskiria dviejų virusų antigenus: gripo bei COVID-19“, – sako ji.  

REKLAMA
REKLAMA

O vaistininkė Jovita Aleknienė komentuoja, kad  ​sloga, gerklės skausmas, čiaudulys ir kosulys – visi šie simptomai gali sukelti abejonių, jūs sergate koronavirusu ar peršalimu.

„Šie išvardinti simptomai yra panašūs į COVID-19, tačiau užsikrėtus koronavirusu pasireiškia ir papildomų simptomų kaip silpnumas, dusulys, raumenų skausmas, silpnumas, padidėjusi kūno temperatūra, kartais skonio ir kvapo praradimas“, – komentuoja vaistininkė.

Abiems ligoms būdingi simptomai

Vaistininkė sako, kad tiek peršalimui, tiek COVID-19 infekcijoms būdingi bendri simptomai yra čiaudulys, sloga, kosulys, gerklės skausmas, skirtingo lygio nuovargis, galvos skausmas. Taip pat karščiavimas, kurio gali ir nebūti.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kurie žmonės, prasidėjus pirmiesiems infekcijos simptomams, vis dar viliasi, kad tai bus paprastas peršalimas, nes įsivaizduoja, jog COVID-19 simptomai yra itin sunkūs.  

Taip būna ne visada. Kartais užsikrėtę koronavirusu, to net nežinome, nes simptomų nėra arba jie būna netipiniai. Siekiant išsiaiškinti, ar tai yra peršalimas, ar koronavirusas, būtina atlikti greitąjį testą ar kitus tyrimus“, – teigia vaistininkė.  

COVID-19 ir peršalimas: kaip apsisaugoti? 

Greta Šimkė sako, kad nuo visų oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų apsisaugoti gali padėti tinkamas asmens higienos laikymasis: vienkartinės kaukės ar respiratoriaus dėvėjimas, dažnas ir atidus rankų plovimas su muilu (ar dezinfekavimas su bent 60 proc. alkoholio sudėtyje turinčia priemone) ar vienkartinių pirštinių dėvėjimas, taip pat artimo kontakto vengimas.     

REKLAMA

„Nepatartina lankytis ir didesniuose žmonių sambūriuose, laikytis atokiai (apie 1–2 metrus) nuo žmonių, kurie gavo teigiamą COVID-19 greitojo testo rezultatą arba jaučia peršalimui būdingus simptomus: vengti apsikabinimų, bučinių, veido lietimo.   

Žinoma, padėti gali ir konstruktyvus organizmo imuninės sistemos stiprinimas. Jei sunku laikytis visavertės ir subalansuotos mitybos režimo, patiriama daug streso, mažai judama, vargina prasta miego higiena ar trūksta poilsio – kyla rizika, kad imunitetas neapsaugos nuo užkratų“, – teigia   

Vaistininkė teigia, kad siekiant sustiprinti natūralią organizmo apsaugą, vertėtų pasirūpinti papildoma amunicija – maisto papildais. 

REKLAMA

Omega-3 rūgštys, vitaminai C, D, E, taip pat B grupės vitaminai, folio rūgštis, kofermentas Q10, selenas, cinkas ar resveratrolis gali padėti pasijusti stipresniems. Dėl to, kuriuos maisto papildus pasirinkti, galima pasitarti su gydytoju arba vaistininku.  

„Šios maisto medžiagos yra svarbios stipriam imunitetui ir gerai savijautai, kadangi papildo viena kitą.   

Tačiau būtina žinoti ir tai, kad net ir vartojant vitaminus ar mineralus, organizmas netampa stipriu per savaitę ar keletą.  

Mūsų kūnui reikia laiko viską susisteminti ir pasisavinti reikiamą kiekį. Todėl maisto papildus reikėtų vartoti visą jiems skirtą kursą, kuris dažniausiai būna 1–3 mėnesiai.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Efektyviausia priemone, saugantis nuo COVID-19, vis dar išlieka vakcinacija“, – sako ji.  

Kodėl sergant Covid-19 skauda raumenis?  

G. Šimkė komentuoja, kad raumenis bei sąnarius, susirgus koronavirusu bei gripu, skauda dėl organizme vykstančių uždegiminių procesų.   

„Skausmas gali atsirasti tiek ligos eigoje, tiek pačiose pirmose jos stadijose – priklausomai nuo paties asmens fizinės sveikatos ir imuninės sistemos.  

Koronaviruso atvejais, dažnai pasitaiko, kad minėti skausmai atsiranda dar prieš pradedant skaudėti gerklę ar prieš atsirandant slogai“, – teigia ji.   

Vaistininkė pamini, kad ligos atvejų sudėtingumas priklauso nuo daugybės skirtingų faktorių: žmogaus fizinės bei emocinės būklės, lėtinių ligų, esamų širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, bendros ligos istorijos, amžiaus ir pan.  

REKLAMA

„Ne veltui SAM yra įvardijusi rizikos grupes, kurios sutampa tiek koronaviruso, tiek gripo infekcijų atvejais – rizikos grupėms priklausantys žmonės neretu atveju ir serga sunkiau“, – teigia vaistininkė. 

O vaistininkė Jovita Aleknienė komentuoja, kad kiekvieno žmogaus organizmas gali skirtingai sureaguoti į COVID-19. Tai gali priklausyti nuo žmogaus imuniteto stiprumo, amžiaus, taip pat šią ligą sunkiau gali prasirgti lėtinių ligų turintys asmenys: 

Vieni koronavirusą gali prasirgti vien su gerklės perštėjimu ir sloga bei nežymiai pakilusia temperatūra, o kiti gali sirgti žymiai sunkiau bei su stipresniu karščiavimu.

Prišikai į kelnias ir nera kvapo tai korona.
Yra blogai. Labai blogai.
Yra blogai. Labai blogai.
Kai vaistininkės pradeda ligas diagnozuoti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų