Ketvirtajame šeštojo ir paskutiniojo „Karūnos“ sezono epizode karališkoji šeima ir visas pasaulis sužino žinią apie princesės Dianos mirtį. Svarbiausia karališkosios šeimos nario reakcija buvo, žinoma, karaliaus Karolio III, rašoma townandcountrymag.com.
Seriale Karolis III, kurį vaidina Dominikas Vestas, sužinojęs apie buvusios žmonos mirtį apsipila ašaromis. Epizode matome, kaip jis vienas vaikštinėja netoli Balmoralio, kalbasi telefonu su Camila, o paskui pažadina savo sūnus, kad praneštų jiems naujieną.
Visgi, kaip į tragišką princesės Dianos mirtį reagavo tikrasis dabartinis karalius?
Buvo palūžęs
„Jis buvo visiškai sutrikęs. Jis palūžo“, – sakė Tina Brown, parašiusi knygą „Dianos kronikos“, „Diana: 7 dienos, kurios sukrėtė Vindzorus“. „Jis iš karto suprato, kad tai bus baisu, kad... jis bus kaltinamas, kad jie bus kaltinami dėl Dianos mirties.“
Žurnale „Karalius“ Kristoferis Andersenas (Christopher Andersen) rašo, kad Karolis III, išgirdęs žinią apie Dianos mirtį, buvo „išbalęs ir drebėjo“. „Jis išleido skausmo šauksmą, kuris buvo toks spontaniškas ir sklido iš širdies gelmių. Rūmų darbuotojai nuskubėjo į dabartinio karaliaus kambarį ir rado jį susigūžusį fotelyje ir nevaldomai verkiantį.“
Kaip vaizduojama „Netflix“ seriale, Karolis III leido savo sūnums miegoti, o kai jie pabudo, pranešė jiems žinią apie motinos mirtį.
„Įprastomis aplinkybėmis jis nelabai mokėjo rodyti emocijų, tad kaip galima buvo tikėtis, kad jis jas parodys tokios krizės metu?“ knygoje „Spare“ Harry rašė apie tą lemtingą 1997 m. rugpjūčio 31 d. rytą.
„Tačiau jo ranka vėl nukrito ant mano kelio ir jis pasakė: „Viskas bus gerai“. Tai jau buvo gana daug. Tėviškas, kupinas vilties, malonus...“.
Dokumentiniame filme „Diana: 7 dienos“ Harry sakė: „Jis buvo šalia mūsų. Jis buvo vienintelis iš dviejų likusių tėvų. Jis stengėsi daryti viską, kas įmanoma, ir užtikrinti, kad mes būtume apsaugoti ir prižiūrėti. Tačiau jis taip pat išgyveno tą patį sielvarto procesą“.
Tą rytą karališkoji šeima vėliau nuvyko į bažnyčią Crathie Kirk, esančią netoli Balmoralio.
Nepaisė karalienės draudimo
Tą dieną dabartinis karalius išskrido į Paryžių kartu su Dianos seserimis, ledi Sarah McCorquodale ir ledi Jane Fellowes. Nepaisydamas savo motinos karalienės Elžbietos pageidavimų, karalius pasisakė už karališkojo lėktuvo naudojimą. Jie nuvyko į ligoninę, o paskui su Dianos kūnu išskrido atgal.
Kaip knygoje „Karalius“ rašė Andersonas, „nemanau, kad žmonės supranta, kaip stipriai jį sukrėtė jos mirtis. Ėmiau interviu iš ligoninės slaugytojų, kurios matė jį, kai jis įėjo į kambarį ir pirmą kartą pamatė jos kūną. Jis atrodė taip, tarsi būtų gavęs smūgį į veidą“.
Pranešama, kad automobilyje į oro uostą dabartinis karalius Didžiosios Britanijos ambasadoriui Prancūzijoje Michaelui Jay'ui pasakė: „Visa tai atrodo nerealu.“
Karališkojo lėktuvo naudojimas buvo pastebimas. „Tai buvo netikėtas ir drąsus žingsnis. Jis buvo buvęs vyras ir neturėjo jokios teisės ten būti, išskyrus tai, kad buvo jos sūnų, princo Williamo ir princo Harry, tėvas.
Karolis III norėjo skristi karališkuoju lėktuvu į Paryžių, bet karalienė neleido. Karolis III dėl Dianos kovojo stipriau nei kada nors per visą jos gyvenimą“, – knygoje „Diana: 7 dienos“ sakė žurnalistas Ričardas Kėjus (Richard Kay). Galiausiai jis skrido su Sara ir Jane 32-osios eskadrilės lėktuvu.
Kaip tuo metu rašė laikraštis „New York Times“, „Diana pernai, sudarius skyrybų susitarimą, neteko teisės vadintis „Jos Karališkąja Didenybe“, todėl teoriškai ji nebebuvo vidinės šeimos, turinčios teisę į karališkąsias laidotuves, dalis. Tačiau jos, kaip būsimo karaliaus motinos, vieta Vindzoro dinastinėje linijoje buvo užtikrinta, ir Velso princo sprendimas pargabenti Dianos kūną karališkuoju lėktuvu buvo laikomas to patvirtinimu.“
Dabartinis karalius greitai grįžo į Balmoralą pabūti su savo sūnumis; po kelių dienų jie grįžo į Londoną, kur apžiūrėjo prie Kensingtono rūmų paliktus Dianai skirtus paminklus.
Dianos laidotuvės
Praėjus septynioms dienoms po jos mirties, dabartinis karalius, jo sūnūs princai Williamas ir Harry, jo tėvas princas Filipas ir Dianos brolis Čarlzas Spenseris ėjo Dianos laidotuvių procesijoje.
„Ką tik mirė mano motina ir man teko eiti ilgą kelią paskui jos karstą, apsuptam tūkstančių žmonių, kurie stebėjo mane, o dar milijonai žmonių tai darė per televiziją“, – po daugelio metų „Newsweek“ pasakojo Harry. „Nemanau, kad bet kokio vaiko reikėtų prašyti tai daryti, jokiomis aplinkybėmis. Nemanau, kad šiandien taip atsitiktų.“
Per Dianos laidotuves Karolis III nekalbėjo, tačiau jo buvęs svainis Čarlzas Spenseris (Charles Spencer) pasakė gedulingą kalbą: „Pažadu, kad mes, tavo kraujo šeima, padarysime viską, ką galime, kad ir toliau išradingai ir su meile vadovautume šiems jauniems vyrams, kad jų sielos būtų ne tik panardintos į pareigą ir tradicijas, bet ir galėtų būti laisvos, kaip tu planavai.“
Pirmą kartą po Dianos mirties karalius Karolis III viešai pasisakė po kelių savaičių, kai pasidalijo mintimis apie tai, „kaip mane ir mano vaikus ypač sujaudino ir nepaprastai paguodė, o iš tiesų vis dar tebejaudina visuomenės reakcija į Dianos mirtį. Tai buvo išties nepaprasta ir daugeliu atžvilgių pribloškiantis įvykis“.
Jis pridūrė: „Negaliu apsakyti, kokie nepaprastai dėkingi ir sujaudinti esame kartu su berniukais.“ Jis taip pat kalbėjo apie savo sūnus: „Be to, aš neįtikėtinai didžiuojuosi vaikais ir tuo, kaip jie susitvarkė nevilties akimirkoje – su gana didžiule drąsa ir didžiausiu įmanomu orumu“.
Dabartinis karalius sakė: „Jie nepaprastai gerai tvarkosi, tačiau akivaizdu, kad Dianos mirtis jiems buvo didžiulis praradimas ir aš visada jausiu tą netektį kartu su jais.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!