Skaudžia patirtimi dalijasi šešias savaites koją specialiame įtvare laikiusi ir sunkiai judėjusi gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė. Ir nors pažiūrėjus nieko nesimato, kojos kaulas niekada nesuaugs. Jai bus taikomas palaikomasis gydymas. Moteris išsiaiškino – kojos kaulas skilo, nes ji susirgo osteoporoze – kaulų retėjimo liga, dėl to, kad laiku nepastebėjo, jog organizme trūksta taip reikalingo vitamino D.
„Kai kainuoja, tai ir nesitiri. Tai čia yra logika tokia, geležinė dar. Anksčiau niekas taip ir nesitaškydavo“, – teigia moteris.
Paaiškėja, kad kone kas antras tautietis gali susidurti su tokia problema, nes medikai ištyrė, jog kas antro organizme yra vitamino D trūkumas.
„Dėl vitamino D stokos gali būti nepasisavinamas kalcis, gali išsivystyti ankstyvoji osteoporozė. Tokioms moterims rekomenduojamas ankstyvas vitamino D gydymas ir kalcio preparatais“, – sako Šeškinės pol. gydytoja endokrinologė Eglė Katkienė.
Šio vitamino gauname tik vasarą, tiesiogiai šviečiant saulei, mat tada iš cholesterolio mūsų organizme ir pasigamina steroidinis hormonas, reikalingas mūsų kaulų sveikatai. Be jo, gali užklupti ne tik osteoporozė. Prieš penkerius metus mokslininkai nustatė, kad vitamino D trūkumas gali smogti ir kitu kampu.
„Vitaminas D turi nepaprastą įtaką širdies ir kraujagyslių sistemos sirgimo vystymuisi. Ir jeigu jo nepriteklius yra nuolatinis, ir tai turi įtakos mūsų visai širdies kraujagyslių sistemai. Vitaminas D turi aiškiai tiesiogiai įrodytą įtaką“, – pasakoja J. Dobrovolskienė.
Vilnietė Emilija – pati medikė, tad siekdama išvengti ligų, vitaminą D pradeda vartoti vos tik Lietuvą apleidžia saulė ir dienos ima panašėti į ilgus vakarus. O simptomai, kai trūksta vitamino, labai panašūs į depresinius.
Tačiau vyresni žmonės, kaip pastebi vaistinininkai, gerti vitamino papildomai neskuba. Vilnietė Valerija viena iš tokių senjorių, kuriai maisto papildo niekas neįbruks. Moteris nemėgsta poliklinikos ir gydytojų, tad eina ten, kai jau prispiria reikalas. Sako jaučiasi gerai, tad ir jokių tyrimų nesidaranti, o gydytojai niekada ir neparagina.
O jisai svarbus, kaip sako medikai. Mat yra vienintelis vitaminas, kurio negauname, arba gauname labai nedaug su maistu. Ir tai jeigu maitinamės labai sveikai – du kartus per savaitę valgome riebios žuvies, silkės ar, pavyzdžiui, riešutų. Todėl tiek medikai, tiek vaistininkai sako, kad žmonės turėtų papildomai vartoti maisto papildų su vitaminu D. Tiesa, farmacininkai pataria prieš tai pasitarti su gydytojais, kiek vitamino reikia mūsų organizmui. Mat jo perteklius, o jis pastebimas labai retais atvejais, irgi žalingas.
„Iš tikrųjų pas kas antrą pacientą yra trūkumas vitamino D. Jis yra riebalinis, tirpus riebaluose. Jis kaupiasi tavo organizme, tai va į tai reikėtų žiūrėti irgi atsargiai, bet sakau, labai retais ir išimtiniais atvejais taip yra. Didelė ir staigi vitamino D dozė gali pakenkti inkstų veiklai“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė.
Ramiau atsikvėpti gali tie, kas pasibaigus vasarai Lietuvoje, atostogauti skuba svetur, kur gali ramiai degintis, kad ir lapkričio mėnesį.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.