REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Šviesa bei pakankama temperatūra ir drėgmė – vieni pagrindinių faktorių, lemiančių gausų ir kokybišką daržovių derlių. Tačiau be vandens ir šilumos daržovėms, kaip ir visiems augalams, dar reikia ir maisto medžiagų, kurių dirvožemyje užtenka ne visada.

Šviesa bei pakankama temperatūra ir drėgmė – vieni pagrindinių faktorių, lemiančių gausų ir kokybišką daržovių derlių. Tačiau be vandens ir šilumos daržovėms, kaip ir visiems augalams, dar reikia ir maisto medžiagų, kurių dirvožemyje užtenka ne visada.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui formuojantis šakniavaisiams itin svarbus kalis, kurio dirvožemyje daugiau negu azoto ar fosforo, tačiau jis lengviau išplaunamas, todėl augalai gali greitai pajusti jo stygių. Tuomet jų augimas sulėtės ar visai sustos, augalai susilpnės. Itin svarbu daržoves pamaitinti lengvai įsisavinamomis maisto medžiagomis aktyvios vegetacijos metu.

REKLAMA

Tiesa, daržovėms reikia skirtingo kiekio trąšų skirtingu augimo periodu, todėl geriausia rinktis kompleksines mineralines trąšas ir atsižvelgiant į daržovių rūšį, parinkti tręšimui jiems reikalingą normą, konkrečiu vystymosi etapu. Pavyzdžiui gūžiniai kopūstai tręšiami 3 kartus – 10 dienų po pasodinimo, antrąjį kartą – praėjus maždaug 2 savaitėms po pirmojo tręšimo, o trečiąjį – pradėjus sukti gūžes.

Svogūnai tręšiami kai suželia (laiškai 10 cm ilgio), daigai — kai prigyja, sėti iš sėklų — kai išauga 2-3 laiškai. Paprastai svogūnai baigiami tręšti birželio mėnesį, kitu atveju pailgėja jų vegetacija.

REKLAMA
REKLAMA

Česnakai pirmą kartą tręšiami, kuomet augalas turi 3-5 laiškelius, antrą kartą – praėjus kelioms savaitėms po pirmojo tręšimo arba kai pradeda formuotis svogūnėlis ir paskutinį kartą tręšiami birželio viduryje – antroje pusėje, kai intensyviai pradeda augti svogūnėliai. Morkoms skirta dirva pirmą kartą mineralinėmis trąšomis tręšiama dar rudenį ir dar kartą patręšiama pavasarį, prieš sėją. Papildomai morkos tręšiamos išretinus, bei kartą liepos mėnesį.

Kaip ir daugeliui šakniavaisių, morkoms itin reikalingas kalis, o štai su azoto trąšomis persistengti nereikėtų – azotas pablogina morkų skonį, nuėmus derlių, jis trumpiau išsilaiko. Burokėlius rekomenduojama tręšti tik mineralinėmis trąšomis. Tai irgi geriausiai daryti iš rudens, tačiau papildomai patręšti reikia ir aktyvios vegetacijos metu. Antroje vasaros pusėje burokėliams tinkamesnės trąšos, kuriose daugiau kalio, o ne azoto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad nereikėtų ieškoti trąšų kiekvienai kultūrai atskirai, „Agrochema“ yra sukūrusi mineralines kompleksines lietuviškas trąšas „Pavasaris“ bei „Vasara“, kurios tinkamos ne tik visoms minėtoms daržovėms bet ir uogoms, vaiskrūmiams, vaismedžiams, gėlėms bei dekoratyviniams augalams. Trąšose esantys makroelementai subalansuoti būtent augalų tręšimui pavasarį bei aktyvios vegetacijos metu. Trąšose esantys tokie makroelementai kaip azotas, fosforas, kalis, magnis ir mikroelementai – boras, geležis, cinkas – užtikrina gerą derliaus formavimąsi.

REKLAMA

Birias trąšas itin paprasta naudoti – užtenka jų granules įterpti į žemę, aplink augalo šaknis, kur tirpdamos jos aprūpins augalus reikalingomis maisto medžiagomis ilgesnį laiką. Jeigu vasaros metu vyrauja sausringi orai, įterpus trąšų granules į dirvą, reikėtų žemę palaistyti.

Jeigu mieliau renkatės skystas trąšas, „Agrochemos“ skystos trąšos „Daržovėms“, skirtos lauke ir šiltnamyje auginamoms daržovėms tręšti jų vegetacijos bei derėjimo metu. Skystas trąšas ištirpinus vandenys, tokiu tirpalu galima laistyti visas daržoves, kurios trąšų dėka gaus visas maisto medžiagas padėsiančias daržovėms įgauti būdingą spalvą, taisyklingą formą ir gerą skonį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų