Gydytojai dermatovenerologai, trichologai iš „Sugiharos klinikos“ Gintarė Ulianskaitė ir Tadas Raudonis tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ priminė, kodėl vasarą ypač svarbu stebėti savo odą ir ką daryti, jei pastebite įtartinų pokyčių.
„Po vasaros apgamai, gavę saulės, dažnai būna kiek patamsėję. Dėl to mes ir rekomenduojame vasarą praleisti, o vėlyvą rudenį ateiti pasirodyti“, – pasakoja gydytojas T. Raudonis.
Visgi tai nereiškia, kad vasarą galime visiškai atsipalaiduoti. Kaip tik priešingai – būtent šiuo laikotarpiu labai svarbu bent kartą per mėnesį patiems atidžiai apžiūrėti savo kūną ir pastebėti, ar kokie nors odos dariniai nesikeičia.
ABCDE taisyklė – odos stebėjimo sistema
Pasak G. Ulianskaitės, kiekvienas iš mūsų turėtume pažinti savo „apgamų žemėlapį“ ir stebėti darinių pokyčius. Ypač vasarą, kai jie veikiami UV spindulių, traumų, prakaito ir karščio.
Naudinga prisiminti ABCDE taisyklę:
- A – Asimetrija. Ar darinys tapo netolygus?
- B – Borders (liet. kraštai). Ar kraštai tapo neryškūs ar dantyti?
- C – Color (liet. spalva). Ar atsirado daugiau nei viena spalva?
- D – Diameter (liet. skersmuo). Ar darinys didėja?
- E – Evolution (liet. kitimas). Ar bėgant laikui apgamas keičiasi?
Pastebėjus bet kurį iš šių požymių – būtina kreiptis į dermatologą.
Ar būtina šalinti kiekvieną įtartiną darinį?
„Ne visus darinius iškart šaliname“, – sako T. Raudonis. Pirmiausia taikoma skaitmeninė dermatoskopija – odos darinio ištyrimas specialiu aparatu. Tai padeda nuspręsti, ar darinį reikėtų šalinti, ar tik stebėti.
Kai kuriais atvejais gydytojas rekomenduoja stebėti darinį kas 3 mėnesius, o kitais – tik kartą per metus.
„Kartais pacientui gali atrodyti, jog apgamas sutraumuotas, o gali būti ir kitas odos darinys. Tokiu atveju jis ateina ir kiekvienu atveju įsivertiname.
Jeigu atrodo, kad yra įtartinas ir galėtų būti net piktybinis, šaliname, o kartais paliekame sugyti ir nešaliname. Šaliname naudodami dermatoskopiją, pavyzdžiui, skaitmeninę „Photofinder““, – aiškina gydytoja G. Ulianskaitė.
Populiariausi gerybiniai, bet dažnai painiojami dariniai
Lietuvoje labai dažnai pacientai sunerimsta dėl seborėjinių keratozių – tai šiurkščios rudos plokštelės, dažniausiai randamos ant liemens.
„Pats dažniausias dalykas, dėl ko ateina pacientai išsigandę, – seborėjinės keratozės. Kad tai yra jau melanoma ar kažkoks kitas vėžys. O tai yra visiškai gerybinis darinys, kurį yra saugu šalinti lazeriu“, – sako T. Raudonis.
Kiti dažni dariniai:
- Papilomos – smulkūs mazgeliai ant kaklo ar pažastų, odos spalvos ar rusvi;
- Hemangiomos – ryškūs raudoni taškai, kraujagyslinės kilmės;
- Riebalinių liaukų hiperplazijos – balti „spuogeliai“ dažniausiai kaktoje, kurių neišspausi;
- Dermaliniai apgamai – iškilūs apgamai, kurie su amžiumi gali didėti.
Nors daugeliui žmonių pakanka kartą per metus apsilankyti pas dermatologą, yra rizikos grupės, kurioms reikia dažnesnės priežiūros. Jei žmogui buvo diagnozuota melanoma, pirmais metais tikrinamasi kas tris mėnesius, vėliau – kas pusmetį ar metus.
Gydytojai primena, kad dauguma darinių, kurie pasirodo įtartini, pasirodo esantys gerybiniai. Tačiau svarbiausia, laiku juos parodyti specialistui. Vasarą patariama ne tik atostogauti bei ilsėtis, bet ir pasirūpinti prevencija.
Daugiau vertingų patarimų išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































