Grybelinės infekcijos pėdose ir naguose gali sukelti didelį diskomfortą. Dažnai grybelinės ligos prasideda nuo drėgnų pėdų, neišsausintų tarpupirščių ir netinkamos avalynės, kuri tampa puikiomis sąlygomis grybelių dauginimuisi. Kuo anksčiau pastebimi simptomai ir imamasi prevencinių priemonių, tuo lengviau išvengti infekcijos plitimo.
Grybelines infekcijas dažniausiai sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai, tokie kaip dermatofitai, mielės ir pelėsiai. Žinoma, grybų yra įvairiausių rūšių – net apie 50 000, tačiau tik apie 300 jų gali būti kenksmingi žmogui.
Šiltose ir drėgnose aplinkose jie gali labai greitai daugintis dalydamiesi, peraugimu, pumpuravimu ir sporomis. Šių grybelių sporos gali išlikti gyvybingos iki 3–5 metų, tačiau jas galima sunaikinti virinant arba kaitinant autoklave per 3–5 minutes.
„Nemalonu, tačiau grybeliai gali pažeisti žmogaus odą, plaukus, nagus, gleivines ir net vidaus organus. Kaip yra žinoma, kai kurie dermatofitai gyvena ir dauginasi tik žmogaus organizmuose (antropofiliniai), kai tuo tarpu kiti – tik gyvūnų arba paukščių organizmuose (zoofiliniai), taip pat yra rūšių, kurių randama tiek žmogaus, tiek įvairių gyvūnų organizmuose (antropozoofiliniai).
Tačiau, neatsižvelgiant į sukėlėją, grybelinės ligos skirstomos pagal lokalizacija: veido, barzdos, galvos, kirkšnių, kūno, blauzdų, plaštakų, pėdų ir nagų“, – aiškina I. Gruzdeva.
Kaip užsikrečiama pėdų ir blauzdų grybelinėmis ligomis?
Podologė tikina, jog užsikrėsti pėdų ir blauzdų grybelinėmis ligomis galima dviem būdais. Vienas jų – turint tiesioginį kontaktą, kai užsikrečiama nuo sergančio žmogaus. Kitas būdas – užsikrečiama esant netiesioginiam kontaktui. Grybelio dalių, sporų patenka į aplinką. Tad, tarkime, perėjus basomis paskui sergantį žmogų, yra tikimybė užsikrėsti.
„Užkratas dažniausiai pasitaiko: pirtyse, baseinuose, voniose, paplūdimiuose, sporto salėse, per avalynę, ypač sportinę. Taip pat dažnai pastebima, kad užsikrečiama šeimose, kai nesilaikoma pagrindinių higienos taisyklių ir reikalavimų.
Svarbu paminėti tai, kad užsikrėtimo pavojus kyla kirpyklose arba atliekant procedūras netinkamose (neskirtose) vietose, kai naudojami nepakankamai dezinfekuoti įrankiai.
Žmonės taip pat neatsakingai renkasi avalynę, todėl dažnai pasirenka netinkamus batus, kurie nepraleidžia oro, kojos kaista, drėksta – tai yra puikios sąlygos atsirasti grybeliui, antras neatsakingas pasirinkimas – sintetinės kojinės, jos taip pat gali prisidėti prie infekcijos plitimo, ypač kai yra šiltas oras, sportuojant ar išėjus į ilgus žygius“, – apie tai, kaip užsikrečiama grybeliu pasakoja specialistė.
Grybelio galite išvengti
Grybelinės infekcijos dažniausiai prasideda nuo pažeidimų tarpupirščiuose ir palaipsniui plinta į kitas kojų dalis, pavyzdžiui nagus.
„Pažeidimo vietose gali būti paraudimas, pleiskanojimas, įtrūkimai, stiprus niežėjimas, pėdų kaitimas bei nuolatinis nemalonus kvapas taip pat gali būti infekcijos požymiai.
Nagų infekcijose dažnai pastebimos baltos arba gelsvos dėmelės, po kurių prasideda nagų sluoksnių pažeidimai: nago plokštelės sustorėjimas, trupėjimas, pilkos arba gelsvos raginės masės po nagu ar net nagų atšokimas nuo nago guolio“, – vardija I. Gruzdeva.
Tačiau yra keletas būdų, kaip galima išvengti šių nemalonių pojūčių. Norint išvengti grybelinių infekcijų pėdose ir naguose, svarbu laikytis kelių pagrindinių taisyklių:
Sausa aplinka: po apsilankymo duše arba baseine gerai išsausinkite kojas ir tarpupirščius. Dėvėkite medvilnines kojines, kurios absorbuoja drėgmę.
Atsakingas avalynės pasirinkimas: renkantis avalynę, atkreipkite dėmesį į tai, kad ji būtų pagaminta iš kvėpuojančių medžiagų ir tinkamai pritaikyta pėdų formai. Venkite dėvėti sintetinės medžiagos kojines, kurios nesuteikia tinkamo oro cirkuliavimo.
Higiena: rūpestingai prižiūrėkite pėdas ir nagus, naudodamiesi reguliariai antiseptiniais tirpalais ir skalbimo priemonėmis.
Dezinfekcija: naudokite tik savo asmeninius daiktus (rankšluosčius, patalynę, avalynę).
Reguliarios pedikiūro procedūros: įsitikinkite, kad jūsų pedikiūro meistro ar podologo naudojami prietaisai bei priemonės atsakingai dezinfekuojamos ir procedūros atliekamos higieniškose sąlygose.
„Grybelinės infekcijos pėdose ir naguose gali būti varginančios tiek fiziškai, tiek psichologiškai dėl estetinio vaizdo nebuvimo ar nemalonių kvapų, tačiau to galima išvengti laikantis tinkamų higienos ir prevencijos taisyklių.
Rūpestinga kojų ir nagų priežiūra, atsakingi pasirinkimai, higiena padeda sumažinti infekcijos riziką ir padės išlaikyti sveikas kojas ir nagus. Jei pastebite bet kokius grybelinės infekcijos simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją bei podologą, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas“, – pataria podologė I. Gruzdeva.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!