Karantino metu padažnėjo galvos skausmas? Jį galėjo lemti keli dalykai

Šiais metais galvos skausmai vargina daugelį. 2020 metų balandžio mėnesį ženkliai padaugėjo „Google“ paieškų apie skirtingus galvos skausmo intensyvumo lygius, o gegužės mėnesį atlikta „Migraine Trust“ apklausa parodė, kad 58 procentai sergančiųjų migrena priepuoliai sustiprėjo karantino metu.

Šis suintensyvėjimas siejamas su stresu ir kasdienio režimo pasikeitimais, įskaitant ir mitybos pokyčius bei gausesnį alkoholio suvartojimą, tačiau retai gilinamasi į to priežastis. Tuo tarpu griebiamės nuskausminamųjų ir tikimės, kad greit praeis.

Tačiau galvos skausmą sukelti gali įvairiausi dalykai, ir skausmas gali kartotis, kol neišsiaiškinsite, kokia jo priežastis ir nepakeisite tam tikrų gyvenimo būdo aspektų.

Sukėlėjai

Vazodilatacija (kraujagyslių išsiplėtimas) galvoje yra kritinės svarbos problema. Tokiu būdu pasireiškia galvos skausmas, kad ir kokia būtų jo priežastis. Taip nutinka todėl, kad smegenys yra svarbiausias gyvybinis organas, ir organizmas siunčia signalą apie tai, kad plečiasi kraujagyslės. Jei šis procesas peržengia tam tikrą lygį, gali kilti hemoragijos pavojus.

Skausmas yra tarsi įspėjimas, į kurį dažnai nekreipiama dėmesio tiesiog išgeriant vaistų nuo skausmo ir taip sumažinant kraujagyslių išsiplėtimą – gerai pagalvojus, keistas elgesys. Kai patiriame stresą, taip pat esame linkę prastai maitintis ir vartoti alkoholį, o tai gali dar labiau sustiprinti galvos skausmą, nes sukelia dehidrataciją.

Sinusų skausmai

Požymiai: Skausmas prasideda veide ir sustiprėja pasilenkus į priekį. Taip pat galimas slogavimas ar užsikimšusi nosis. Tokie galvos skausmai prasideda dėl užsikimšusių sinusų – tai keturios ertmės veido kauluose. Tai dažniau pasitaiko paaugliams, kurių sinusai dar nėra iki galo susiformavę.

Kaip tai nutinka? Skausmas priklauso nuo to, kuris sinusas yra užsikimšęs. Kartais užsikimšimą sukelia alergijos, pavyzdžiui, šienligė, o kartais – infekcijos. Dėl šios priežasties į šią zoną subėga kraujas su imuninės sistemos chemikalais, įskaitant histaminus, todėl išsiplečia kraujagyslės.

REKLAMA

Tokiu atveju galima vartoti vaistus, kurie padeda atkimšti nosį, o taip pat paracetamolį arba ibuprofeną nuo skausmo, o taip pat vaistus nuo uždegimo. Kai kurie žmonės į nosį vartoja produktus su mentoliu – mentolis aktyvuoja nosies šalčio receptorius, todėl smegenims atrodo, kad karščio yra mažiau ir uždegimo „pedalas“ kiek atleidžiamas.

Galvos skausmas dėl įtampos

Požymiai: Skausmas būna toks, lyg kažkas veržtų galvą – įtampą taip pat galite justi kakle ir pečiuose, lyg ant galvos būtų uždėta kas nors sunkaus.

Kaip tai nutinka? Tai pats dažniausias galvos skausmo tipas, kuris gali sukelti emociniai ar fiziniai streso sukėlėjai. Fizinis streso sukėlėjas gali būti sėdėjimas susikūprinus prie kompiuterio ar ant sofos. Jei patiriate emocinį stresą, taip pat ir kūno padėtis bus pakitusi. Streso chemikalai gali skatinti raumenis veikti, bet ši energija niekaip neišleidžiama.

Bet kuriuo atveju, veikia ir uždegimą sukelia tiek autonominė nervų sistema – valdanti tokius procesus, kaip kvėpavimas, alkis ir skysčių kiekio organizme reguliavimas – tiek endokrininė sistema, kuri kontroliuoja hormonus. Į smegenis patenka daugiau gliukozės ir deguonies, todėl vėlgi prasideda kraujagyslių išsiplėtimas.

Klasteriniai galvos skausmai

Požymiai: Stiprus galvos skausmas vienoje pusėje, paraudusios akys ir sloga. Tokiu atveju viena veido pusė gali būti suglebusi. Šio tipo galvos skausmas nepasitaiko labai dažnai.

Kaip tai nutinka? Šis galvos skausmo tipas vis dar tiriamas, bet panašu, kad jis yra susijęs su hipotalamu – ši smegenų dalis reguliuoja endokrininę sistemą ir autonominę nervų sistemą.

Hipotalame esantį suprachiazmatinį branduolį stipriai veikia šviesa, kuri į smegenis patenka į akis, o taip pat jis melatonino pagalba reguliuoja organizmo vidinį laikrodį, leidžiantį miegoti, bei serotoniną, laimės hormoną. Tai gali būti susiję su klasteriniais galvos skausmais, nes jie dažniausiai pasireiškia tuo pačiu metų laiku.

REKLAMA

Hormono hipokretino, kuris reguliuoja maisto užgaidas ir kurio natūraliai mažiau turintys žmonės yra labiau linkę į priklausomybes, lygis paprasta būna žemesnis tiems, kuriems pasitaiko klasterinių galvos skausmų. Tai taip pat paaiškintų, kodėl šiuos skausmus patiriantys žmonės dažnai daug rūko.

Tokius galvos skausmus sustabdyti gali priepuolio pradžioje gauta serotonino dozė – tabletėmis ar injekcijomis, rašoma mirror.co.uk.

Migrena

Požymiai: Migrenos priepuoliai dažnai prasideda nuo žiovulio, neryškaus matymo ir troškulio, smegenims bandant sureguliuoti hormonų pusiausvyros sutrikimą. Tuomet pasireiškia auros matymas ar kiti regos sutrikimai, bei skausmas, dažnai lydimas pykinimo ir nestipraus dirglumo, o tuomet pereinama į galutinę fazę, kurios metu galite jaustis „išskridę“, kol smegenų neurotransmiteriai grįžta į savo vietas.

Kaip tai nutinka? Migrena yra neurologinė problema – kitaip tariant, ją sukelia smegenyse vykstantys procesai. Juntama susijaudinimo banga, kartais kaip reakcija į kokį nors stimulą, pavyzdžiui, ryškias šviesas ar ką nors balto, o kartais dėl fiziologinių priežasčių – dėl estrogeno pagausėjimo tam tikru mėnesio metu.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų