• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
30
Lietuvių pora vestuves ragina švęsti kitaip: išeina daug pigiau (nuotr. asm. archyvo, 123rf)

Vestuvės – viena gražiausių gyvenimo švenčių, tačiau ką pasakytumėte, jei vietoj standartinių vestuvių jus pakviestų į šventę, kuri primena tikrą festivalį? Būtent tokias šventes siūlo sutuoktiniai Jorūnė ir Jonas Grigaliūnai, jau penktus metus vystantys „Vestivalio“ veiklą ir organizuojantys alternatyvias vestuves, kuriose oficialumą keičia laisvė.

30

Vestuvės – viena gražiausių gyvenimo švenčių, tačiau ką pasakytumėte, jei vietoj standartinių vestuvių jus pakviestų į šventę, kuri primena tikrą festivalį? Būtent tokias šventes siūlo sutuoktiniai Jorūnė ir Jonas Grigaliūnai, jau penktus metus vystantys „Vestivalio“ veiklą ir organizuojantys alternatyvias vestuves, kuriose oficialumą keičia laisvė.

REKLAMA

Sulaukę pakvietimo į vestivalį nenustebkite – tokios šventės tampa vis populiaresnės. Ir pasiruoškite, nes tokiose šventėse nerasite to, kas būdinga standartinėms vestuvėms, čia svarbiausias smagus laikas kartu ir įtraukiančios veiklos, kurios patiks kiekvienam – nuo jauniausio iki vyriausio. Ir, svarbiausia, viskas taip, kaip norisi jauniesiems, neprimetant jokių nusistovėjusių vestuvių šventės normų.

„Vestivalio“ įkūrėjai Jorūnė ir Jonas pasakoja, kad noras organizuoti alternatyvias vestuves gimė ne šiaip sau – nuo 2011 metų Jorūnė pradėjo darbuotis vestuvių versle, taip įsisuko šioje srityje, kad iš asistentės tapo vestuvių planuotoja. Planuodavo ji standartines vestuves, kai galiausiai suprato, kad arčiau širdies visai kitokios šventės.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo gan sunku įtikinti poras daryti kažką kitaip, kadangi poros, kurios ateidavo, turėdavo aiškų įsivaizdavimą, kaip „turi atrodyti“ vestuvės ir saugiau jausdavosi su „laiko patikrintu“ modeliu.

REKLAMA

Jau tada supratau, kad ateina metas kažką keisti ir ieškoti kitos auditorijos, tačiau padaryti pradžią, neturint nė vieno pavyzdžio, buvo sunku“, – šypteli Jorūnė.

Laužo nusistovėjusias normas

Vis tik, lūžis įvyko 2018-aisiais, kai Jorūnė ir Jonas patys sumainė žiedus – tai buvo ne tik nuostabi šventė, bet ir proga išbandyti naują vestuvių formatą savo kailiu.

„Prie laisvo formato vestuvių įgyvendinimo daug prisidėjo vyras. Abu įgyvendinome tai, apie ką svajojome. Aš pasitvirtinau savo spėjimus ir jau turėjau argumentų, galinčių pakeisti jaunųjų požiūrį į tam tikrus nusistovėjusius vestuvių standartus.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat supratau, kad su Jonu esame puiki komanda ir kilo mintis: „O gal dirbame drauge?“, – apie naujo formato vestuvių planavimo veiklos gimimą kalbėjo ji.

Kad galėtų pradėti daryti tai, apie ką svajoja, sutuoktiniai pusei metų išvyko savanoriauti į Karibus. Viską metę ir pasinėrę į nuotykį jie ne tik savanoriavo – galvose vis sukosi mintys apie kitokias, netradicines vestuves. Taip ir gimė „Vestivalis“. Paklausite, o kas gi slypi po šiuo pavadinimu? Lygtis paprasta: prie vestuvių pridėjus festivalį gauname vestivalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apibrėžti, kas yra alternatyvios vestuvės, yra sunku, nes tai yra be galo platu. Lengviau apibrėžti, kas jos nėra. O jos nėra tai, kas šiuo metu yra standartas“, – sako vestivalių planuotojai.

Vestivalis – tai vestuvių festivalis, apjungiantis jaunųjų šeimas, artimuosius, draugus, kur pagrindinis fokusas yra jaunieji, jų pomėgiai, skonis, būdas – tad kiekvienas vestivalis yra unikalus ir sukurtas būtent pagal jaunuosius“, – priduria.

Vestivaliai jau tapo savotiška atskira vestuvių rūšimi – net patys jaunieji, planuodami savo vestuves savarankiškai, jas įvardina nebe kaip vestuves, o vestivalį. Toks formatas, rodos, prigijo, vis labiau populiarėja, išsivaduojama iš oficialių klasikinių vestuvių pančių ir koncentruojamasi į tai, kas labiausiai atspindi pagrindinius šventės asmenis – jaunuosius.

REKLAMA

Ko gero, visiems yra tekę lankytis vestuvėse, kur viskas vyksta pagal tikslų planą – visi jaunuosius skuba sveikinti vienu metu, visi kartu sėda prie stalo, vedėjas veda vakarą ir nė neduoda laiko atsipūsti.

Vestivalyje viskas kitaip, čia kiekvienas gauna šansą kada nori asmeniškai pasveikinti jaunuosius be spaudimo, kad už nugaros laukia dar visas būrys sveikintojų.

Vestuves galima švęsti ne tik restorane

Netrūksta čia ir įvairių veiklų – visi ras tai, kas patinka, ar tai būtų tinklinis, ar maudynės ežere, o gal orientacinės ar kokia smagi edukacija. Praktika rodo, kad šventė gali laisvai apsieiti be standartinių vestuvių akcentų:

REKLAMA

„Visų pirma, atsisakėme dirbti su vestuvių vedėjais. Mūsų nuomone, nereikia vestuvėse tokios ilgos vieno žmogaus programos. Galima pasamdyti programą valandai, kad sutrauktume svečius į vieną vietą ar veiklą, bet ne visam vakarui.

Ir kituose šventės aspektuose stengiamės įvesti kuo daugiau laisvumo, pavyzdžiui, maistą teikti ne visiems vienu metu, o duoti laiko tarpą, kuomet yra tiekiamas karštas maistas. Tokiu atveju kiekvienas valgo tuomet, kuomet praalksta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susodinimo planas – visiškai nereikalingas. Jis „įkalina“ žmones prie tam tikros vietos ir riboja srautų judėjimus.“

Vestivaliai tik labai retais atvejais vyksta uždaroje patalpoje, dažniausiai viskas vyksta gamtoje, gryname ore. Jorūnė pastebi, kad Lietuvoje daugybė sodybų turi neišnaudotą potencialą – lankydami įvairias švenčių vietas jie pamato gražiausius gamtos kampelius, kurių nuotraukose niekas nedemonstruoja. 

Šventės vieta dažnai parenkama ir prie vandens telkinių. Jonas su šypsena pasakoja, kad smagiausia matyti, kaip karštą dieną jaunieji ir svečiai, vos atvykę į šventės vietą, su gražiausiomis suknelėmis ir kostiumais šoka į ežerą atsigaivinti.

REKLAMA

„Kuomet žmonės pajunta laisvę daryti tai, ką nori, mes matom, kaip pasikeičia jų elgesys ir koks nuostabus jausmas būti tarp atsipalaidavusių žmonių. Kiek įdomių veiklų, pokalbių, situacijų galima pamatyti, daug nuoširdaus juoko, naujų pažinčių“, – nusišypso.

Smagiausios švenčių akimirkos

Paklausti, kokias įdomiausias vestuves yra planavę, abu vienbalsiai sutaria – visos jos unikalios, nėra nė vienos vienodos šventės:

„Esame turėję baidarių žygį, kuomet po santuokos bažnyčioje svečiai susėdo į baidares ir plaukė į stovyklavietę, kurioje buvo paruoštos kitos veiklos, pakurtas laužas, karštas maistas, gėrimai ir visa kita, ko gali reikėti smagiam laiko praleidimui gamtoje.

REKLAMA

Arba su svečiais galima žiūrėti filmą kino teatre, su paruoštais užkandžiais, gėrimais, papildoma programa. Taip pat turėjome vestuves ir „wake“ parke, kur svečiai galėjo mėgautis vandens pramogomis ar išbandyti dar nepatirtas pramogas.

Dažnai šventes papildo orientacinės varžybos, įvairūs žygiai, komandiniai užsiėmimai. Tai ir sukuria bendrumo jausmą bei suartina žmones, iki tol nepažinojusius vieni kitų.“

Vestivalių planuotojai su šypsena pasakoja, kad net patys nedrąsiausi ar konservatyvesni žmonės šventės eigoje atsipalaiduoja ir išsineša tik geriausias emocijas, vėliau ir visiems kitiems pasakoja, kokioje nuostabioje šventėje dalyvavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, ir patys Jorūnė su Jonu dirba kiek kitaip nei standartinių vestuvių planuotojai – jie patys tampa šventės dalimi.

„Skirtingai nei kiti planuotojai, nesame atskirti nuo šventės, esame jos dalis, maloniai įsiliejame į ją ir išgyvename ją kartu su jaunaisiais.

Juk kartu prie projekto dirbame pusę metų ar dar ilgiau, per tą laiką pažįstame vieni kitus, o šventės diena tampa mūsų bendro projekto kulminacija, kuria džiaugiamės kartu“, – sako „Vestivalio“ įkūrėjai.

REKLAMA

Kainos nesikandžioja

Išties, suplanuoti tokią šventę užtrunka nei daug, nei mažai, mat tenka išspręsti nemažai klausimų – sukurti infrastruktūrą, pasirūpinti būtinais dalykais, sugalvoti dekorą, kuris tokiose šventėse nebūna įprastas:

Vestivaliai išskirtiniai tuo, kad dauguma jų turi dvejus dekorus – tai yra dienos bei nakties dekorai. Kadangi šventė trunka nuo vidurdienio iki, dažnai, paryčių, kuomet saulė nusileidžia, atsiskleidžia visiškai naujos detalės, kurios dieną atrodė nematomos arba blankios, sukuriamas nakties jaukumas, leidžiantis dar kartą naujai išgyventi ir patirti visą šventės vietą.“

REKLAMA

Vis tik, pasiteiravus, kiek gi kainuoja surengti vestivalį, jų planuotojai paatvirauja – stengiasi daryti viską, kad pavyktų šventę suorganizuoti neišleidžiant per daug pinigų. Kai kurie daiktai, naudojami šventėje, yra pačių jaunųjų, jų draugų ar šeimos narių, o gal ir sukonstruoti pačių.

„Lyginant su standartinėmis vestuvėmis ir jų kainomis, mūsų organizuojami vestivaliai kainuoja pigiau. Bet čia tik dėl to, kad randu būtų, kaip juos padaryti už tokį biudžetą, kokį nusistato jaunieji.

REKLAMA
REKLAMA

Aišku, kartais tenka perdėlioti prioritetus, kuomet pagal nustatytą biudžetą netelpa tam tikri norai. Kai kuriose srityse nedirbame su vestuvių rinkos tiekėjais, kas padeda gerokai sumažinti vestuvių sąmatą, tačiau jei skaičiuočiau viską vestuvių rinkos kainomis, vestivaliai kainuotų brangiau“, – svarsto Jorūnė.

Kalbama, kad šiemet standartinės vestuvės kainuos gerokai brangiau, nei praėjusiais metais – apie 25 tūkst. eurų. „Palyginimui, mūsų 2022 metų vestivalių vidurkis – 14 tūkst. eurų, iš jų 60 proc. porų šventę šventė dvi naktis“, – lygina planuotojai.

Jorūnė ir Jonas vienbalsiai sako, kad vestivalius jaunieji švenčia vis dažniau ir nė nedvejoja, kad bėgant laikui tai taps vestuvių standartu, nes šventėje svarbu jaustis nesuvaržytu ir susikurti akimirkas, kurias įsiminsite visam gyvenimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų