Ma Sanksjao neseniai suėjo 70 metų. Jis gyvena nedideliame Maju kaime, esančiame Kinijos Chebei provincijoje. Vyras, kurio abi kojos amputuotos, per 19 metų pasodino daugiau kaip 19 tūkstančių medžių.
Du dešimtmečius kojų neturintis vyras 5 valandą ryto sėda į savo tuk-tuką ir vyksta vakarų kryptimi link Taichan kalnų grandinėje esančių kalnagūbrių Tuk-tuką jis valdo naudodamasis ant kojų pritvirtintais protezais. Atvykęs į vietą, palieka protezus ir sodinimo vietą pasiekia šliaužte. Kalnuose Ma praleidžia visą dieną. M. Sanksjao istorija pasakojama Kinijoje sukurtame vaizdo reportaže.
Medžių sodinimas tapo gyvenimo būdu
1969 metais М. Sanksjao pradėjo tarnybą Kinijos armijoje, buvo žvalgas, o 1973 metais dėl sveikatos demobilizuotas. Dėl kraujo užkrėtimo operuotas, neteko abiejų kojų. Tada grįžo į gimtinę Chebei provincijoje.
2000 metais veteranas kalnuose pradėjo auginti medžių sodinukus, kad, juos pardavęs, galėtų šiek tiek prisidurti prie kas mėnesį gaunamos 62 dolerių pašalpos. Vėliau, supratęs, kad pasodinti medžiai padeda stiprinti kalnų dirvožemį, nustojo pardavinėti sodinukus. Pamažu jis į šią veiklą taip įsitraukė, kad sunkus darbas tapo jo gyvenimo būdu.
2008 metais atsitiktinis praeivis nufilmavo medžius sodinantį veteraną ir vaizdo įrašą įkėlė į internetą. Tais metais Kinijos žiniasklaida labai daug rašė apie Ma Sanksjao, ir tais pat metais vietinė valdžia vyrui išrūpino socialinę pašalpą. Bet net ir tada, kai nebebuvo būtinybės užsidirbti tam, kad prasimaitintų, vyras užsiėmimo nemetė. Sunkus darbas jam virto mėgstamu užsiėmimu, jis nusprendė toliau sodinti medžius, kad būtų naudingas visuomenei.
Nesustabdo nei traumos, nei gamtos stichijos
M. Sanksjao kartais sulaukia savanorių pagalbos. Veteranas sako, kad šią pagalbą labai vertina. Juk kalnuose žemė kieta, nederlinga ir akmeninga, medžių sodinimas tokiomis sąlygomis – sunkus darbas net jaunam ir sveikam žmogui, ką jau kalbėti apie neįgalų pensininką, dirbantį įprastais instrumentais – kastuvu ir kauptuku.
Šis darbas – ne tik sunkus, bet ir labai pavojingas. Ma sako, kad jis negalėtų suskaičiuoti, kiek kartų yra parkitęs kalnuose ir susižalojęs. Jis yra patyręs kaulų lūžių, kartą neteko dešinės rankos piršto, jam buvo atlikta 12 operacijų. Vyras sako, kad šie sunkumai jam nebaisūs, nes jis – buvęs kareivis ir kovotojas. Tiesa, operacijoms ir vaistams turėjo išleisti santaupas, teko skolintis pinigų sodinukams ir naujams įrankiams pirkti, bet vis tiek jis savo darbo nemetė.
Vyras nenuleido rankų ir tada, kai 2016 metais 3800 jo pasodintų medžių sunaikino kilusi audra. Jis sakė – kol kvėpuos, toliau sodins medžius.
Vyrui liūdniausia, kai jo pasodinti medžiai neišgyvena. Apie 100 iš 430 pernai pasodintų medžių nudžiūvo dėl užklupusios sausros. Bet Ma negalvoja sustoti. Jis sako, kad sunkumai ir patiriamos traumos neprivers atsisakyti svarbiausio jo gyvenimo darbo.
Straipsnio autorė: Sigita Inčiūrienė