Dėl visko kalti saldumynai
Daugelis vaikų nuolat girdi: „valgysi saldainius – suges dantukai“. Tik ar iš tiesų viskas taip?
Išsiaiškinkime: paprastai saldus maistas – tai angliavandeniai. Jie iš tiesų yra svarbi dantų ėduonies vystymosi grandis, ir yra skirstomi į paprastuosius ir sudėtinguosius.
Organizmas lengvai įsisavina paprastuosius (monosacharidus): gliukozę ir fruktozę (yra beveik visuose produktuose), taip pat į disacharidus: sacharozę (vaisiais, daržovės, saldainiai, šokoladas, konditerijos gaminiai) ir laktozę (pieno produktai). Perdirbti juos daug fermentų nereikia. Visi jie lengvai nuplaunami vandeniu.
O štai polisacharidus (sudėtinguosius angliavandenius) organizmas skaidoma daug ilgiau: tai krakmolas (visi duonos gaminiai), glikogenas (mėsos produktai), celiuliozė (daržovės). Paprastai jie būna nesaldūs. Šie angliavandeniai pradedami skaidyti dar burnoje, todėl svarbu ne tik tai, kokius angliavandenius vartojame, bet ir kaip ilgai juos kramtome. Po valgio rekomenduojama maisto likučius išskalauti vandeniu.
Labai dažnai dantų ėduonis atsiranda tiems, kurie periodiškai pamiršta išsivalyti dantis ir mėgsta prieš miegą saldžiai pavalgyti.
Kramtomoji guma saugo dantis nuo ėduonies
Taip sako reklama. Kramtyti gumą reikia tik po valgio, tačiau ne ilgiau kaip 10–15 minučių. Žinoma, ji skani, be to, kurį laiką padeda įveikti blogą burnos kvapą, tačiau jos pagrindinė paskirtis visai kita: ji skatina seilių išsiskyrimą ir taip padeda pašalinti maisto likučius iš sunkiau pasiekiamų vietų. Mes nesinešiojame su savimi dantų šepetėlio, tad gumos kramtymas – pateisinamas dalykas.
Jei kramtysite ją per ilgai, per daug apkrausite kramtomuosius raumenis, įtempsite raiščius, o tai gali baigtis skausmais ar net žandikaulio išnirimu.
Juodi taškai ant dantų – tai ėduonis
Jeigu valant dantis šios dėmelės neišnyksta – taip, tai korozija ir pigmentų nusėdimas gilesniuose emalio sluoksniuose. Tokiu atveju ėduonis „miega“. Gali būti, kad kažkada iš tikrųjų taps aktyvus, tačiau daugelis žmonių tokių dėmelių turi visą savo gyvenimą. Jeigu jos matomos ir gadina šypseną, dantys taisomi, atliekamas estetinis plombavimas.
Pastos kiekis svarbu siekiant išvengti ėduonies
Galima vienu kartu sunaudoti nors ir visą dantų pastos tūbelę, tačiau jei dantys valomi netinkamai, naudos nebus. Daug pastos nereikia – užtenka tiek, kiek užspaudžiame per šepetėlio galvutės ilgį.
Žinoma, svarbu pasirinkti kokybiškus produktus. Šiuolaikinėse gerai žinomose pastose yra pakankamai fluoro, reikalingo dantų emaliui.
Svarbiausia yra ne tai, kiek jos sunaudojate, o kaip dažnai ir kaip valotės dantis. Paprastai tai turėtų trukti 2–3 minutes. Valymo taisyklės paprastos: dantis reikia valytis vertikaliai – nuo dantenų iki dantų galiukų (ir ne atvirkščiai, nes apnašas „sušluosite“ po dantenomis).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!