REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
10
.
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) paskelbė gerą žinią: virtualioji biblioteka ELVIS, internete nemokamai prieinama garsinių knygų platforma, karantino metu atveria duris platesniam vartotojų ratui. Registruotis prie ELVIS dabar paprasčiau – nereikia pateikti skaitymo sunkumus įrodančios medicininės pažymos. 

10
Skaityk lengvai

Lietuvos aklųjų biblioteka (LAB) paskelbė gerą žinią: virtualioji biblioteka ELVIS, internete nemokamai prieinama garsinių knygų platforma, karantino metu atveria duris platesniam vartotojų ratui. Registruotis prie ELVIS dabar paprasčiau – nereikia pateikti skaitymo sunkumus įrodančios medicininės pažymos. 

REKLAMA
Skaityk lengvai
REKLAMA
REKLAMA

Plačiau apie šią iniciatyvą ir LAB darbą karantino metu pasakoja LAB Informacinių išteklių skyriaus vedėja, Disleksijos centro koordinatorė Dalia Balčytytė. 

REKLAMA

Kas gali naudotis virtualiosios bibliotekos paslaugomis? 

Garsiniai leidiniai LAB virtualiojoje bibliotekoje pradėti kaupti 2012 metais, ir pradžioje jie buvo skirti tik regėjimo negalią turintiems skaitytojams. Šiuo metu ELVIS ištekliais gali naudotis visi, turintys sensorinių (regėjimo), fizinių funkcijų, raidos, kompleksinių sutrikimų. Kitaip tariant, ELVIS paslaugos skirtos tiems, kurie dėl įvairių priežasčių negali skaityti įprasto spausdinto teksto: turintiems regos negalią, senyvo amžiaus žmonėms, kurių rega yra nusilpusi dėl amžiaus, taip pat turintiems kitų fizinių negalių, pavyzdžiui, jei sunku laikyti knygą rankose (dėl artrito, paralyžius ir kt.), dėl amžiaus sudėtinga sufokusuoti žvilgsnį ties skaitomu tekstu, taip pat vaikams, turintiems mokymosi sunkumų, ir pan. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip tapti ELVIS skaitytoju? 

Įprastu metu norint tapti ELVIS skaitytoju reikia pateikti medicininę ar kitokią pažymą, įrodančią, kad asmuo turi negalią ar yra kitų priežasčių, dėl kurių jis turi teisę naudotis garsinėmis knygomis. Karantino metu ši tvarka supaprastinta – tereikia prisijungus prie ELVIS bibliotekos rinktis registraciją su slaptažodžiu ir pateikti sąžiningumo deklaraciją – pažymėti, kad asmuo ar jo nepilnametis vaikas dėl negalios ar tam tikrų sutrikimų negali skaityti įprasto spausdinto teksto. Žinoma, karantinui pasibaigus per nustatytą laiką pažymą prašysime pateikti, kitaip būsime priversti stabdyti registraciją, nes turime laikytis Autorių ir gretutinių teisių įstatymo nuostatomis ir užtikrinti, kad virtualiosios bibliotekos turinys pasiektų tik tuos, kuriems yra skirtas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra žmonių, pirmiausia – senjorų, kurie nesinaudoja šiuolaikinėmis technologijomis. Ar jie gali tapti virtualiosios bibliotekos skaitytojais? 

Iš tiesų, senyvo amžiaus žmonėms naudotis ELVIS paslaugomis nėra paprasta, todėl siūlome kreiptis į mūsų konsultantus – ELVIS svetainėje nurodytas telefono numeris, kuriuo paskambinus mūsų darbuotoja padės prisiregistruoti. Pasibaigus karantinui patys skaitytojai arba jų artimieji galės ateiti į biblioteką pasiimti garsinių knygų, pageidaujamos knygos įrašomos ir į atsineštą laikmeną – USB raktą ar CD. 

REKLAMA

Karantino metu vyresniesiems galėtų pagelbėti vaikai ar anūkai: jiems tereikia savo mamą, močiutę, tėtį ar senelį užregistruoti į ELVIS biblioteką, jų pageidaujamas garsines knygas parsisiųsti į savo kompiuterį ir įrašyti į jiems patogią laikmeną. Šiuo metu atskirai gyvenantiems senjorams daugelis nuperka ir prie durų palieka krepšelį su maisto produktais, tad dar labiau juos pradžiugintų, jei paliktų dar ir pasiklausyti keletą knygų. Pasibaigus karantinui, kai jau bus galima užeiti į biblioteką, senjorams pasiūlysime dar vieną paslaugą – jie galės pasiskolinti patogų naudoti grotuvą. Šią paslaugą žadame plėsti. 

REKLAMA

Kada buvo įrašyta pirmoji pasaulyje audioknyga, skirta regos negalią turintiems žmonėms?
Prašome pasirinkti atsakymą!
1901 m.
1927 m.
1934 m.
BALSUOTI
REZULTATAI
Kada buvo įrašyta pirmoji pasaulyje audioknyga, skirta regos negalią turintiems žmonėms?
1901 m.
13.3%
1927 m.
36.9%
1934 m.
49.8%
Balsavo: 464

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Registruotis prie ELVIS tapo lengviau, tad vartotojų tikriausiai daugėja? 

Iš tiesų, galim pasidžiaugti, kad skaitytojų daugėja – vien praėjusią savaitę užsiregistravo 60 naujų vartotojų. Šiuo metu ELVIS turi apie 1000 vartotojų. Daugėja garsines knygas skaitančių vaikų, mat nuo gruodžio LAB patalpose Vilniuje veikia skaitymo sutrikimų turinčių vaikų tėvų iniciatyva įkurtas Disleksijos centras. Vaikus prie virtualiosios bibliotekos registruoja tėvai. Sulaukiame labai gražių atsiliepimų – tėvai pasakoja, kad garsinės knygos jų vaikus tiesiog išgelbėjo. Turintieji skaitymo sutrikimų tekstą skaito ir suvokia kitaip, tad girdėdami skaitomą tekstą jie geriau supranta turinį, turtingesnis darosi jų žodynas. Tokius vaikus turinčių vaikų tėvams patariame išbandyti ir sinchronizuotą skaitymą – vaikas gali klausytis garsinės knygos ir lygiagrečiai sekti spausdintą tekstą. 

REKLAMA

Labai skatiname ELVIS paslaugomis naudotis ir senjorus – nusilpus regėjimui nereikėtų iš savęs atimti skaitymo malonumo. Džiaugiamės, kad senjorų registruojasi vis daugiau, žinoma, dažniausiai jų vaikų ar anūkų iniciatyva. Norėtume, kad garsinės knygos pasiektų globos įstaigas, senelių namus, sanatorijas. Kadangi prie ELVIS gali jungtis ir administratoriai, kviečiame juos pradėti teikti garsinių leidinių siuntimo paslaugą savo klientams. Taip pat kreipsimės ir į okulistus. Kaip tik noriu pasidalyti savo asmenine patirtimi: tikrinausi akis, ir okulistė, išgirdusi, kur dirbu, paprašė atnešti lankstinukų, ji mielai virtualiąją biblioteką rekomenduos savo pacientams. 

REKLAMA

Ar kiekvienas skaitytojas ELVIS fonduose gali rasti jo skonį atitinkančią garsinę knygą? 

LAB garsinių knygų fondas tikrai didelis – turime per 12 tūkst. pavadinimų knygų, ir šie ištekliai nuolat pildomi – kasmet profesionalūs diktoriai ir savanoriai įgarsina apie 500 pavadinimų knygų. Garsinamos knygos atrenkamos labai preciziškai – sudaryta leidinių garsinimo atrankos komisija, kuri parenka pačias skaitomiausias, geriausiai išverstas, įvairias premijas gavusias knygas, žinoma, didelę dalį knygų sudaro ir lietuvių autorių kūriniai. Literatūros sąrašą formuojame vadovaudamiesi panašiais kriterijais, kaip ir bet kuri kita biblioteka. Pas mus galima rasti pačių įvairiausių knygų – nuo visos Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“ serijos iki Winstono Churchillio memuarų ar „Saulėlydžio“ sagos. Garsiname ir mokslinę, ir savišvietai skirtą literatūrą, ir periodinius leidinius, pavyzdžiui, žurnalus „Valstybė“, „IQ“, „National Geographic Lietuva“, „Moteris“. Vaikai ir paaugliai gali klausytis ir mokyklinės privalomosios literatūros, ir visame pasaulyje pripažintų kūrinių – pradedant Astridos Lindgren knygomis, „Hariu Poteriu“, baigiant „Bado žaidynėmis“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mums labai svarbi ir mūsų skaitytojų nuomonė – ELVIS svetainėje yra galimybė komentuoti, dalytis savo įžvalgomis tiek dėl įgarsinimo kokybės, tiek dėl leidinių, kuriuos mūsų vartotojai norėtų išgirsti. Skaitytojų pageidavimai yra prioritetinis atrankos kriterijus. Deja, visų poreikių patenkinti negalim, nes neturim galimybių įgarsinti visų Lietuvoje reginčiųjų raštu išleidžiamų knygų. Pasaulyje įgarsinama vidutiniškai tik 7 proc. visos išleistos literatūros, daugiausiai – iki 15 proc. – labiausiai išsivysčiusiose šalyse. Galiu pasidžiaugti, kad LAB išleidžia apie 13 proc. spausdintos literatūros, taigi pasauliniame kontekste atrodome neblogai. 

REKLAMA

Kas garsina atrinktas knygas? 

Norėčiau pabrėžti, kad 99 proc. mūsų bibliotekos knygų yra įgarsinta profesionalių diktorių ir savanorių balsais. Sintezatoriumi garsiname kol kas tik savaitraštį „Savaitė“, nes lietuviško balso sintezatoriaus kokybė kol kas dar nėra pakankamai gera, kliūna žodžių jungimas, kirčiavimas, trumpinių šifravimas ir kiti dalykai. Tiesa, visada pabrėžiama, kad garsinimas gyvais diktorių balsais yra prabanga, nes tai reikalauja daug laiko ir lėšų. Todėl pasaulis yra perėjęs prie garsinimo sintezatoriais, nes naujieji sintezatoriai tikrai labai kokybiški, kartais sunku atskirti, kad tai – ne natūralus balsas. Tuo galima įsitikinti pasiklausius anglų ar vokiečių kalba įgarsintų knygų. 

REKLAMA

Knygas garsinti kviečiami ir savanoriai. Ar kiekvienas gali juo tapti? 

Taip, knygas garsina ne tik žinomi diktoriai Regina Jokubauskaitė, Juozas Šalkauskas, Virgilijus Kubilius, kiti žinomi balsai, bet ir savanoriai. Norintiems pabandyti reikėtų kreiptis į LAB Leidybos skyrių arba susirasti informaciją interneto svetainėje, kur yra skiltis norintiems savanoriauti. Savanoriai dirba savarankiškai, jiems įrengtos trys garso įrašymo studijos. Pasitaiko, kad savanoriai tampa profesionaliais, pagal sutartį dirbančiais diktoriais. Beje, karantino metu ir toliau garsiname knygas, kai kurie diktoriai garsina iš namų – tiems, kurie turi tam sąlygas, padėjome įrengti namų studijas. 

REKLAMA
REKLAMA

Kaip bibliotekos darbuotojams sekasi dirbti nuotoliniu būdu? 

Prie nuotolinio darbo ir nuotolinės komunikacijos perėjome labai sklandžiai, mat taip dirbti ruošėmės dėl artėjančios renovacijos. Prieš kelis mėnesius bibliotekoje įdiegta „Microsoft Office 365“ programa, leidžianti dirbti iš bet kur, darbuotojams vesti mokymai. Todėl prasidėjus karantinui dauguma mokėsi dirbti nuotoliniu būdu, o mes jau dirbome ir net mokėme kitus – bibliotekoms surengėme nuotolinį seminarą. 

Paskelbus pandemiją biblioteka ėmėsi kilnaus darbo – padeda medikams. 

LAB kartu su kitomis viešosiomis bibliotekomis prisijungė prie Robotikos mokyklos iniciatyvos ir 3D spausdintuvu gamina apsauginius skydelius medikams. Jau kovo pabaigoje pirmoji skydelių partija iškeliavo į Vilniaus Santaros klinikas. Džiaugiamės, kad mūsų turimas 3D spausdintuvas gali būti naudojamas tam, kam šiuo metu labiausiai reikia.

Straipsnio autorė: Sigita Inčiūrienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų