• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasara – tai metas, kai daugelis balkonų virsta mažais žydinčiais sodais. Tačiau norint, kad gėlės džiugintų akį visą sezoną, svarbu žinoti, kokias rūšis auginti ir kaip tinkamai jomis rūpintis.

Vasara – tai metas, kai daugelis balkonų virsta mažais žydinčiais sodais. Tačiau norint, kad gėlės džiugintų akį visą sezoną, svarbu žinoti, kokias rūšis auginti ir kaip tinkamai jomis rūpintis.

REKLAMA

Apie tai, ką svarbu žinoti auginantiems gėles balkone, naujienų portalui tv3.lt komentavo sodininkystės ekspertė Sandra Stanislavičė.

Kokias gėles rinktis?

Pasak pašnekovės, Lietuvos klimato sąlygoms puikiai tinka visa eilė vienmečių balkoninių gėlių.

„Pirmiausia tai yra surfinijos, kalibrachojos, verbenos, lobelijos, lobuliarijos, dichondros, šlamučiai, ipomėjos, šilingės, sanvitalijos, sundavilės ir, be abejo, pelargonijos ir begonijos“, – vardina S. Stanislavičė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, visos šios gėlės – populiarios ir jau pamėgtos lietuvių, norinčių pagražinti savo buto balkoną ar terasą.

REKLAMA

Priežiūros pagrindas – laistymas ir tręšimas

Svarbiausi priežiūros principai, anot sodininkystės ekspertės – tinkamas laistymas ir subalansuotas tręšimas.

„Balkoninių gėlių priežiūra visų pirma remiasi į reguliarų laistymą bei tinkamas trąšas – ypač žydinčioms gėlėms skirtas, su didesniu kalio ir fosforo santykiu“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA

Surfinijos: gražios, bet reiklios

„Surfinija – tai petunijos hibridas. Jos šakos gali nusvirti net iki pusantro metro, jei tik gėlė tinkamai prižiūrima“, – teigia S. Stanislavičė.

Tačiau čia dažnai pasitaikanti jų auginimo klaida – per mažas vazonas.

„Žmonės pasodina kelis daigus į trijų litrų vazoną – iš pradžių gražu, bet vėliau augalai pradeda konkuruoti dėl vietos, trūksta tiek vandens, tiek trąšų. Tada augalas nesiformuoja gražiai – šakos būna negražios, apvytusios“, – aiškina ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, vienam surfinijos daigui reikėtų mažiausiai 5–7 litrų vazonėlio. Jei naudojate 20 litrų lovelį – sodinkite ne daugiau nei tris daigus.

Kalibrachojos – ištvermingesnė alternatyva

Kalibrachojos, dar vadinamos „smulkiažiedėmis surfinijomis“, nors iš tiesų nėra su jomis giminingos, taip pat labai tinkamos balkonams.

REKLAMA

„Jos žydi gausiau, šakos nusvyra apie 60 cm, bet yra mažiau lepios sausrai. Be to, nereikia šalinti peržydėjusių žiedų“, – pabrėžia pašnekovė. Priežiūra – tokia pati, kaip ir surfinijoms.

Nepelnytai pamirštos verbenos

„Verbenos dažnai lieka nepastebėtos, nes žmonės renkasi įprastas pelargonijas ar surfinijas. Bet yra nuostabių svyrančių verbenų veislių, kurios žydi ilgai ir gausiai, jų žiedai būna įvairiaspalviai, net dvispalviai“, – sako pašnekovė.

REKLAMA

Pasak jos, šios gėlės labai atsparios – ištveria ir saulę, ir sausras, ir pavėsį.

Lobelijos ir lobuliarijos

Šios dvi giminingos balkoninių gėlių rūšys – taip pat vertos dėmesio.

„Lodelijos ir lobuliarijos – itin atsparios, spalvingos gėlės. 20 litrų lovelyje galima sodinti net 10 daigų.

Jos nusvyra iki 40–50 cm, žydi visą vasarą, o trąšos tinka bet kokios žydinčioms gėlėms skirtos“, – aiškina S. Stanislavičė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlo rinktis ne tik žydinčias gėles

Ne visos balkonų gėlės žavi žiedais – kai kurios stebina įspūdingais lapais. Anot pašnekovės, kai kurios nežydinčios gėlės gali suteikti balkonui dar daugiau spalvų ir atkreipti visų praeivių dėmesį nei tos, kurios pasižymi spalvingais žiedais.

„Dichondros, šilingės, šlamučiai, ipomėjos – jų lapų spalvos ir formos traukia žvilgsnius ne mažiau nei žiedai“, – teigia ji.

REKLAMA

Kaip apsaugoti gėles nuo permainingų oro sąlygų?

Šią vasarą, deja, gėles dažnai tenka saugoti nuo gamtos stichijų: siaučia galingi vėjai bei dažnai lyja stiprus lietus.

„Norint apsisaugoti nuo liūčių, geriausia augalus įnešti į pastogę, jei tik turite galimybę, nes didelė liūtis gali išplauti bet kokį augalą, sugadinti žiedus. Nėra tokių gėlių, kurios būtų visiškai atsparios stipriam lietui“, – įspėja S. Stanislavičė.

REKLAMA

Anot jos, šiek tiek geriau lietų ištveria smulkiažiedės rūšys, tokios kaip lobuliarijos ar santolinos. O kitas gėles, ypač jautresnes, kaip surfinijas, rekomenduojama bent laikinai apsaugoti nuo lietaus orams suprastėjus.

Apibendrinant, balkoninių gėlių gausa leidžia kiekvienam sukurti savitą žydintį kampelį, tačiau svarbiausia – skirti dėmesio ir tinkamai jas prižiūrėti.

Pasirinkus tinkamus vazonus, trąšas ir atidžiai stebint orus, net ir mūsų permaininga vasara negadins gėlių grožio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų