Apie tai, kaip atpažinti, palengvinti varikozę ir sumažinti jos atsiradimo riziką, pasakoja „BENU“ vaistininkė Inga Norkienė ir „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Kokie yra varikozės pagrindiniai simptomai ir kaip jie pasireiškia?
I. Norkienė sako, kad pagrindiniai varikozės simptomai yra jaučiamas sunkumas kojose, nuovargis, galimas tinimas, skausmas, mėšlungis.
„Jeigu sergama didesnio laipsnio kojų varikoze, matomi kraujagyslių išryškėjimai, venų išsiplėtimas, po oda gali atsirasti savotiškų venų mazgelių ar maišelių, taip pat ant kojų gali atsirasti mėlynių, kurios neišnyksta.
Ilgainiui gali atsirasti sunkiai gyjančių žaizdelių, gali pakisti ir odos pigmentacija: oda gali imti sausėti, plonėti ar net įgauti tamsiai rusvą atspalvį“, – teigia vaistininkė.
R. Blynas patvirtina, kad pagrindiniai varikozės simptomai pastebimi kai odoje išsiplečia venų kraujagyslės, susidaro kapiliarų mazgeliai. Išsiplėtus venų kraujagyslėms, venų vožtuvai tiesiog neužsidaro.
„Todėl atitinkamose vietose susikaupia kraujas, kojos patinsta ir susidaro kapiliarų mazgai. Suprastėjus kraujotakai pacientas gali jausti odos tempimą, tinimą, skausmą. Galima pastebėti, kad pacientai painioja šį skausmą su mėšlungiu.
Tačiau jeigu nėra pastebimas pagerėjimas vartojant maisto papildus su magniu, tai iškart galima įtarti, kad problema slypi kraujotakoje. Ligos pradžioje išsiplečia paviršinės venos, vėliau negydant ir ūmėjant ligai gali išsiplėsti ir giliosios venos“, – komentuoja vaistininkas.
Varikozės prevencijos metodai
Vaistininkė Inga sako, kad varikozė dažnu atveju yra paveldima. Liga greičiau pasireiškia tada, kai yra papildomų rizikos veiksnių – ilgas sėdimas ar stovimas darbas, per mažas fizinis aktyvumas, nėštumas, viršsvoris.
„Todėl jeigu kojos yra apsunkusios, reguliariai reikėtų jas pakelti aukščiau, leisti joms pailsėti. Veninis kraujas geriau teka, kai dirba blauzdos raumenys, todėl rekomenduojama pasivaikščioti, padaryti mankštą, atlikti keletą specialių pratimų, kurie gali padėti išvengti kraujo sąstovio.
Pavyzdžiui, pakaitomis atsistokite ant kojos pirštų, sėdėdami pasukiokite pėdas per čiurną. Taip pat jaučiant diskomfortą galima profilaktiškai dėvėti vadinamąsias kompresines, elastines kojines, kurios suaktyvina veninę kraujotaką, palengvina veninio kraujo grįžimą iš kojų, pagerina limfos drenažą“, – pataria Inga Norkienė.
Rimvydas Blynas sako, kad taip pat varikozė gali atsirasti ne tik dėl stovimo darbo, viršsvorio, nėštumo, mažo fizinio aktyvumo, bet ir dėl kitų sveikatos veiksnių.
„Šis sveikatos sutrikimas gali atsirasti ir dėl ligų, kurios pažeidžia kraujagysles, tokios kaip cukrinis diabetas, padidėjęs cholesterolis, kuris užkemša kraujagysles, žalingi įpročiai – rūkymas, alkoholio vartojimas“, – teigia vaistininkas.
Varikozė gali sukelti rimtesnes sveikatos problemas
Rimvydas Blyas pasakoa, kad pacientams dažnai skauda problemines vietas – kojas, o taip apsunkinamas judėjimas, kuris gali sumažinti darbingumą.
„Ilgai delsiant gydyti varikozę, nesikreipiant į specialistus, galima susidurti su šios ligos komplikacijomis. Negydoma ir paūmėjusi varikozė gali sukelti venų krešulius, suformuoti trombus, kurie gali nukeliauti į giliąsias venas, o iš ten į plaučių arterijas taip sukeliant tromboemboliją“, – įspėja vaistininkas.
Inga Norkienė teigia, kad taip pat viena iš galimų – ant kojų atsiradusios opos – dėl prastos audinių mitybos atsivėrusios sunkiai gyjančios žaizdos. Moters teigimu, tai yra savotiški „atviri vartai“ infekcijoms patekti į organizmą.
„Šios opos gali paūmėti, jei žmogus serga kitomis gretutinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, kuomet mityboje neužtikrinamas pakankamas baltymų kiekis. Negydoma varikozė taip pat gali lemti paviršinių ar giliųjų venų uždegimą“, – sako moteris.
Svarbu ne tik judėti
Vaistininkas teigia, kad norint sumažinti varikozės atsiradimo riziką, visų pirma reikėtų sveikai maitintis, palaikyti sveiką gyvenimo būdą ir judėti.
„Atsisakius žalingų įpročių ir propaguojant sveikos gyvensenos principus, pacientai gali užkirsti kelią varikozės simptomams“, – sako R. Blynas.
Vaistininkė Inga akcentuoja, kad taip pat svarbu tinkamai sutvarkyti savo darbo ir poilsio režimą, kad nebūtų nuolatinės monotonijos: jeigu daug dirbate stovėdami – darykite pertraukas, jei sėdite – atsistokite ir pamankštinkite čiurnas, blauzdas.
„Stenkitės sėdėdami nelaikyti sukryžiavę koją ant kojos – tai labai trikdo kraujotaką. Reguliariai mankštindamiesi taip pat gerinsite savo kojų kraujotaką. Varikozės pažeistas kojų vietas galima švelniai ir pamasažuoti – tai taip pat gali padėti pagerinti kraujotaką.
Mityboje rekomenduojama riboti druskos vartojimą – druska gali skatinti skysčių kaupimąsi jūsų organizme“, – pataria vaistininkė Inga Norkienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!