REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis dažniau viešojoje erdvėje plinta informacija apie narkotikus vartojančius paauglius bei tai, kad net visai maži vaikai rūko elektronines cigaretes. Pastarųjų užpildą, skystį, vaikai vadina „smile“ ir socialiniuose tinkluose sako, kad jis sukelia jėgų, energijos ir geros nuotaikos antplūdį.

Vis dažniau viešojoje erdvėje plinta informacija apie narkotikus vartojančius paauglius bei tai, kad net visai maži vaikai rūko elektronines cigaretes. Pastarųjų užpildą, skystį, vaikai vadina „smile“ ir socialiniuose tinkluose sako, kad jis sukelia jėgų, energijos ir geros nuotaikos antplūdį.

REKLAMA

Deja, kartu su juo netrukus pasireiškia ir galvos svaigimas, pykinimas arba net ištinka staigi mirtis.

Apie tokias tragedijas liudija pastarieji įvykiai, kai paaugliai net kelis kartus buvo išvežti į ligoninę dėl staigaus apsinuodijimo mokyklose, pertraukų metu, parūkius elektroninės cigaretės.

Apie tai, kuo Lietuvoje svaiginasi vaikai ir kaip stipriai tai kenkia jų sveikatai, naujienų portalas tv3.lt pasiteiravo laikinosios Narkotikų ir tabako kontrolės departamento direktorės Gražinos Belian.

Pasireiškia drebulys, traukuliai, psichozė

Pasak ekspertės, sintetinių kanabinoidų poveikis žmogaus organizmui yra įvairus – gali būti jaučiamas apsvaigimas, laimės pojūtis, atsipalaidavimas, padidėjęs šnekumas ar susijaudinimas, tačiau toks poveikis gali virsti ir atsirandančiu liūdesiu, paranoja, panika, išgąsčiu, baimės jausmu, kliedesiais, psichoze. 

REKLAMA
REKLAMA

„Galima justi burnos išdžiūvimą, alkį, pykinimą, drebulį, karščio priepuolius, gali ištikti traukuliai, staigūs kraujospūdžio ir širdies ritmo sutrikimai, kvėpavimo, širdies veiklos sutrikimai bei ilgalaikiai atminties sutrikimai.“

REKLAMA

Gresia staigi mirtis 

Paprašius pasidalinti, kokios paprastai galimos sintetinių kanabinoidų vartojimo pasekmės vaikams. G.Belian sakė, kad paprastai įvyksta kraujo išsiliejimas į smegenis, širdies veiklos sutrikimai, sutrikusi kepenų ir inkstų veikla, infarktas arba staigi mirtis.

Sintetinių kanabinoidų vartojimo pasekmės gali būti šios – sąmonės netekimas, kraujo išsiliejimas į smegenis, širdies veiklos sutrikimai, sutrikusi kepenų ir inkstų veikla, infarktas, staigi mirtis.

Skaičiai gąsdinantys

 Pašnekovės teigimu, „smile“ jaunimas paprastai vadina elektroninių cigarečių skystį, kurio sudėtyje yra kanapių veikliųjų medžiagų, pavyzdžiui THC-tetrahidrokanabinolio arba sintetinių kanabinoidų.

REKLAMA
REKLAMA

„Duomenų apie jų vartojimo paplitimą tarp vaikų, mokinių neturime, bet klausimai apie elektroninių cigarečių su kanapių veikliąja medžiaga tetrahidrokanabinoliu (THC) vartojimą buvo įtraukti į 3 Departamento vykdytus jaunimo tikslinių grupių tyrimus: 2020 m. aukštųjų mokyklų studentų tyrimą, 2021 m. pilotinį muzikos festivalių lankytojų tyrimą bei 2022 m. naktinio pasilinksminimo vietų lankytojų tyrimą.

2020 m. vykdyto aukštųjų mokyklų studentų tyrimo duomenimis, 10,6 proc. studentų nurodė bent kartą gyvenime vartoję elektronines cigaretes su skysčiais, turinčiais THC.

2021 m. vykdyto pilotinio muzikos festivalių lankytojų tyrimo duomenimis, beveik pusė (46 proc.) tyrimo dalyvių buvo bent kartą gyvenime išbandę elektronines cigaretes su THC. Vis dėlto, tyrimas buvo pilotinis, o jo imtis buvo labai maža, tad šiuos rezultatus reikėtų vertinti atsargiai“, – sako G.Belian.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytojos žodžiai neramina

Primename, kad prieš kurį laiką tv3.lt tinklalaidėje „Tėvai paprastai“ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų intensyviosios terapijos gydytoja Veslava Žukovskaja atvirai sakė apie tai, kad vaikai į elektronines cigaretes pila viską, ką tik gali, pavyzdžiui, žiurkių nuodus. 

„Vaikai į veipus (elektronines cigaretes – aut. past.) susipila viską. Veipas nėra tiktai nikotininis reikalas, vaikai pila į juos, kas tik šauna į galvą: žiurkių nuodai, kanapės, neaiški chemija, sintetiniai narkotikai, kurių niekas nematė ir apie kuriuos niekas nežino.“

„Klausiant vaikų, ko jie tikisi, pildami tokią baisią chemiją, nė vienas negalėjo atsakyti“, – sako gydytoja V. Žukovskaja. 

REKLAMA

Tačiau medikai daro prielaidą, kad žiurkių nuodus vaikai pila norėdami pailginti sukeliamą euforiją.

Tačiau euforijos jokios nėra: vaikai į skyrių atvežami su panikos atakomis, nusivėmę, beveik – komos būsenos. Žiurkių nuodų sukelta „euforija“ – vienintelė: jie sutrikdo vaiko kraujo krešėjimo sistemos veiklą.

Nejaugi taip sunku sureguliuoti narkotikų prekybą. Juk policijai visi taškai, kur galima įsigyti narkotikų puikiai žinomi. Narkotikai kojų neturi ir patys po rinką nepasklinda, tad sugaudyti visus prekiaivius galima per vieną diena. O jei atlikus anonimine apklausą, tai tikrai visi kaimynai aiškiai įvardins savo kaimynus, kurie prekiauja narkotikais ir jų klijentus, bei kur slepiami narkotikai. Tad trūksta noro ir politinės valios vieną karta pradėti rimtai kovoti su narkotikų platintojais ir juos iš ties bausti taip, kad nekiltų noro toliau prekiauti, bei bausti ir juos dangstančius pareigūnus ir valstybės tarnautojus. Juk jei už mažą vagyste tarybiniais laikais buvo baudžiama 15 metų kalėjimu su turto konfiskavimu, tai kodėl nepritaikius tokios bausmės narkotikų prekiaviams. Nors aišku, kad jie savo turtą perašę vaikams, tėvams ar kitiems šeimos nariams, nes juk įstatymai liberalūs ir gali dovanoti ir perrašyti laisvai. Tačiau norint viską galima išsiaiškinti ir tokius gudručius niekur nedirbančius ir prekiaujančius narkotikais galima labai greitai sugaudyti. Negana to, kad prekiauja nrkotikais, bet dar gauna bedarbio pašalpas iš valstybės. Tad turime auksčiausią apsurdizmo lygį, mes valstybės pinigais dar remiame nusikaltėlius. Tad sutvarkius nelegalius prekiaivius, nebebus ir šios problemos mokyklose. Mokiniai tikrai patys nevaikšto į narkotikų prekybos taškus, juos aprūpina patys tėvai ar vieni iš kitų mokinių.
aciu partijai ir vyriausybei savo reikmems juk naudojama pagal morganaaa
Policija, gauna ,,atkatus,,ir saugo tuos taškus kaip įmanydami
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų