Apsilankėme Kinijos šiaurėje, Šaansi provincijoje įsikūrusiame Datongo mieste. Tai angliakasių miestas, kuriame veikia net 13 angliakasių šachtų. Dažnai pranešimuose iš Kinijos apie avarijas šachtose minimas šis miestas.
Pirmąją pasakojimo dalį skaitykite čia.
Datonge nemažai istorinių ir sakralinių pastatų: Šanhua vienuolynas su budistinėmis XII-XIII a. skulptūromis, konfucianistų šventykla, Devynių drakonų siena (Dziulongbi, IV a.), dekoruota glazūruotomis plytelėmis. Turistai į Datongą vyksta apžiūrėti 16 km į vakarus Udžou kalnų šlaite esančių garsiųjų 53 Jungango urvų, kuriuose yra apie 51 000 budistinių akmeninių skulptūrų. Tarp jų - 17 m aukščio Budos skulptūros.
Nankine
Šiame mieste susilieja įvairios Pietų ir Šiaurės Kinijos žmonių tradicijos ir papročiai. Visą miestą supa kalnai ir derlingi slėniai, skaidrūs ežerai ir vingiuojančios upės. Tai Dzidziko, Čisia, Ninšou ir Čingliango kalnai, Suianvu ir Močou ežerai bei Činhuajaus upė. Nankine tebestovi senovinė miesto siena iš tamsiai pilkų plytų. Ant jos krinta aplink augančių ir žaliuojančių medžių šešėliai.
Dzidziko kalnas, esantis netoli modernaus miesto šurmulio, yra svarbus istorijos ir kultūros paminklas. Čia yra Mingų mauzoliejus - Mingų dinastijos (1368-1644) imperatorių kapavietė, saugoma UNESCO, ir Sun Jatseno (1866-1925), Kinijos revoliucijos vadovo ir valstybės veikėjo, pirmojo Kinijos Respublikos prezidento, mauzoliejus.
Aplankę Fudzi ir Konfucijaus šventyklas, turtingą miesto istorijos muziejų, susitikome su kinų taiči gimnastikos mokytoju ir Yisinio molio arbatinukų gamybos meistrais bei amatininkais. Stebėjome, kaip gaminami garsieji kinų moliniai arbatinukai ir puodeliai, įvairūs suvenyrai iš molio ir porceliano.
Sudžou
Autobusu atvykome į Sudžou miestą, kuris dėl savo kanalų vadinamas Rytų Venecija. Kinijoje sakoma: "Viršuje mes turime rojų, o žemėje - Sudžou".
Miesto gatvės - tradiciškos, netgi erdvios, su dviaukščiais namais įstiklintomis galerijomis, papuoštais raudonais žibintais. Visur žaliuoja vešli platanų lapija.
Sudžou garsus tuo, kad čia gimė kinų sodų menas: jie susideda iš tvenkinių, kalvelių, įdomių formų akmenų, terasų, įvairių rūšių medžių ir gėlių.
Kinų sodas - tai pirmiausia išdailinti, raižiniais puošti mediniai pastatai, paviljonai, pavėsinės. Būtinas atributas - tvenkiniai, čiurlenantys upeliai, lenkti ar zigzaginiai tilteliai, įspūdingi akmenys, uolienos. Labai mėgstami lotosai, spalvotos žuvys, bambukai, kreivos pušys. Sodas komponuojamas taip, kad iš kiekvieno jo taško atsiveria vis naujas nepakartojamas vaizdas.
Miestas didžiuojasi ir Lu Xuno parku. Jame daug egzotiškų medžių, žydinčių krūmų ir gėlių.
Visas Sudžou išraižytas kanalų. Iš abiejų pusių - balti suodini nameliai su mažais darželiais, gėlynais ar net sodeliais iš vieno vienintelio medžio. Plaukiant matyti visas šeimynykščių gyvenimas: žmonės valgo, skalbia, plauna indus...
Hangdžou
Žymus lietuvių žurnalistas ir keliautojas Matas Šalčius rašė: "Hangdžou yra vaizdingiausias iš visų mano matytų Kinijos miestų. Iš vienos pusės į jį prieina jūros (Geltonosios) įlanka, iš kitos - ežeras, iš trečios - upė, ir visa tai apsupta švelniu "dantuotu" kalneliu su tarpekliais ir lygumėlėmis tarp jų.
Gatvės senoviškos, siaurutės ir kreivos, bet gražiai grįstos rūpestingai parinktais baltais akmenukais ir švarios. Prie jų prieina senų medžių sodai, atitverti aukštokais mūrais. Soduose dailūs kiniško stiliaus rūmai ir vilos".
Hangdžou yra Zhejiang provincijos sostinė, esanti rytinėje Kinijos dalyje. Ši senoji Kinijos imperatorių sostinė įsikūrusi ant Vakarų (Sihu) ežero kranto. Iš trijų pusių apsuptas vaizdingo kraštovaizdžio, ežeras su pakrantėmis turi visus tradicinio kinų sodo elementus.
Atsiverianti panorama stulbina grožiu, šviesos bei šešėlių žaismu. Nors mūsų apsilankymo metu lijo lietus, jis nesutrukdė pajusti šio miesto ir ežero grožio. Pro lietaus miglą šmėkščiojo žaliuojančios salos, šventyklų ir pagodų stogai, vandens paviršiumi lėtai slinko valtelės su stogeliais - čionykštės gondolos. Horizonte juodavo kalnų keteros...
Jonas Nekrašius.