Toma prisimena, kad rankdarbiais domėjosi dar mokykloje, tačiau rimčiau šio pomėgio ėmėsi tik vėliau. Iš pradžių nėrimas nebuvo nei lengvas, nei tobulas – pirmasis jos nertas žaislas, mažytis zuikis, buvo sukurtas pagal internete rastą vaizdo pamoką.
„Tas pirmasis zuikis nebuvo idealus, tačiau man patiko kūrybos procesas. Tai paskatino mane gilintis į šį amatą, ieškoti sudėtingesnių modelių ir tobulėti“, – sako Toma.
Nors išsilavinimu ji yra buhalterė-kasininkė, darbas su skaičiais jos nesužavėjo, o ir manikiūro kursai, kuriuos baigė, nepadėjo surasti savo tikrojo pašaukimo.
„Niekada nesimokiau nėrimo ar mezgimo oficialiai, esu savamokslė, bet būtent tai man ir labiausiai patinka. Iš pradžių nėriau naktimis, po darbo kepykloje, bet dabar tai yra mano pagrindinė veikla“, – dalijasi kūrėja.
Savęs atradimas
Kūrybinis procesas niekada nesustoja. Iš pradžių Toma daugiausiai nėrė zuikučius, nes būtent jų labiausiai norėjo klientai. Tačiau su laiku ji pradėjo eksperimentuoti su naujais modeliais.
Buvo metas, kai ji nėrė tik zuikius, nes žmonės jų prašė, bet po pertraukos pajuto, kad reikia kažką keisti. Taip atsirado avys – šimtai avių, kurios dabar yra itin populiarios. Pradėjo nerti ir pūkuotas kates.
Toma pabrėžia, kad nors kūrybos procesas jai niekada neatsibosta, visada norisi išbandyti kažką naujo – tiek siūlus, tiek kitokias technikas: „Nebebijau eksperimentuoti, išaugau tiek, kad drąsiai bandau naujas idėjas“.
Išpopuliarėjo ir užsienyje
Per pastaruosius kelerius metus Tomos žaislai išpopuliarėjo ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Vienas didžiausių jos pasiekimų – kai įrašas apie jos nertas avis socialiniame tinkle sulaukė net 73 tūkstančių paspaudimų „patinka“ ir 10 tūkstančių komentarų.
„Savaitę vargau atsakinėdama žmonėms. Po to sulaukiau daug užsakymų iš JAV, o dabar žaislai vėl dažniau keliauja pas lietuvius“, – šypteli ji.
Toma pabrėžia, kad didžiulė konkurencija rankdarbių srityje jai nesukelia spaudimo. Atvirkščiai, ji džiaugiasi, kai klientai renkasi būtent jos kūrinius, nors rinkoje yra daug kitų nėrėjų.
„Kai lentynoje stovi dvidešimt skirtingų žaislų, o pasirenka mano – tai tikrai malonus jausmas. Taip pat labai vertinu grįžtančius klientus. Yra žmonių, kurie vos pamato, kad sukūriau ką nors naujo, iš karto tai užsisako“, – pasakoja ji.
Šiuo metu Tomos užsakymų sąrašas užpildytas iki kovo mėnesio. Pasak kūrėjos, kartais būna nejauku pasakyti, kad klientai turės laukti kelis mėnesius. Visgi jai gyvenime norisi ne tik nerti, bet ir skirti laiko sau. Moteris taip pat juokauja, kad jei mokėtų nerti miegodama, tikrai taip darytų.
Per šešerius metus Tomos namuose atsirado net atskiras darbo kambarys, pilnas siūlų lentynų, akių ir nosyčių žaislams. Tomos vyras juokiasi, kad siūlų tiek daug, jog atrodo, lyg ji pradėjo juos pardavinėti.
Toma taip pat dalijasi džiaugsmu dėl teigiamų klientų atsiliepimų. Ypač ją džiugina, kai užsakovai atsiunčia nuotraukas su vaikais, laikančiais jos sukurtus žaislus.
„Visada atsiklausiu, ar galiu įkelti nuotraukas į savo puslapį, nes dauguma jų su vaikais. Blogo atsiliepimo nesu gavusi – tik pradžioje, kai dar trūko patirties, galbūt būta smulkių nesusipratimų, bet dabar viskas vyksta sklandžiai“, – dalijasi ji.
Konkurencijos nesibaimina
Nors Toma pradėjo nerti žaislus prieš šešerius metus, viešai parodyti savo kūrinius iš karto neišdrįso. Dabar ji jaučia, kad turi tvirtą pagrindą po kojomis ir puikiai žino, ką daro.
Visgi pripažįsta, kad šiuo metu prasimušti būtų sunkiau dėl didelės konkurencijos. „Kai pradėjau, rinkoje buvo mažai pasiūlos, todėl buvo lengviau. Dabar, kai tiek daug kūrėjų, manau, kad įsibrauti į šią sritį būtų sudėtinga“, – svarsto Toma.
Nepaisant to, ji nesibaimina konkurencijos ir džiaugiasi, kad jos kūriniai išsiskiria iš kitų. Klientai sako, kad jos žaislai turi sielą. Kai atidaro dėžę, jie jaučiasi taip, lyg žaislas į juos žiūrėtų. Tokie atsiliepimai kūrėjai yra pats geriausias įvertinimas.
„Man darbo tikrai netrūksta, viena neapnersiu visos Lietuvos. Net turiu kelias koleges, kurių darbai man patinka, todėl jei nespėju pati, nusiunčiu savo klientus pas jas“, – atvirai sako moteris.
Šiandien Toma gali didžiuotis, kad jos kūriniai keliauja ne tik po Lietuvą, bet ir užsienio šalis. Nors konkurencija didelė, kūrėja tiki, kad tikrasis kūrybos džiaugsmas slypi ne pergalėje prieš kitus, o pačiame kūrimo procese ir šypsenose, kurias sukelia jos rankomis nerti žaislai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!