- Dažniausios ūminio kosulio priežastys yra virusinės, rečiau – bakterinės infekcijos. Manoma, kad mažiausiai iki aštuoniasdešimties procentų infekcijų, kurių metu kosėjama, sukelia virusai ir tik mažesnės dalies kaltininkės yra bakterijos.
Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos dažnai vadinamos respiracinėmis infekcijomis ir jas, kaip minėta prieš tai, dažniausiai sukelia įvairūs virusai. Būtina paminėti gripo ir paragripo virusus, rinovirusus, adenovirusus, respiracinį sincitinį virusą, o dabar gana dažna priežastimi tampa ir koronavirusas, kurio sukeliamų infekcijų, deja, pasitaiko ištisus metus (ne tik šaltuoju metų laiku). Kosulys – vienas svarbiausių COVID-19 simptomų.
- Suaugusiųjų kosulio priežastimi ne taip jau ir retai tampa kokių nors vaistų vartojimas, pavyzdžiui, kosulį gana dažnai sukelia angiotenziną konvertuojančio fermento (AKF) inhibitoriai. Vienas iš dažniausių šių vaistų šalutinių poveikių yra būtent sausas, neproduktyvus ir įkyrus kosulys, kuris gali pasireikšti mažiausiai kas ketvirtam tokius vaistinius preparatus vartojančiam asmeniui. Žinoma, silpnesnius ar stipresnius kosulio priepuolius gali sukelti ir kiti vaistiniai preparatai – visuomet verta perskaityti pakuotės lapelį ir žinoti, kokie nepageidaujami poveikiai galimi ir kurie iš jų pasitaiko dažniausiai.
- Kosulys taip pat gali atsirasti dėl aplinkoje cirkuliuojančių dirgiklių, pavyzdžiui, tabako dūmų, įvairių kvapų, įkvepiamųjų alergenų ir dulkių. Ilgalaikis kosulys, dar vadinamas lėtiniu, trunka ne trumpiau kaip aštuonias savaites ir gali signalizuoti ilgalaikio rūkymo sukeliamas pasekmes bei neurologines ligas.
- Staigus kosulys gali būti ir kvėpavimo takuose atsiradusio svetimkūnio ženklas.
- Ne taip jau ir retai kosulys praneša apie virškinimo trakto sutrikimus, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligą ar kokias nors lėtines kvėpavimo takų ligas, pavyzdžiui, bronchinę astmą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą, lėtinį bronchitą.
- Kosulys gali būti susijęs ir su onkologinėmis, širdies bei kraujagyslių ligomis.
- Kosčiojama gali būti ir tiesiog iš įpročio ar susierzinus – toks kosulys vadinamas psichogeninės kilmės kosuliu.
- Didesnį bronchų reaktyvumą turinčius asmenis kosulys gali pradėti kamuoti netgi dėl pasikeitusios aplinkos oro temperatūros, karštų skysčių, vėjo gūsio, didesnės fizinės veiklos ir pan.
- Kaip ir minėta prieš tai, kosulio priežastys žinomos ne visuomet.
Patarimai, padedantys suvaldyti kosulį
Kosulio gydymo esmė paremta priežasties suradimu. Jei lėtinis kosulys kyla dėl lėtinių ligų, pavyzdžiui, bronchų astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos ar gastroezofaginio refliukso, būtina gydyti ir kontroliuoti pagrindinę kosulį sukeliančią ligą. Tuomet, tikėtina, kosulys išnyks arba taps retesnis bei ne toks intensyvus.
Dažniausios ūminio kosulio priežastys – virusinės ar bakterinės infekcijos, kurios gydomos taip pat skirtingai. Pavyzdžiui, virusinės infekcijos paprastai gydomos simptomiškai (komplikuotais gripo ar koronaviruso atvejais gali būti skiriama ir specialių antivirusinių preparatų), tuo tarpu bakterinės infekcijos gydomos antibiotikais (kurių, kaip žinia, prireikia tikrai ne visuomet, tad piktnaudžiauti ir savigyda užsiimti tikrai nereikėtų). Antibiotikus paskiria gydytojas, prieš tai būtinai atlikęs būtinus tyrimus.
Bet kokio kosulio atveju būtina gerti kuo daugiau šiltų skysčių, drėkinti patalpos orą. Jei žmogus nealergiškas ir neserga cukriniu diabetu, gali būti labai naudingas medaus vartojimas. Čiobreliai padeda lengvinti kosulį, imbieras - mažinti uždegimą, skausmą ir pykinimą. Tinka druskingos inhaliacijos, garų vonelės. Svarbu pakankamai ilsėtis, nesportuoti ir neužsiimti aktyvia fizine veikla (pavyzdžiui, gripo atveju tai netgi griežtai nerekomenduojama).
Drėgno kosulio atveju, kai gleivės labai tirštos ir jas sunku atkosėti, gali būti naudingi atsikosėjimą gerinantys ir gleives skystinantys vaistiniai preparatai.
Flavamed yra plataus asortimento ekspektorantai, kuriuose yra veikliosios medžiagos ambroksolio hidrochlorido. Ambroksolio hidrochloridas skystina kosulio metu susidarančias gleives sergant ūminėmis arba lėtinėmis bronchų ir plaučių ligomis. Flavamed vaistinių preparatų grupė – tai sekreto skystinamoji terapija sergant ūminėmis ir lėtinėmis bronchų bei plaučių ligomis, kai sutrinka gleivių sekrecija ir pasišalinimas. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!