• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Menstruacijų ciklo sutrikimai šiandien yra vienas labiausiai paplitusių ginekologinių nukrypimų.

Menstruacijų ciklo sutrikimai šiandien yra vienas labiausiai paplitusių ginekologinių nukrypimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bent kartą gyvenime su tuo susiduria beveik kiekviena moteris. Tačiau streso sukeltas atsitiktinis menstruacijų ciklo sutrikimas – tai vienas dalykas, o kai mėnesinės vėluoja nuolat – visai kas kita. Laimė, dažniausiai organizmą galima grąžinti atgal į įprastinį biologinį ritmą.

REKLAMA

Moterims, gimusioms ir augusioms mūsų platumose, mėnesinės paprastai prasideda periode nuo 12 iki 13,5 metų ir per pirmuosius metus nusistovi jų ciklas. Kad ir kaip ten būtų, per tuos metus – ir visus kitus taip pat – menstruacijų ciklų turi būti ne mažiau kaip aštuoni. Jeigu po 14-ojo gimtadienio mėnesinės taip ir neprasideda, būtina pasitikrinti pas gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA

Ciklo trukmė skaičiuojama nuo vienų menstruacijų pradžios iki kitų. Minimali trukmė – 21 diena, maksimali – 33. Rimta problema laikoma, kai ciklas vėluoja 14 dienų ir daugiau (kartais net iki 6 mėnesių) – tai vadinama oligoovuliacija. Bet būna ir atvirkštinių situacijų, kai mėnesinės lankosi pernelyg dažnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš kitos pusės, jeigu daugelį metų ciklą sudarė 21–22 dienos, o paskui staiga jis pailgėjo, gali būti, jog tai pavojaus signalas.

Taip pat derėtų atkreipti dėmesį, jeigu pasikeitė pačių menstruacijų laikas – pavyzdžiui, nuo 5–7 dienų sutrumpėjo iki 1–3.

REKLAMA

Kur ir kaip ieškoti kaltininkų

1. Pati dažniausia (ir pati banaliausia) menstruacijų ciklo sutrikimo priežastis – mažojo dubens organų infekcijos. Todėl pirmiausia būtina išsitirti, ar organizme nėra ligų sukėlėjų (pavyzdžiui, chlamidijų, uroplazmų, mikoplazmų), ir pradėti uždegimo gydymo kursą. Jeigu problemas tikrai kėlė infekcija, ciklo sutrikimai paprastai daugiau nebepasikartoja.

REKLAMA

2. Daug sudėtingesnė situacija, kai ciklą išderina hormoniniai sutrikimai.

Kadangi tai gali nutikti bet kuriame hormonų gamybos organizme etape, yra visas sąrašas tyrimų, kuriuos derėtų atlikti. Į jį patenka ir skydliaukės veiklos patikra tiek dėl hiperfunkcijos, tiek ir priešingai – dėl sumažėjusio aktyvumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais ciklo sutrikimai būna susiję ir su antinksčių funkcijos pakitimais.

3. Hormoniniai sutrikimai gali vykti ir kiaušidėse. Bet nebūtinai dėl uždegimo – bent jau ne dėl esamo. Taip gali nutikti, jeigu mergaitės vaikystėje (iki 12 metų) dažnai serga peršalimo ligomis.

4. Persirgimas raudoniuke ar vėjaraupiais taip pat gali paveikti kiaušidžių vystymąsi, tačiau tokiu atveju sutrikimai pasireiškia kone nuo pirmojo ciklo. Tokia situacija sudėtinga tuo, kad paauglės retai atkreipia į tai dėmesį, todėl ir diagnozė nustatoma gerokai pavėluotai.

REKLAMA

5. Pasitaiko, kad genai nulemia, jog menstruacijų ciklo sutrikimai lydi moterį visą gyvenimą, – kaip kad kiaušidžių policistozės atveju. Tokios pacientės paprastai dispanserizuojamos.

Ar būtina hormonų korekcija?

Pasitaiko, kad menstruacijų ciklo sutrikimus sukelia visas kompleksas priežasčių – taip pat ir hormoninių. Tačiau vieno teisingo atsakymo į klausimą, ar tokiu atveju hormonų korekcija būtina, nėra – tai labai individualu.

REKLAMA

Jeigu hormoninis fonas pakitęs labai nežymiai, o mėnesinės vėluoja 5–10 dienų, be to, yra kokia nors kiaušidžių struktūrinė patologija, dažnai pavyksta vėl sureguliuoti ciklą homeopatiniais preparatais ir vitaminais.

Gana plačiai naudojamos ir kitos nemedikamentinės priemonės (tokios kaip fizioterapija). Bet svarbiausia: kad gydymas būtų sėkmingas, jis turi būti kompleksinis. Padėti gali net ir profesionalaus psichologo konsultacija, nes hormoniniai pakitimai pasireiškia ne ciklo sutrikimais – spuogai, padidėjęs plaukuotumas mergaitei netikėtose vietose gali greitai įvaryti kompleksą, – vadinasi, ir stresą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net ir ėmusis priemonių staigaus efekto tikėtis, deja, irgi negalima, – gydymas trunka 9–10 mėnesių.

Yra pliusų, yra ir minusų

Jeigu moters hormoninis fonas ryškiai pakitęs, – o apie tai liudija po 2, 3 ar net 6 mėnesius vėluojantis ciklas, – be hormonų korekcijos susidoroti su juo nepavyks. Juolab kad tokioms pacientėms, be kita ko, dar dažnai diagnozuojamas ir lėtesnis gimdos vystymasis.

REKLAMA

Laimė, šiuolaikinėmis priemonėmis įmanoma padėti.

Tačiau jeigu reikalingas ilgas gydymas, tarp hormoninių preparatų kursų būtina daryti pertraukas, kad organizmas galėtų pailsėti nuo intensyvaus medikamentų poveikio. O ir kiekviena moteris, prieš ryždamasi gydytis hormonais, užduoda sau klausimą: kaip tokie preparatai paveiks jos išvaizdą?

REKLAMA

Tam, kad galėtų lengviau pacientėms atsakyti į šį klausimą, medikai į moterų su menstruacijų ciklo sutrikimais kompleksinį sveikatos patikrinimą įtraukė tyrimą dėl insulino. Jeigu pacientei diagnozuojamas atsparumas insulinui, rizika sustambėti gydantis hormonais yra. Tuomet šią problemą bandoma įveikti aplinkiniais keliais – t. y. kartu su tabletėmis (dėl kurių iš tikrųjų didėja apetitas, ne svoris) skiriama ir nekaloringa dieta.

REKLAMA
REKLAMA

Rizika

Menstruacijų ciklo sutrikimai pirmiausia siejami su gimdos navikų, tokių kaip fibriomioma, taip pat kiaušidžių cistų formavimusi. Cistos nors ir skamba ne taip grėsmingai, kaip žodis „auglys“, tačiau jos kelia skausmus, be to, gali plyšti, o tai jau ekstremali situacija, reikalaujanti operacijos.

Tuo metu, kai mėnesinės vėluoja, hormonai ir toliau dirba savo darbą – lėčiau nei reikalinga, tačiau jie veikia. Palaipsniui gimdoje užauga būtinas gleivinės sluoksnis, kuris menstruacijų metu turi pasišalinti. Kartais taip ir nutinka, tačiau kuo ilgiau nėra mėnesinių, tuo dažniau formuojasi hiperplazija (gimdos ertmę išklojančios gleivinės sustorėjimas, išvešėjimas), polipai. Jeigu jie nebus pašalinti chirurginiu būdu ir negydyti ilgiau kaip 5 metus, 20 procentų tikimybė, kad išsivystys onkologinė liga.

Kadangi esant nereguliariam ciklui hormonų gamyba būna nevisavertė, kyla potenciali nevaisingumo grėsmė. Kiaušialąstės ne visada suspėja subręsti, taigi vietoj normalių menstruacijų būna į menstruacijas panaši reakcija. Tokioje situacijoje pastoti dėl suprantamų priežasčių tampa problemiška. Tačiau ir tai dar ne viskas, nes net pagaliau ir pastojus yra persileidimo grėsmė.

REKLAMA

Akivaizdu, kad į menstruacijų ciklo sutrikimus negalima nekreipti dėmesio. Jis – ne tik jau esamų sveikatos problemų rodiklis, bet ir įspėjimas, jog gali išsivystyti labai rimtos ligos. Gera žinia tai, kad diagnozę moterims galima labai lengvai nusistatyti ir pačioms: tiesiog svarbu laiku pastebėti bet kokius ciklo nukrypimus ir kreiptis į kvalifikuotą specialistą.

SANDRA MIŠKINIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų