Dar palyginti neseniai apie Braziliją žinojome tik tiek, kad tai itin pavojinga, korumpuota ir skurdi valstybė, kankinama protu sunkiai suvokiamos infliacijos ir gatvėse siautėjančių gaujų. Tačiau ši Pietų Amerikos milžinė privertė pasaulį patikėti stebuklais, savo pavyzdžiu įrodžiusi, kad esant tinkamai iniciatyvai pakilti galima ir iš pačios giliausios duobės.
Šiandien Brazilijai piešiamas itin šviesus rytojus. Anot kai kurių ekonomikos apžvalgininkų, iki 2050-ųjų šios šalies ekonomika taps penkta pagal dydį visame pasaulyje. Jau šiandien teigiama, kad iš sparčią ekonominę pažangą darančių valstybių, sudarančių raidžių junginį BRIC (liet. k. BRIK – pagal pirmąsias raides Brazilija, Rusija, Indija ir Kinija), Brazilija į priekį žengia didžiausiais žingsniais.
„Brazilija mane pribloškė savo mastais: viskas čia milžiniška – pradedant teritorija, gyventojų skaičiumi ir baigiant ekonomika. Tai penkta pagal dydį ir gyventojų skaičių valstybė pasaulyje, kurioje šiuo metu gyvena per 191 mln. žmonių. Vien San Paule, kuris yra didžiausias miestas Pietų pusrutulyje, gyvena per 20 mln. žmonių, – įspūdžiais iš kelionės į Braziliją su Kelioniumanija.lt dalinosi Matas. – Brazilijos ekonomika – didžiausia Pietų Amerikoje, tuo tarpu pramonė labiausiai išsivysčiusi iš visų Lotynų Amerikos šalių. Susidaro įspūdis, tarsi ši šalis karštligiškai kolekcionuotų „pliusiukus“ prie žodžių „didžiausias“: didžiausi pasaulyje atogrąžų miškai, vienas iš didžiausių pasaulyje futbolo stadionų, viena iš didžiausių pasaulyje Jėzaus skulptūrų...“
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)
Adrenalinas – gyvenimas lūšnyne
Tačiau ši didumo manija turi ir juodąją pusę – vieną iš didžiausių šalies miestų, Rio de Žaneirą, supa ir vieni iš didžiausių lūšnynų pasaulyje, šioje šalyje vadinamų favelomis. „Vaizdas, važiuojant iš oro uosto iki Rio de Žaneiro, pribloškia: daugybę kilometrų pro automobilio langus matai vien lūšnynus.
Favelų kasdienybė – žiaurus nusikalstamumas. Šiuos lūšnynus valdo tarpusavyje dėl įtakos kovojančios nusikaltėlių gaujos, kurioms priklauso iki dantų apsiginklavę paaugliai ir net vaikai. Tokių lūšnynų Brazilijoje – daugiau, nei 600“, – pasakojo Matas.
Vyras atkreipė dėmesį į paradoksalų dalyką: skirtingai, nei daugelis kitų pasaulio valstybių, Brazilija nėra įsitraukusi į jokį konfliktą su kaimyninėmis šalimis – nei ji pati pretenduoja į kieno nors žemes, nei kas nors kitas gviešiasi josios teritorijos. Tačiau nepažabojamas nusikalstamumas favelose paliko gilų randą šalies įvaizdžiui ir iki šiol riboja Brazilijos potencialą pasiekti dar daugiau.
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)
„Per dviejų savaičių kelionę Brazilijoje išbandžiau ir pamačiau daugybę egzotiškų dalykų. Viena iš didžiausią įspūdį palikusių patirčių buvo ekskursija po vieną iš favelos dalių. Mūsų grupę, kurią sudarė turistai iš skirtingų valstybių, lydėjo nemaža palyda ginkluotos apsaugos. Apsauga buvo neatskiriama keliavimo Brazilijoje dalis – apsaugos darbuotojai mūsų grupę lydėjo faktiškai visur. Tačiau vykstant į favelą jų buvo itin daug“, – prisiminimais dalinosi Matas.
Kaip pasakojo vilnietis, lankytis lūšnynuose vengia net šalies policija, o jei dėl kokių nors priežasčių pareigūnai vis tik yra priversti ten nuvažiuoti – tai daro tik sulipę į šarvuotus automobilius ir gerai apsiginklavę. Nepaisant to, adrenalino išsiilgusiems turistams siūloma ir neįprasta atrakcija – gyvenimas faveloje. „Lūšnynas, kuriame mes lankėmis, yra išsidėstęs ant viso kalno – pradedant viršūkalne ir baigiant papėde, visas kalnas nusėtas lūšnomis, iš kurių atsiveria fantastiška panorama į Rio de Žaneirą. Gidas mums parodė vieną, tarp tų pačių lūšnų pastatytą namą-viešbutį. Šis namas išsiskyrė iš kitų – atrodė ne taip vargingai ir ne taip nestabiliai, kaip kad kiti namai. Iš šio namo taip pat atsiveria įspūdinga panorama ir jame gali apsistoti turistai.
Be abejo, tokiu atveju reikia susitaikyti, kad atostogas teks praleisi gyvenant kartu su apsaugos darbuotojais ir kad už nakvynę teks sumokėti daug daugiau, nei įprastame viešbutyje. Tačiau yra turistų, kurių tai neatbaido“, – sakė Matas.
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)
Atotrūkis milžiniškas
Įdomu ir tai, kad nepaisant milžiniškos šalies ekonomikos, atotrūkis tarp šalies turtingųjų ir neturtingųjų taip pat yra milžiniškas. „Maždaug 85 proc. turto priklauso vos 5 proc. šalies gyventojų. Vaikštant po favelą šie skaičiai įgijo prasmę: čia žmonių knibžda it skruzdėlyne ir visų jų gyvenimo sąlygos tragiškos. Tai lemia ne tik nuolatiniai gaujų karai, paliečiantys bemaž visas, lūšnynuose gyvenančias, šeimas, bet ir pati buitis“, – prisiminimais dalinosi Matas.
Pasak jo, namai čia pastatyti iš visų, po ranka pasitaikiusių medžiagų ir daiktų, ir atrodo labai nestabiliai – tarsi šiek tiek stipriau stumtelėjus vieną iš namo sienų, visas jis sugriūtų. Infrasktruktūra praktiškai neegzistuoja, o jei ir egzistuoja, yra labai nekokybiška. „Lūšnyne, kuriame lankėmės, tik neseniai buvo įvesta kanalizacija. Nors tai, ką mes matėme, sunkiai būtų galima pavadinti tokiu žodžiu“, – tvirtino vyras.
Jo teigimu, favelose gyvena skirtingų rasių ir odos spalvos žmonių – tiek mulatų, tiek blondinų, tiek brunetų. „Rasių įvairovė yra viena iš Brazilijos vizitinių kortelių. Kolonijinio periodo metu į Braziliją iš Afrikos per prievartą buvo atgabenta apie 4 mln. vergų. Tai yra kelis kartus daugiau, nei į Jungtines Valstijas. Tai ir lėmė šią įvairovę. Brazilijoje gyvena daug mulatų – portugalų ir afrikiečių palikuonių, taip pat – metisų, kurie yra portugalų ir indėnų palikuonys. Kaip pasakojo Matas, visų šių bendruomenių atstovai tarpusavyje sugyvena taikiai – Brazilijoje žmonės dėl rasės nėra diskriminuojami, tačiau čia vis dar giliai įsišaknijusi pagarba į kilmingų šeimų atstovus.
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)
Didžiausiai aistrai negaili nieko
Nepaisant daugybę šalies gyventojų vis dar pančiojančio skurdo, visi iki vieno jie yra pametę galvas dėl sambos ir karnavalo Rio, kuriam negaili visiškai nieko. „Dėl galimybės sudalyvauti kasmet vykstančiame Rio de Žaneiro karnavale, daugybė Brazilijos gyventojų, it lošėjai ar narkomanai, nepagailėtų paskutinio duonos kąsnio. Brazilijos gyventojai taip pamišę dėl šio šokio, kad jis jau seniai tapo šalies nacionalinės tapatybės simboliu“, – pasakojo Matas.
Kasmet per garsiausią pasaulyje karnavalą į Rio de Žaneiro gatves išeina geriausių sambos mokyklų atstovai. Kaip pasakojo vyras, dėl galimybės sudalyvauti šiame karnavale vyksta didžiulis konkursas, o sudalyvavęs jame brazilas jaučiasi tarsi tapęs ypatingas. „Mes lankėmės pasirodyme, skirtame specialiai turistams. Šiuo pasirodymu siekiama kaip įmanoma labiau įpūsti žiūrovams garsiojo karnavalo dvasios – scenoje sambą ir įvairius kitus šokius šoka daugybė šokėjų. Pasirodymo metu šokėjai scenoje pasirodo ir su neapsakomai įspūdingais drabužiais – tais pačiais, su kuriais šokėjai išeina ir į Rio de Žaneiro gatves“, – kalbėjo Matas.
Vyras pridūrė, kad šokėjai neretai išties vos suduria galą su galu, tačiau ištaigingiems drabužiams nepagaili nė cento.
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)
Kita brazilų aistra – tai futbolas. „Jei norite užmegzti pokalbį su brazilu, pradėkite kalbėti ne apie orą, bet apie futbolą“, – šypsojosi vilnietis. Jis pasakojo, kad giliai atmintin įsirėžė ir apsilankymas vienoje iš didžiausių pasaulyje futbolo arenų. „Šioje arenoje, kaip sakė gidas, iš viso telpa per 100 tūkst. žmonių. Mes turėjome galimybę apsidairyti futbolininkų persirengimo kambariuose ir iš jų, tarsi futbolininkai, iš rūsio išlįsti į pačią areną.
Emocija nepakartojama – prieš išeinant į pačią areną per garso kolonėles leidžiamas, greičiausiai, kurių nors varžybų garso įrašas, kuriame girdėti sirgalių šūkčiojimai ir plojimai. Akimirką pasijauti tarsi tikrai vyksta kažkas nepakartojamo“, – savo įspūdžius perteikė Matas. Vyras taip pat priminė, kad Brazilijoje 2014 metais įvyks 20-asis pasaulio futbolo čempionatas.
„Futbolas brazilams – tarsi krepšinis lietuviams. Brazilijos vyrų futbolo rinktinė yra viena iš pajėgiausių pasaulio rinktinių ir, jei neklystu, vienintelė, dalyvavusi visuose ligi šiol vykusiuose FIFA pasaulio čempionatuose. Ši šalis kvėpuoja šia sporto šaka“, – įsitikinęs Matas.
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)
Įspūdinga šalis
Lietuvį Brazilija sužavėjo daugybe dalykų. „Gamta šioje šalyje yra viena iš įspūdingiausių, kurias teko matyti, o keliavęs esu išties nemažai. Maistas – vertas nuodėmės. Žmonės – šilti ir nuoširdūs, tačiau labai emocingi. Nesu tas, kuriam patinka su nepažįstamais žmonėmis pasisveikinant bučiuotis, apsikabinti ar tapšnotis. Brazilijoje prie to teko priprasti“, – šypsojosi Matas.
Vyras teigė buvęs kiek nustebintas to, kokią reikšmę brazilai teikia madai. „Rio de Žaneire, kuriame praleidome nemažai laiko, didžioji dalis žmonių gatvėse atrodė labai pasitempę – net jei ir nevilkėdavo kostiumo, atrodė labai tvarkingai. Maniau, kad gal klaidingą nuomonę susidariau, tačiau gidas patvirtino, kad mada brazilams labai rūpi“, – sakė lietuvis.
Jo nuomone, Brazilija yra visiškai kitas pasaulis. „Nors ir labai toli nuo Rytų, Brazilijoje laiko samprata man labai priminė rytietišką laiko sampratą. Apie punktualumą šioje šalyje galima pamiršti. Vėluojama čia visur mažiausiai 15 minučių. Pasiseka, jei vėluoja ne ilgiau, nei pusvalandį“, – pasakojo vyras.
Tačiau, pasak jo, tai dalykai, prie kurių keliaudamas pripranti ir kuriuos, galiausiai, atsveria stipriosios šios šalies pusės. „O tokių Brazilija turi labai daug. Neįsimylėti jos neįmanoma“, – įsitikinęs vilnietis.
Patikėti stebuklais leidusi Brazilija (kelioniumanija.lt, Mato nuotr.)/span>