Apie šią tendenciją ir jos priežastis naujienų portalui tv3.lt pasakojo Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ prezidentas Raimondas Ribačiauskas.
Jis atskleidė, kad briedžių populiacija Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus išaugo nuo 19,8 tūkst. iki 21,5 tūkst. individų. Šis augimas, anot R. Ribačiausko, yra nuoseklus ir rodo, kad medžiotojai atsakingai prižiūri gyvūnų populiacijas.

Išaugusi briedžių populiacija Lietuvoje
R. Ribačiauskas paaiškina, kad kiekvienais metais medžiotojų klubai ir būreliai privalo teikti Aplinkos apsaugos departamentui duomenis apie žvėrių skaičių jiems priskirtuose medžioklės plotuose.
„Visumoje per Lietuvą, jeigu palyginus per paskutinius 5 metus, briedžių skaičius padidėjo, nors ne taip drastiškai. Pavyzdžiui, jeigu 2021 metais turėjome 19,8 tūkst. briedžių, tai 2024 metais mes turime 21,5 tūkst. briedžių“, – pažymi pašnekovas.
Anot jo, skaičiai yra apytiksliai, nes kiekvieno gyvūno negalima tiksliai suskaičiuoti. Be to, briedis yra klajoklis – jo gyvenamoji teritorija gali siekti 20–22 tūkstančius hektarų.
„Mes turime pakankamai iš lėto didėjančią briedžių populiaciją. Taip pat aplink Vilnių sukasi nuo 800 iki 900 briedžių populiacija. Ji yra pastoviai pakankamai stabili, bet labiausiai briedžių populiacija prie Vilniaus yra pažeidžiama ir jai labai sunku čia gyventi“, – sako jis.
Briedžių populiacijos gausėjimo priežastys
Priežastys, anot R. Ribačiausko, lemiančios gyvūnų pagausėjimą, yra medžiotojų pilietiškumas ir teisingas požiūris į medžioklę.
„Ko gero mano žodžiai yra labai nepopuliarūs, bet kanopinių žvėrių skaičiaus didėjimas visoje Lietuvoje parodo tai, kad tie patys medžiotojai juos saugoja, prižiūri, medžioja teisingai ir tvarkingai“, – teigia jis.
Be to, R. Ribačiauskas priduria, kad pati visuomenės pozicija į medžiotojus taip pat lemia gyvūnų pagausėjimą, kadangi daugelį medžiotojų veiksmų kontroliuoja pati visuomenė.
„Jeigu jūs ką nors blogo padarėte, visuomenė informuoja įvairiais pagalbos telefonais. <...> Jei kas nors gamtoje vyksta ne taip, visuomenė ypatingai jautriai reaguoja“, – pabrėžia pašnekovas.
Kodėl briedis atsirado Vilniaus centre?
Paklaustas apie tai, ką parodo ši situacija, kai briedis buvo išvystas pačiame Vilniaus centre, įbridęs į Neries upę, pašnekovas sako, kad to priežastis yra miestų plėtra.
„Jeigu pasižiūrėtume į visas puses, link Naujosios Vilnios, Molėtų, ten, kur buvo gyvūnų gyvenamosios vietos, gyvūnų migracijos keliai. Gyvūnai ėjo tūkstančius metų tais keliais, o šiuo metu ten atsirado gyvenvietės, tvoros, keliai. Ir tas gyvūnas, pas jį genuose yra instinktas eiti tuo keliu“, – aiškina jis.
Anot R. Ribačiausko, gyvūnas, staiga pamatęs tvorą, eina į kurią nors pusę, bando „prasimušti“, o eidamas patvoriu prieina miestą.
„Šiame momente, kas liečia briedžio atsiradimą Vilniuje, mane iš blogosios pusės nustebino visų žmonių reakcija į tą gyvūną. Minios žmonių, sirenos, valtys tą vargšą gyvūną gainiojo visur.
Jam yra šokas, dėl to, kad jis pakliuvo kažkurioje teritorijoje, įžengė tarp žmonių, o jie puolė bėgti link jo, rėkdami: „Žiūrėkit, briedis“.
Ir paleido kas nors šuniuką, kas nors pavijo su kokia mašinėle, gyvūnas prarado orientaciją, savisaugos instinktus, gyvūnas bėgo ten, kur jį iš esmės varė žmonės“, – situaciją nupasakoja medžiotojų sąjungos prezidentas.
Medžiotojų sąjungos atstovas juokauja, kad žmonės briedį „privarė“ beveik iki Seimo ir priduria, kad dar geriau būtų, jeigu briedis būtų atklydęs iki Aplinkos ministerijos.
„Šimtai žmonių, su sirenomis, mes jį šiaip ne taip įsivarėme į Vingio parką. Aš nežinau jo tolimesnio likimo, nes briedį perkelti galima tik užmigdžius ir nuvežus kur nors kitur“, – aiškina pašnekovas.
Kuo pavojingas briedis mieste?
Jo teigimu, tauriajam elniui išgyventi miesto parkuose būtų itin sudėtinga, o ir briedis – vienas galingiausių miško gyvūnų – gali smogti pavojingais kojų smūgiais, tad prie jo geriau nesiartinti.
„Pamačius bet kokį gyvūną, ypatingai briedį ar elnią, nereikia pulti, rėkti. Tačiau apie gyvūno emocinę būseną pasako jo išvaizda.
Pirmas dalykas – ausys, galvos forma ir sprando plaukeliai. Jeigu briedis palenkė galvą žemyn, priglaudė ausis ir pastatė sprandą, sprando plaukus – jūs turite didelę bėdą“, – sako jis.
Pašnekovas priduria, kad briedė, ypač jei netoliese yra jos jauniklis, gali pulti ne tik žmogų ar šunį, bet ir smogti netoli privažiavusiam automobiliui ar net valčiai.
„Tai gyvūnas, kuris visada gina savo jauniklius, taip pat – garbę ir orumą. Ypač tai pasakytina apie briedį – taurų ir ramų Lietuvos miškų gyventoją.
Jei situacija rami, jis nėra pavojingas. Tačiau patekęs į spąstus mieste ar gindamas jauniklius, briedis gali tapti agresyvus“, – sako pašnekovas ir pabrėžia, kad šių gyvūnų nereikėtų nervinti, persekioti ar bandyti prieiti per arti – geriau juos stebėti iš saugaus atstumo.
Laukinių gyvūnų populiacija Lietuvoje pastebimai išaugusi
Pašnekovas akcentuoja, kad pastaruoju metu Lietuvoje pastebimai išaugo vilkų, lūšių ir tauriųjų elnių populiacijos – pastarųjų skaičius padvigubėjo.
„Turime suprasti, kad esant tokiam gyvūnų gausumui, būtina intensyviau reguliuoti jų skaičių medžiojant. Be to, stirnų populiacija pastaraisiais metais stabilizavosi ir tai daugiausia lėmė itin išaugęs vilkų bei lūšių skaičius“, – aiškina jis.
Anot pašnekovo, stirnoms sudėtinga išgyventi ir dėl besikeičiančios aplinkos:
„Turime vis mažiau pievų. Žemės ūkis kasmet plečiasi, vis daugiau teritorijų paverčiama dirbamais laukais, o natūralių pievų, kur stirnos galėtų gyventi saugiai ir ramiai, beveik nebeliko.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!