REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarišką kaitrą staiga pakeitė vėsus ruduo, jau pasirodė ir pirmosios šalnos. Keičiantis metų laikams, keičiasi ir augalai, kuriuos sodiname kapuose, o floristė Rita Naujalienė sako, kad geriausias pasirinkimas – sodinti daugiamečius, visžalius augalus.

Vasarišką kaitrą staiga pakeitė vėsus ruduo, jau pasirodė ir pirmosios šalnos. Keičiantis metų laikams, keičiasi ir augalai, kuriuos sodiname kapuose, o floristė Rita Naujalienė sako, kad geriausias pasirinkimas – sodinti daugiamečius, visžalius augalus.

REKLAMA

Daugiamečiai augalai puikiai pasitarnauja siekiant sukurti estetišką, harmoningą ir su gamta derantį vaizdą kapinėse. Be to, jei dar spėsite laiku pasodinti daugiamečius, visžalius augalus, jais džiaugsitės bent keletą metų.

Patarė, ką sodinti ant kapų

R. Naujalienė sako, kad nebūtina, jog augalai, pasodinti ant kapo, žydėtų – kapinės yra ramybės ir amžino poilsio vieta, kurioje svarbus balansas su gamta.

„Kaip rudens simbolį labai gražu sodinti augalą, kuris panašus į spanguoles, bruknes – šliaužiančiąją bruknuolę, lotyniškai vadinasi Gaultheria procumbens. Labai gražios uogos, lapai kaip bruknių. Taip pat viržiai, erikos“, –  ką atėjus rudeniui sodinti ant kapų pataria specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Jei kapas yra pavėsyje, paunksmėje, puikiai tiks šliaužiančios gebenės. Be to, ant kapo puikiai atrodo pasodinti šliaužiantys kadagiai.

„Augalas turi būti gulsčias, labai lėtai augantis. Galima sodinti ir kaulenius. Augalų pasirinkimas didelis, tik reikia atrinkti tuos, kurie lėtai auga“, –  priduria R. Naujalienė.

REKLAMA

Tiesa, kadangi atėjęs ruduo jau gąsdina ir šalnomis, svarbu spėti laiku pasodinti augalus – tai garantuos, kad jais džiaugsitės ne vienerius metus:

„Yra žemų, šliaužiančių daugiamečių augalų, kuriuos reikia laiku pasodinti dar prieš didžiąsias šalnas, kad gerai įsišaknytų. Kai įsišaknija, jie gerai žiemoja ir nenušąla, gali išgyventi kelis metus, sumažėja rūpesčių.“

Renkantis augalų, kuriuos sodinsite ant kapų, spalvas, vadovaukitės paprastu principu – kokias spalvas diktuoja gamta, tokios turėtų atsispindėti ir kapų augaluose.

REKLAMA
REKLAMA

„Ramybę simbolizuoja žemės spalvos. Visąlaik labai gražu rudeniop, kadangi tuoj kris lapai, pritaikyti gamtos spalvas. Tai rudi, žalsvi, pilki tonai.

Visąlaik atkreipiu dėmesį, kad jeigu norite, kad būtų gražu – išeikite į gamtą. Kaip gamta spalvinasi, tokias spalvas ir taikome. Nereikia ryškių spalvų, mes keliaujame į brandų laiką, rudenį, turėtų vyrauti žemiški tonai“, –  pataria pašnekovė.

Metas nurauti vienmetes gėles

Vienmetes gėles, kurios vasarą augo ant kapo, metas išrauti ir išmesti, R. Naujalienė siūlo jų nebelaikyti ir palaipsniui visiškai atsisakyti ir jų ant kapų nebesodinti. Vienmečiai augalai žydi tik vasarą, be to, žiedai nužydi, supūna ir nukrenta arba kabo, o tai nekuria estetiško vaizdo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietoj to, verčiau rinkitės daugiamečius, visžalius augalus. Kai kurie jų net nudžiūvę gali tapti puošmena, pavyzdžiui, gražiai atrodo sudžiūvę alūnių ar bergenijų lapai.

„Siūlyčiau palaipsniui atsisakyti vienmečių gėlių, nes tai yra ne vazonas, ne prestižinė vieta, kur ištisą vasarą turi žydėti gėlės. Kapinėlėse turėtų būti pasodinti daugiamečiai gražūs augalai, atsižvelgiant į landšaftą, paminklą“, – sako floristė.

Vis tik, pašnekovė pabrėžia, kad dažnai kapų žemė yra prastos kokybės, tad prieš sodinant gėles reikėtų įvertinti sąlygas ir, jei reikia, jas pagerinti.

„Jei pažiūrėsite į kapinėles iš toli ir pamatysite, kad ten auga pušys, aišku, kad tai yra senos kapinėlės su smėlinga dirva. Ką tai reiškia – žmogus nusiperka maišelį žemės, papila, sodina augaliukus, o smėlis kaip rėtis – pilk vandenį, kiek nori, jis visas nubėga, augalai džiūsta, nyksta ir niekas neauga.

REKLAMA

Norint, kad augalai augtų, reikia atsivežti geros žemės, kuri nebūtų labai laidi arba apačioje reikėtų padėti geotekstilės ar molio, užpilti geros žemės ir tik tada sodinti, kad lyjant augalui šaknyse liktų vandens“, – pataria R. Naujalienė.

Atsisakykite dirbtinių gėlių

Kai kuriems asmenims paprasčiausiu sprendimu tampa dirbtinės gėlės. Tai, specialistės teigimu, yra pats blogiausias įprotis, kurio reikia kuo greičiau atsisakyti:

„Ką noriu pabrėžti – mes turime keturis metų laikus ir žiemą gėlės nežydi. Labai prašau nenešti dirbtinių augalų, nežydinti žiemą gėlių. Tai yra vartojimas be reikalo, nereikia mėtyti pinigų ten, kur nereikia.“

REKLAMA

Vietoj to, geriau atnešti skintų gėlių, bet ir su šiomis nereikėtų persistengti. Puikiai pakaks vos poros žiedų, kuriuos galite gražiai paguldyti ant kapo, nemerkti, nes vėjas gali išvartyti, nulaužyti žiedus.

Be to, atėjus rudeniui, dirbtines gėles galite keisti floristų kompozicijomis iš gamtos gėrybių – kankorėžių, gilių ir kt. Taip kapas ne tik bus tvarkingas, bet ir atrodys harmoningai su supančia gamta.

Paklausta, kokia jos nuomonė apie žvakes, R. Naujalienė sako, kad žvakelė – gražiausias būdas pagerbti mirusįjį. Vis tik, kapo nereikia nukrauti daugybe liepsnelių.

„Žvakės visąlaik yra gražu. Kapuose siūlau pastatyti vieną gražų žibintą. Nereikia nešti daug stiklinių, tai skatina vartojimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suprantu, kai būna metinės, tam tikra proga, artimieji atneša po žvakutę ir tam momentui jų būna daugiau. Bet pakanka vienos gražios žvakės, dviejų, jeigu palaidoti du žmonės.

Nereikia šildyti oro, atmosferos ir degti daugiau žvakių. Tai nereikalinga. Viena širdelė – viena žvakelė“, – sako ji.

Dar vienas svarbus akcentas, kurį pabrėžia floristė – kapinėse taip pat svarbu nepamiršti rūšiavimo, atliekas tinkamai išrūšiuoti ir jas utilizuoti. Šiukšles numetus bet kaip, vėjas jas ištaršo ir bereikalingai teršia gamtą.

Čia aš neradau nuomonės kisimo tai patarimas ir manau labai nuoširdus
Pasodinau šiandien virzius,kasmet rugsėjį sodinu,šiemet daugiau nieko nereikės daryti.
Kiekvienas sodina pagal išgales ir pagal savo supratimą. Jei mano šviesaus atminimo mama dar būdama gyva nemėgo kadagio, tai, kad ir kaip jis man patiktų rankos nekyla sodinti. O jos mėgstamiausios gėlės buvo pelargonijos. Šiemet pabandžiau jas pasodinti. Kapinės toli, žiedai gal ir neatrodo estetikai nuo vėjo, lietaus, bet tai juk ir gamta.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų