REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsibėgėjant pavasariui ir artėjant vasarai vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore, o šiltus orus vainikuoja maisto gamyba ant žarijų. Nors tai suteikia psichologinį pasitenkinimą ir asocijuojasi su šiltojo laikotarpio malonumais, gydytoja dietologė Žana Antonova primena, kad taip ruošta mėsa piktnaudžiauti nereikėtų. 

Įsibėgėjant pavasariui ir artėjant vasarai vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore, o šiltus orus vainikuoja maisto gamyba ant žarijų. Nors tai suteikia psichologinį pasitenkinimą ir asocijuojasi su šiltojo laikotarpio malonumais, gydytoja dietologė Žana Antonova primena, kad taip ruošta mėsa piktnaudžiauti nereikėtų. 

REKLAMA

Šašlykai, kepsniai, dešrelės – šiltuoju metų laiku daug įvairių produktų keliauja ant griliaus. Taip ruošto maisto nauda organizmui priklauso nuo daugybės faktorių: kokią mėsą pasirenkama kepti, kiek laiko bei kokioje temperatūroje kepama. 

Gydytoja dietologė primena, kad paruoštos mėsos (kiaulienos, jautienos, avienos, veršienos) rekomenduojama suvartoti ne daugiau nei 65 gramus per dieną (~95-100 g žalios), ne dažniau nei 2-3 kartus per savaitę. 

„Per savaitę tai sudarytų ne daugiau nei pusę kilogramo raudonos ir, geriausia, neperdirbtos mėsos. Perdirbta mėsa turi daugiau druskos, daugiau sočiųjų riebalų, o jų perteklius turi neigiamą poveikį sveikatai“, – paaiškino Ž. Antonova. 

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu pasirinkti tinkamą mėsą ir marinatą

Pasiteiravus, kokią mėsą rinktis kepimui ant žarijų, pašnekovė pažymi, kad geriausias pasirinkimas – liesa mėsa su kuo mažiau riebalo. 

REKLAMA

„Jeigu mes pasirenkame kepti mėsą, geriausia, kad ji būtų kuo liesesnė. Jeigu tai, pavyzdžiui, paukštiena, ji turėtų būti kepama be odelės. 

Riebalas, kuris nuteka į ugnį, sukelia dūmą ir tokiu būdu gali gamintis cheminės medžiagos, kurios padidina onkologinių ligų riziką: tai yra heteorcikliniai aminai ir policikliniai aromatiniai angliavandeniliai“, – teigė pašnekovė. 

Šios medžiagos mėsoje susidaro ir kai maistas gaminamas ilgai, ant labai aukštos temperatūros ir jei mėsa yra arti ugnies, kepimo metu apskrunda ar net apanglėja. 

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu ne tik tai, kurią mėsos dalį pasirinksite kepimui. Vis daugiau žmonių renkasi iš prekybos centrų pirkti jau marinuotą mėsą, tačiau tai – ne pats geriausias pasirinkimas, o vienos rūšies marinatų būtina vengti. 

„Geriausia patiems gamintis marinatą, nes perkant marinuotą mėsą kepimui joje gali būti daug druskos. Marinatas padeda suminkštinti mėsą ir greičiau ją paruošti. 

Marinatui galime panaudoti įvairiausius žalumynus, pavyzdžiui, rozmariną, baziliką, čiobrelį arba šalaviją, raudonėlį. Taip pat galima ruošti rūgštų marinatą, naudojant jogurtą arba citrinos, laimo sultis, actą. 

Mėsai kepimui ant atviros liepsnos negalima naudoti saldžių marinatų, pavyzdžiui, medaus, nes tai paskatina kancerogenų formavimąsi.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji primena, kad mėsa arba paukštiena turi būti marinuojama ne mažiau nei vieną ar dvi valandas, žuviai pakanka mažiau laiko, kol ji išsimarinuoja. 

Mėsos plauti nebūtina

Dar vienas populiarus produktas, gaminamas ant žarijų – dešrelės. Kalbėdama apie tai, kaip išsirinkti sveikatai palankiausias dešreles, Ž. Antonova pažymi, kad dažnai kepimui tinkamas galime atskirti vos pažvelgę į spalvą. 

„Kepimui ant ugnies reikėtų rinktis būtent kepimui skirtas dešreles, kurias gaminant nebuvo naudojama nitritinė druska, kuri žymima kaip maisto priedas E250. 

Jas dažniausiai labai paprastai galima atskirti pagal išvaizdą – jos yra ne rausvos, o baltos, gelsvos, balkšvos spalvos. Tokios dešrelės yra tinkamos kepti aukštoje temperatūroje.

REKLAMA

Be to, ant pakuotės turi būti parašyta, kad tai kepamosios dešrelės arba dešrelės kepimui“, – patarė gydytoja dietologė. 

Ji primena nepamiršti, kad karštą dieną būtina tinkamai laikyti mėsą, kitaip kyla rizika apsinuodyti maistu. Gaminimo metu svarbu laikytis higienos taisyklių: plauti rankas, naudoti skirtingus įrankius – pjaustymo lenteles, peilius – žaliai ir keptai mėsai, kitiems produktams, kad būtų išvengta kryžminės taršos. Taip pat svarbu, kad mėsa būtų tinkamai iškepta.

„Naudojant šviežią mėsą nebūtina jos nuplauti. Žalios mėsos ir paukštienos sultyse esančios bakterijos gali patekti į kitus produktus, indus, paviršius.

REKLAMA

Nesilaikant higienos taisyklių – neišvalant tvarkymosi ir mėsos gamybos vietos – tai gali būti kryžminio užteršimo priežastimi, o tai savo ruožtu sukelti per maistą plintančias ribas.

Paruošimas tinkamoje tinkamoje temperatūroje sunaikina bakterijas. Ar pasiekta pakankamai aukšta temperatūra, galima sužinoti naudojant maisto termometrą.

Jautieną, ėrieną, veršieną kepkite bent iki minimalios 63°C vidinės temperatūros. Kaulieną saugu valgyti esant 70°C vidinei temperatūrai; paukštienos produktus – esant 72-75°C temperatūrai“, – pridūrė pašnekovė. 

Pasiteiravus, ar visiems saugu vartoti ant žarijų keptą mėsą, specialistė teigia, kad jei maistas paruoštas laikantis visų higienos ir paruošimo taisyklių, jį saugu vartoti sveikiems, jokių sveikatos sutrikimų neturintiems asmenims. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu maistas yra saugus vartoti, teisingai paruoštas, labai sudėtinga pajausti žalingą poveikį per savaitę ar mėnesį, nes perteklinis raudonos mėsos, ypač perdirbtų mėsos gaminių vartojimo poveikis yra ilgalaikis. 

Norėčiau paminėti ir kitus lėtinių neinfekcinių ligų rizikos faktorius: tai ne tik perteklinis mėsos vartojimas, bet ir perteklinis pridėtinio cukraus vartojimas, žalingas vartojimas alkoholio, rūkymas, hipodinamija.

Šių faktorių sąveika skatina lėtinių neinfekcinių ligų išsivystymą – širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, nutukimo, onkologinių susirgimų“, – pasakojo gydytoja dietologė.

REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į padažus

Sėdant prie stalo, svarbu pasirinkti ir tinkamus garnyrus. Ž. Antonova pažymi, kad daržovės – visada geras pasirinkimas. 

„Kuo įvairesnis spektras daržovių, tuo geriau. Nereikėtų pamiršti ir žalumynų, kurie turi daug antioksidantų, kaip ir daržovės. Tai gali prisidėti prie mėsoje esančių ne itin palankaus sveikatai poveikio medžiagų neutralizavimo.“ 

Paklausta, ar ryžiai yra tinkamas garnyras prie ant žarijų keptos mėsos, gydytoja dietologė sako nieko blogo tame nematanti. Daug svarbesnis padažų ir gėrimų pasirinkimas. 

„Geriausia rinktis padažus, kurie yra natūralesni, turi mažiau druskos ir pridėtinio cukraus. Verčiau rinktis ne majonezą, bet graikišką majonezą, sumaišytą su žolelėmis arba majonezą sumaišytą su natūraliu jogurtu. Vietoj kečupo – pomidorų padažą“, – patarė Ž. Antonova. 

Atsigaivinimui ir troškulio malšinimui geriausia rinktis vandenį, nes ir su alkoholiniais, ir su nealkoholiniais saldžiais gėrimais gaunama daug cukrų, kurių perteklius yra žalingas sveikatai.

Gediminas (Siauliai)
Gediminas (Siauliai)
Tik nereikia musu gasdinti.

O kalbant apie dietologes rekomenduojama mesos sunaudojima (200 gramu per savaite, kas yra lygu 900 gramu per menesi), papasakokit apie tai tiems vyrams, kurie dirba sunku daug jegu reikalaujanti darba. Su tokia dieta tik tegalima buti dietologu ir rasyti namie prie kompo straipsnius i interneta apie naujausias dietas. Gi angliakasys del fizinio issekimo darbe uzsilenktu jau po poros savaiciu...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų