Sveikatos svetainės „The Beauty Chef“ generalinė direktorė Carla Pates sakė, kad žmonės supranta, kad plaukai, nagai, akys gali atskleisti daug ką apie mūsų sveikatą, tačiau nedaugelis susimąsto apie tuštinimąsi, rašo thesun.co.uk.
„Tuštinimasis gali atspindėti mūsų sveikatą, todėl normalios išmatos yra daug svarbesnės, nei manote. Jūsų išmatos daug ką pasako. Bet ar jūs atkreipiate į jas dėmesį?“, – rašė ji savo interneto svetainėje.
Naujausi tyrimai rodo, kad suaugęs žmogus turėtų tuštintis nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę. Stresas ir alkoholio vartojimas gali turėti įtakos tuštinimosi dažnumui:
„Kai patiriate stresą, organizme įsijungia „kovok arba pasiduok“ reakcija, todėl sulėtėja virškinimas, kad organizmas galėtų sutelkti dėmesį į kovą su stresu.“
Harvardo medicinos mokyklos duomenimis, stipraus streso atveju virškinimas gali visai sustoti. „Ar kada nors pastebėjote, kad po triukšmingo vakarėlio pasikeitė jūsų tuštinimosi įpročiai? Tai normalus procesas“, – teigė ekspertė.
Viename neseniai atliktame tyrime nustatyta, kad stiprus alkoholis gali sukelti vidurių užkietėjimą, o nestiprūs gėrimai – viduriavimą.
Neįprasta išmatų spalva
Kalbėdama apie tai, kaip turėtų atrodyti išmatos, jo sakė, kad Bristolio išmatų diagrama yra puikus informacijos šaltinis.
Išmatų tipai svyruoja nuo „triušio išmatas primenančio tuštinimosi“ iki „padažo konsistencijos“. Trečiasis ir ketvirtasis tipai – dešrelės pavidalo išmatos – pasak Carlos yra sveiko žmogaus išmatos.
„Nėra idealaus laiko tuštinimuisi, tačiau jei kiekvieną dieną tuštinatės maždaug tuo pačiu metu, tai yra ženklas, kad jūsų virškinimo sistema veikia gerai“, – teigė natūropatė Jessie Hoeschle.
Ir nors visų žmonių išmatos turi tam tikrą kvapą, „jei jis nuolat yra nemalonus, stiprus arba neįprastas, gali prireikti apsilankymo pas gydytojus“, – aiškino Jessie.
Išmatos būna ne tik įvairių formų ir dydžių, gali skirtis ir jų spalva, pavyzdžiui, išmatos gali būti rudos, juodos, žalios, raudonos, gelsvos ar net balkšvos.
Sveiko žmogaus išmatos būna rudos spalvos, sako Jessie: „Tačiau tai priklauso nuo jūsų mitybos ir tulžies kiekio, nes būtent ji suteikia išmatoms rudą spalvą. Žalią, geltoną ir raudoną spalvą išmatoms gali suteikti tam tikri maisto produktai ir vaistai.
Vis dėlto, yra tam tikrų spalvos pokyčių, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį – baltos, geltonos ar molio spalvos išmatos gali išduoti tulžies gamybos ar išsiskyrimo pokyčius.“
Ji pridūrė: „Deguto spalvos arba juodos išmatos gali reikšti, kad virškinimo trakte yra kraujo, o ryškiai raudonas kraujas, pasirodantis su išmatomis, dažnai būna plyšimo arba hemorojaus požymis.
Dėl bet kokių neįprastų išmatų spalvos pokyčių būtinai reikėtų pasitarti su gydytoju ir, esant reikalui, atlikti tolesnius tyrimus.“