Pirkti rašomojo stalo ir kėdės – su vaiku
– Kaip išsirinkti vaikui tinkamą rašomąjį stalą ir kėdę?
– Geriausia tai daryti į parduotuvę atsivedus patį vaiką. Ir ne tik todėl, kad mokyklinio amžiaus vaikai jau patys gali išsirinkti, kokie baldai patinka. Renkantis rašomąjį stalą ir kėdę, pirmiausia reikia prisiminti, kad jie turi atitikti vaiko ūgį. Jei baldai bus parinkti netinkamai, vaikui gali pradėti formuotis netaisyklinga laikysena.
Ar baldas atitinka vaiko ūgį, galima nustatyti vizualiai. Tiesiog paprašykite vaiko atsisėsti ant kėdės prie stalo tiesiai, nugarą atrėmus į kėdės atlošą (beje, atlošas – būtinas – aut. pastaba). Pėdos turi remtis į grindis ar pakoją. Stebėkite, ar jam yra patogu – ne per aukštai, ne per žemai.
Vaikai greitai auga, todėl idealiausia rinktis reguliuojamojo aukščio baldus, kurie „augs“ kartu su vaiku. Jei vis dėlto perkamas standartinis rašomasis stalas, bent kėdė turi būti reguliuojamo aukščio.
– Ar rašomasis stalas ir kompiuterio stalas – vienas ir tas pats baldas?
– Jei namuose užtenka erdvės, geriau, kad tai būtų du atskiri stalai.
Jei tai neįmanoma, gera išeitis du stalai – viename. Tai – stalas, suprojektuotas taip, kad antras stalviršis telpa po juo, o prireikus yra ištraukiamas ir tarnauja kaip savarankiškas baldas. Gera išeitis šeimai, kurioje auga du vaikai: vienas gali dirbti prie kompiuterio, kitas – rašyti prie stalo.
Beje, kompiuterinė kėdė ir mokinio kėdė – irgi du skirtingi baldai. Nors ir reguliuojamo aukščio, atlošo padėties, mokiniui, ypač pradinukui, skirta kėdė, kitaip nei kompiuterinė, turi būti stabili, be ratukų. Galima išeitis, jei tinka pagal ūgį, – valgomojo kėdė prie rašomojo stalo.
Vieta ir aplinka
– Kur statyti rašomąjį stalą?
– Geriausia vieta stalui – prie lango, kad šviesa nuo lango kristų tiesiai arba dešiniarankiui – iš kairės, kairiarankiui – iš dešinės. Taip pasodintas vaikas bet kada, ypač dirbdamas kompiuteriu, galės pailsinti pavargusias akis, žvelgdamas į tolį.
Žinoma, reikalingas ir bendras kambario apšvietimas, ir stalinė lempa. Jei pamokas vaikas ruoš tik prie stalinės lempos, susidarys ryškus kontrastas tarp apšviesto stalo paviršiaus ir tamsios patalpos. Tokioje aplinkoje akys greičiau nuvargsta.
– Ko reikėtų greta rašomojo stalo be kėdės?
– Jei erdvė leidžia rinktis ne mažą, o pilnos komplektacijos rašomąjį stalą, stalčiai tikrai pravers. Jie yra patogesni už lentynas, juos ištraukęs vaikas iš karto matys visą turinį.
Lentynų taip pat reikėtų virš ar greta stalo būtiniausioms knygoms susidėti.
– Kokių dar ir kiek baldų reikėtų mokinio kambariui?
– Tėvai turėtų įvertinti vaiko kambario dydį ir šio baldais pernelyg neužgriozdinti. Juk vaikui reikia erdvės žaisti.
Todėl vietoj didelių spintų tėveliai mielai perka komodas. Pradinukui dėl jo ūgio komoda – patogesnės už spintą, kurios ne visas lentynas jis dar gali pasiekti.
Ne tik patogūs, bet ir saugūs
– Kokia turėtų būti moksleivio lova?
– Mažesniam vaikui, pradinukui tinkamiausia lova kietu pagrindu, o ne universalus baldas – kušetė ar sulankstomas fotelis.
Lova bus platesnė – apie 120 centimetrų, o ne siaura, kaip 80 centimetrų sulankstomas fotelis. Ant lovos galima patiesti vaikui tinkamą standų čiužinį. Beje, vaikams pakanka iki 190 centimetrų ilgio lovos.
Puiki išeitis šeimoms, auginančioms du vaikus ir neturinčioms namuose daug erdvės – dviaukštės lovos.
Dabar labai populiarūs baldų komplektai, kuriuose antrame aukšte įrengta lova, pirmame – rašomasis stalas, prijungta ir spinta, yra stalčių, lentynų. Tai puikus būdas ne tik namuose sutaupyti vietos, bet ir pradžiuginti vaiką, juk mažiesiems taip patinka kopti laiptais.
– Tėvams svarbu, kad baldai vaikui būtų ne tik patogūs, bet ir saugūs. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
– Į Lietuvą įvežami tik iš saugių medžiagų pagaminti, sertifikuoti, paženklinti vaikų baldai. Lietuvoje daugiausia gaminami korpusiniai baldai iš medžio drožlių plokščių, atitinkantys reikalavimus.
Pirmokams tėvai mieliau renkasi baldus (ir rašomuosius stalus be aštrių briaunų ir kampų), lengvai valomu paviršiumi.
„Vaikai greitai auga, todėl idealiausia rinktis reguliuojamojo aukščio baldus, kurie „augs“ kartu su vaiku.
Marina VISOCKIENĖ